Vijenac 816

Reagiranja

Matica hrvatska reagirala na niz neistina Josipa Jurčevića izrečenih sa saborske govornice

Prozivajući Maticu hrvatsku i Miru Gavrana kao njezina predsjednika, Josip Jurčević pokazuje ne samo nezamislivu količinu neznanja već na zloban, klevetnički način iznosi neargumentirane uvrede

U iznošenju stajališta Kluba zastupnika Mosta i nezavisnog zastupnika Josipa Jurčevića obraćajući se u Hrvatskom saboru 10. lipnja, zastupnik Josip Jurčević iznio je niz neistina i kleveta na račun Matice hrvatske, njezina predsjednika akademika Mire Gavrana i članova Glavnoga odbora, a vezanih za obnovu spomen-kuće Antuna Gustava Matoša u Tovarniku.

Zastupnik Jurčević članove Glavnoga odbora, koji čine istaknuti hrvatski intelektualci različitih struka, proziva i naziva „nijemima i gluhima“, a financiranje aktivnosti Matice hrvatske dovodi u korelaciju s financiranjem srpskih kulturnih centara. Jurčević huškački i klevetnički govori o „progonu mrtvoga Antuna Gustava Matoša, pa samim time i o progonu hrvatskog identiteta“ od strane Matice hrvatske, temeljeći takve šokantne tvrdnje na potpuno neistinitim navodima o postupanju Matice hrvatske u vezi sudskog spora koji je vođen pred sudom Republike Hrvatske i u kojem je Matica hrvatska u svemu uspjela dokazati zakonitost i ispravnost svojega postupanja.


Poluobnovljena spomen-kuća Antuna Gustava Matoša u Tovarniku / Snimila Dubravka Petrić / PIXSELL

Budući da se sjednice Hrvatskog sabora snimaju i javno prenose na službenim kanalima ili u medijima (izravni prijenos na HTV4), te su neistine postale pristupačne većem broju osoba (st. 2 čl. 149. KZ-a).

Laž i klevete

Zastupnik Josip Jurčević, ujedno povjesničar, pri proučavanju određene teme trebao bi voditi računa o izvorima na kojima temelji svoje viđenje povijesti. Začuđuje njegova nepripremljenost, odnosno nepoznavanje materije o kojoj govori za govornicom najvišeg predstavničkog tijela građana i nositelja zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj. Josip Jurčević odlučno napada i proziva Maticu hrvatsku, njezina predsjednika i članove Glavnog odbora, a nema nikakvog znanja niti se uopće interesirao o materijalnoj dokumentaciji koja dokazuje sasvim suprotno postupanje Matice hrvatske od onoga što Josip Jurčević neistinito prikazuje.  

S obzirom na to da iznesene neistine i klevete mogu dovesti do toga da se Maticu hrvatsku u javnosti percipira na negativan način, da joj bude narušen ugled te da joj nastane šteta u daljnjem radu i poslovanju, Matica hrvatska još jednom demantira i podsjeća na kronologiju događaja vezanih za obnovu spomen-kuće Antuna Gustava Matoša.

Zastupnik Jurčević navodi da od 2004. Matica hrvatska u Zagrebu sprečava da se dovrši Matoševa spomen-kuća u Tovarniku. Činjenično stanje dijametralno je suprotno od navoda zastupnika Jurčevića.

Kronologija slučaja

Ideja o obnovi rodne kuće Antuna Gustava Matoša u Tovarniku i njezinom stavljanju funkciju kao kulturnog objekta nastala je u upravo u Matici hrvatskoj i stoga je svojevremeno i osnovan Ogranak Matice hrvatske u Tovarniku. U prikupljanju sredstava od državnih tijela za realizaciju ove izuzetno vrijedne ideje OMH u Tovarniku imao je svu podršku Središnjice i projekt je i započeo isključivo baš kao projekt Matice hrvatske.

Činjenica je da je samu realizaciju prikupljanja i trošenja državnih sredstava obavljao OMH u Tovarniku kao pravna osoba. Kako su sredstva prestala pristizati 13. ožujka 2002. godine, Matica, koja je korisnik proračunskih sredstava pa ne smije sama investirati u kupovinu i opremanje objekta, na molbu svog Ogranka iz Tovarnika (prethodno se sama zaduživši) posuđuje OMH u Tovarniku iznos od 26.884,00 eura za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa i o tome Središnjica i Ogranak, slijedeći slovo zakona, sklapaju ugovor o dugoročnom kreditu s valutnom klauzulom.

U kupovinu i obnovu Matoševe rodne kuće uloženo je, po priznanju kasnijeg čelnika takozvanog Društva AGM Željka Anića, 11,5 milijuna kuna državnoga novca i to 1,3 mil. za reguliranje imovinsko-pravnih odnosa, 1 mil. za projektnu dokumentaciju i 7,5 mil. za građevinsko-obrtničke radove te ostatak od zapanjujućih 1,5 mil. za „ostale“ troškove.  Najviše su sredstava u kuću uložili Grad Zagreb (gradonačelnik Milan Bandić), a u znatno manjoj mjeri i  Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Uza sva ta silna sredstva projekt je realiziran tek na otprilike pola radova i aktivnosti.  

U međuvremenu nekoliko članova OMH u Tovarniku, bez znanja i suglasnosti Središnjice, jednostrano gasi Ogranak i osniva novu udrugu građana pod nazivom Društvo Antuna Gustava Matoša. Ono što je u cijeloj ovoj priči najbitnije, imovinu – a to je Matoševa rodna kuća, koju je Ogranak Matice hrvatske državnim dotacijama kupio i započeo obnovu – na krajnje dvojben način, kao tobožnji pravni sljednici, prenose na svoju novu udrugu građana!

Nakon takve pravne akrobacije, niti država niti Grad Zagreb niti ijedna hrvatska kulturna institucija više ne želi financirati projekt privatne udruge građana koji su benevolentno postali vlasnici poluobnovljene zgrade bez centa vlastitog uloženog novca.

Matica hrvatska navedenu gospodu isključuje iz članstva. „Osnivači“ novog Društva AGM postaju tako, putem udruge građana, indirektno zemljišnoknjižnim vlasnicima zgrade kupljene državnim sredstvima na račun isključivo i jedino ugleda Matice hrvatske. I Grad Zagreb i Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Ministarstvo kulture i medija uložili su ogromna sredstva u otkup i uređenje kuće uvjereni da financiraju projekt Matice hrvatske, a ne nekakve udruge nekoliko građana, bez ikakve imovine.

Matica hrvatska tuži Društvo AGM i 2014. godine dobiva pravo na naknadu nevraćene pozajmice, a budući da je udruga Društvo AGM odavno potrošila sredstva donirana Ogranku, bez centa na računu (jer država ne želi financirati projekt), sud određuje ovrhu na nekretnini.

Rješenjem o ovrsi br. Ovr-152/23 konačno i pravomoćno Općinski sud u Vukovaru presuđuje u korist Matice hrvatske na način da se dug Društva Antuna Gustava Matoša namiruje prodajom predmetne nekretnine. Trenutno je u tijeku procjena vrijednosti zgrade koja je predmet ovrhe po ovlaštenoj sudskoj procjeniteljici iz Vinkovaca.

Matica se zalaže za obnovu Matoševe kuće

Niti jednog časa Matici hrvatskoj ne pada na pamet prodati Matoševu kuću nekom drugom! Upravo suprotno, jedini Matičin cilj je dovršiti je, namjestiti stalni postav i staviti Matoševu rodnu kuću u funkciju! Stoga je odlukom Glavne skupštine cjelokupne Matice hrvatske u listopadu 2022, u dogovoru s Općinom Tovarnik i Ministarstvom kulture i medija, svoje ukupno potraživanje prema tzv. Društvu Antuna Gustava Matoša Matica hrvatska u cijelosti prenijela na Općinu Tovarnik (odrekla se, ponovno naglašavamo, svojih potraživanja u korist Općine) kao instituciju koja uz pomoć države i sredstvima Ministarstva treba osnovati javnu ustanovu, završiti radove, opremiti objekt i konačno staviti rodnu kuću A. G. Matoša u funkciju! Stranka u sporu, dakle, više neće biti Matica hrvatska nego Općina Tovarnik (dakle, Republika Hrvatska), te očekujemo i službeno preuzimanje uloge ovrhovoditelja od strane nove općinske uprave čim se dovrši državna revizija cjelokupnog iznosa utrošenih sredstava. Znači, Matice u sporu više nema – njezino će mjesto preuzeti Općina.

Prozivajući Maticu hrvatsku i Miru Gavrana kao njezina predsjednika, Josip Jurčević pokazuje ne samo nezamislivu količinu neznanja već na zloban, klevetnički način iznosi neargumentirane uvrede.

Matica hrvatska i Općina Tovarnik predlagale su u više navrata tzv. Društvu AGM da se odrekne kuće koju je upisalo na sebe u korist općine i tada bi, u suglasju s nadležnim Ministarstvom, konačno kuća bila stavljena u funkciju, a sudski postupak automatski okončan, no on(i) to odbijaju! Zašto? Nije nam poznato.

Zadnjom procjenom vještaka Slavka Živkovića od 12. travnja 2017. utvrđena je vrijednost objekta u iznosu od 2,9 milijuna kuna što je ogroman nesrazmjer u odnosu na 11,5 milijuna uloženih državnih sredstava, a što opet govori o tome kako je tzv. Društvo AGM trošilo, a današnja je vrijednost objekta vjerojatno još niža!

Sličan kulturni centar u Belom Manastiru na većoj površini i s mnogo više sadržaja, koji je odnedavno u funkciji, završen je za 8 milijuna kuna, a djeluje već nekoliko godina!

Društvo AGM, dakle, u pet minuta može omogućiti završetak obnove Matoševe kuće! Samo trebaju s Općinom postići sporazum o prijenosu vlasništva zgrade na Općinu Tovarnik te će time svaka daljnja ovrha postati nepotrebna.

Vijenac 816

816 - 19. lipnja 2025. | Arhiva

Klikni za povratak