ŠIBENIK — PREDSTAVLJANJE KNJIGE
U dvorani Interpretacijskog centra katedrale sv. Jakova „Civitas sacra“ 29. svibnja predstavljena je knjiga Stipe Šare i njegova obitelj u Šibeniku autora Marka Šare (Trst, 1947–Trst, 2021), uglednog Šibenčanina, povjesničara, bibliofila, jednog od utemeljitelja preporođene Zajednice Hrvata u Trstu i unuka čuvenog šibenskog poduzetnika iz prve polovice 20. stoljeća, Stipe Šare.
Milivoj Blažević, Vesna Piasevoli i Mladen Šare
Knjigu su predstavili urednici, njegov brat Mladen Šare i Vesna Piasevoli, te recenzent Milivoj Blažević. Djelo, koje je, kako sam autor kaže „na pola puta između historiografije i memoara“, tematizira povijest obitelji Šare u Šibeniku od dolaska u Šibenik u prvoj polovici 19. st. do procesa 1945. kad „loza Šare“ odlazi iz Šibenika, s naglaskom na Stipu Šaru koji je obilježio život grada te su o njemu u Šibeniku još žive legende i anegdote, a i toponimi poput „Šarine pekare“, „Šarine kuće, magazina“.
Osim što je iznimno vrijedno zavičajno štivo, knjiga priča o čuvanju hrvatskog identiteta, razlog više da je objavi upravo OMH u Šibeniku, kao ogranak najstarije hrvatske kulturne institucije koja već 183 godine brine o očuvanju hrvatskog identiteta.
„U Trstu, gdje smo živjeli, zbog naših obiteljskih tradicija, posebice onih božićnih, potpuno smo se razlikovali od ostalih Tršćana. Mislio sam da sam bio jedini koji je gajio određene običaje sve dok nisu nakon pada totalitarizma počele izlaziti prve publikacije o hrvatskim ili šibenskim božićnim običajima ili jelima. Na takav sam način bolje razumio svoje dalmatinsko-hrvatsko podrijetlo, koje nisam želio osporavati, za razliku od mojih prijatelja ili školskih kolega koji su prihvaćali isključivo talijanski identitet, iako su većinom dolazili iz slovenskih obitelji. Tako su se morali nositi s problemom izgubljenog identiteta“, rekao je ovom prilikom Mladen Šare.
Marko Šare nije imao problem identiteta. Dapače, taj ugledni Šibenčanin i Tršćanin, povjesničar, bibliofil, jedan od utemeljitelja preporođene Zajednice Hrvata u Trstu, njezin prvi potpredsjednik i rizničar i prvi unuk čuvenog šibenskog poduzetnika Stipe Šare iz prve polovice 20. stoljeća, rođen izvan Šibenika, cijelim je svojim životom pokazivao i dokazivao odanost zavičaju svojih predaka i uvijek mu se rado vraćao, posjećivao ga i ljeta provodio u njemu.
Recenzent knjige, arhivist i povjesničar Milivoj Blažević, koji je od početka putem bogate korespondencije sudjelovao u dugotrajnom stvaranju knjige i pomagao autoru u sistematiziranju brojnih povijesnih podataka, posebno je pohvalio autorov ustrajan i strpljiv rad na djelu koje je vrlo opsežno i obuhvaća period od preko dva stoljeća. Predstavljanje je obogatio brojnim anegdotama i podacima, većini nepoznatima do kojih je došao uvidom u arhivsko gradivo.
U prepunoj dvorani Interpretacijskog centra katedrale sv. Jakova „Civitas sacra“, redale su se uspomene, emocije i saznanja koja su rasvijetlila neke manje poznata činjenice o obitelji koja je obilježila jedan period u povijesti grada i ostavila traga sve do današnjih dana.
816 - 19. lipnja 2025. | Arhiva
Klikni za povratak