Knjiga obuhvaća jedanaest studija, povijesnopoetičkih rekonstrukcija djela dubrovačke i dalmatinske renesansne književnosti. Polemički se odnoseći prema dijelu dosadašnjih književnopovijesnih analiza, autor se kritički osvrće na neutemeljeno povezivanje hrvatske renesansne književnosti i izvanknjiževne zbilje te argumentirano rehabilitira spoznaju da tekstovi o kojima je riječ nastaju u okviru intenzivna dijaloga među književnim praksama. Polazeći od činjenice da se književnost upravo u renesansi osamostaljuje kao kulturna praksa, kao i od činjenice da su književna djela u to doba u prosjeku podjednako snažno povezana međusobno, unutarknjiževnim odnosima, kao što su povezana sa zbiljom, autor minucioznim analizama otkriva dosad neuočene elemenate najstarijega hrvatskog pjesništva.
Utemeljen na poetološki kompetentnom čitanju književnih tekstova, uvažavanju relevantnih uvida domaće, kadšto starije i zaboravljene, književne historiografije te na spoznajno plodotvornoj primjeni metoda i koncepata suvremenih inozemnih filologa, autorov tekstualistički pristup rezultira ujedno i revizijom uvriježenih književnopovijesnih stajališta i pravim književno-povijesnim otkrićima.
Biblioteka Tragovi, glavni urednik Luka Šeput, izvršni urednik Luka Vukušić, recenzenti Dunja Fališevac i Davor Dukić, prijevod sažetaka Vanja Polić, priprema Tehnička priprema MH (Pavao Damjanović), tisak Mediaprint – tiskara Hrastić (Zagreb). — Knjiga sadrži sažetke na engleskom jeziku (Summaries), bibliografiju iza svakog pojedinog poglavlja, bibliografske bilješke uz tekst i imensko kazalo.
Književni povjesničar (Split, 1973), izvanredni profesor starije hrvatske književnosti na Filozofskome fakultetu u Zagrebu. Uža su mu područja zanimanja hrvatska ranonovovjekovna književnost, starija hrvatska i evropska lirika te teorija lirike
Klikni za povratak