Postanak i uporaba staroslavenskoga jezika i njegovo funkcioniranje u hrvatskoj tradiciji i slavenskim kulturama kroz stoljeća, postanak glagoljice i ćirilice u kontekstu povijesnih izvora, uloga i značenje Svete Braće, jezična, paleografska i tekstološka analiza kanonskih tekstova, redakcije i recenzije staroslavenskih tekstova, te ćirilometodsko naslijeđe u hrvatskom srednjem vijeku – temeljni su problemi koje proučava akademik Stjepan Damjanović u ovome sveučilišnom udžbeniku za studente kroatistike i slavistike. No, zbog svoje jasnoće i sažetosti u tumačenju filoloških pojmova i tema, kao i zbog bogate likovne i grafičke opreme, Damjanovićevo Slovo iskona zainteresirat će posve sigurno i stručne filolološke krugove te sve ljubitelje starih hrvatskih i slavenskih knjiga čemu u prilog ide već pet rasprodanih izdanja Slova iskona.
Posebna je vrijednost ove knjige i u tome što se, uz opis i analizu svakoga teksta, leksikonski obrađuju filološki pojmovi, primjerice aprakos, inkunabula, inicijal, transliteracija i drugi, a istodobno se kratko i obavijesno obrađuju zanimljive teme (Na čemu i čime su pisali stari Slaveni, Varijante u prijepisima i drugo), što će pomoći da se lakše prebrode teškoće koje u nastavi mnogih predmeta nastaju zbog nepoznavanja elementarnih filoloških pojmova.
Biblioteka Theoria. Novi niz, glavni urednik Luka Šeput, recenzenti Eduard Hercigonja, Milan Mihaljević, Ivo Pranjković, Mateo Žagar – Knjiga je opremljena sa šezdesetak kolor i šezdesetak crno-bijelih ilustracija, tablicama te imenskim i predmetnim kazalom.
Filolog, paleoslavist i paleokroatist (Strizivojna, 1946), redoviti član HAZU, predsjednik Matice hrvatske (2014-2018), profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu. Objavio je i priredio tridesetak knjiga te devedesetak znanstvenih rasprava
Klikni za povratak