Vijenac 816

Obrazovanje i mladi

Uz dodjelu najstarije hrvatske nagrade za dječju književnost i ilustraciju Grigor Vitez   

Kvalitetne knjige za sretno odrastanje

Piše Lina Kežić

Na ovogodišnji natječaj prijavljeno je 126 knjiga, 48 nakladnika, većinom slikovnica, potom romana i zbirki kratkih priča, a najmanje poezije

Najstarija hrvatska nagrada za stvaralaštvo za djecu Grigor Vitez prvi je put dodijeljena 1967, i upravo je doživjela svoje 58. izdanje. Dodjeljuje se za najbolji književni tekst i ilustracije, odabrane iz jednogodišnje produkcije djela u kategorijama za djecu i mlade. Prvi dobitnici bili su Gustav Krklec i Ratko Zvrko, a za ilustracije Vilko Gliha Selan i Cvijeta Job. Na sljedećim dodjelama pridružili su im se i drugi klasici hrvatske književnosti (ne samo dječje) poput Vesne Parun, Zvonimira Baloga, Ivana Kušana, Dubravke Ugrešić, Višnje Stahuljak, Silvije Šesto, Sanje Pilić, Sanje Lovrenčić i mnogih drugih. Isto vrijedi i za ilustratore. Nagradu su dobili i Albert Kinert, Zlatko Bourek, Vasko Lipovac, Joško Marušić, Ivica Antolčić, Vojo Radoičić, Svjetlan Junaković, Pika Vončina, Tomislav Torjanac…


Posebno priznanje Zlatna ptica dodijeljeno je
ilustratorici Vendi Vernić / Izvor Savez društava Naša djeca

„U godini u kojoj obilježavamo 75 godina postojanja Saveza društava Naša djeca, posebno smo ponosni na našeg Grigora Viteza, na sve autore, književnike, ilustratore, nakladnike kao i pokrovitelje koji od 1967. do danas daruju svoja umjetnička dostignuća našim najmlađima. Ovom Nagradom šaljemo snažnu poruku o važnosti i vrijednostima kvalitetne knjige u odrastanju i obrazovanju djece i mladih“, izjavila je uime osnivača i organizatora Sonja Borovčak, predsjednica Saveza društava Naša djeca Hrvatske.

Najbolje priče u 2024 su Ništa strašno i Izgubljeni gospodin Kovač

Na ovogodišnji natječaj prijavljeno je 126 knjiga, 48 nakladnika, većinom slikovnica, potom romana i zbirki kratkih priča, najmanje poezije. Većina se knjiga bavi temama s kojima se susreću današnja djeca. Stručno povjerenstvo uputilo je i nekoliko zamjerki zbog propusta čijim bi se izbjegavanjem mogla znatno podići kvaliteta knjiga za djecu. Primjerice: „U nekim slučajevima maštovito artikulirani tekstovi odskakali su od kakvoće ilustracija koje su šablonski ili plošno pratile radnju, a bilo je i obrnutih situacija. Ponekad bi grafičko oblikovanje slikovnice ili knjige pokvarilo dojam, a to se najčešće događalo u izdanjima nastalim u ‘kućnoj radinosti’ – tipično za manje izdavačke kuće i vlastite naklade“, kazao je predsjednik Stručnog povjerenstva, likovni umjetnik i ilustrator Svebor Vidmar.

A tko su dobitnici i dobitnice? Nagrada Grigor Vitez za književni tekst za djecu u 2024. pripala je Ivani Đula i Milici Sinkauz za slikovnicu Ništa strašno (ilustracije Dominik Vuković, Bodoni, Zagreb). Povjerenstvo naglašava njihov originalan pristup temi, strahu od mraka, koji muči većinu djece tijekom odrastanja. Stihovi koji se nalaze u tekstu stvaraju kvalitetnu i promišljenu, a ne nasilno stvorenu rimu. Tekst je na nekim mjestima višeznačan, a autorice se poigravaju slovima, iznad jedne riječi dodaju drugu, što pridonosi zaigranosti, privlači pozornost, ali i poziva na razmišljanje. Tekst je izvrsno uklopljen u ilustracije Dominika Vukovića, kaže se u obrazloženju Povjerenstva. Uz suočavanje sa strahom, slikovnica nudi i temu suprotstavljanja uvriježenom, zacrtanom putu. Mali Strah misli svojom glavom i vidi „naopaki svijet mržnje i strašenja“.

Nagrada Grigor Vitez za književni tekst za mladež dodijeljena je Morei Baničević za roman Izgubljeni gospodin Kovač (ilustracije Petra Brnardić, Naklada Ljevak, Zagreb). U djelu koje nosi podnaslov Obiteljska horor-bajka za djecu i mlade izmjenjuju se različita vremena, kao i fantastični elementi sa stvarnima. Dječak Gašpar na ljetovanju kod bake, iz dosade, jer nema mobitel, istražuje korijene svoje obitelji. „Zahtjevan romaneskni fantasy žanr vrlo dobro funkcionira, nema nelogičnosti, radnja preskače razdoblja, godine i aktere, odlično isprepleće sadašnjost i prošlost, kontrastirajući pritom nekadašnje strojeve i mašine spram novog digitalnog doba, kao i običaje i modu“, stoji u obrazloženju Stručnog povjerenstva.

Prvi put Zlatna ptica dodijeljena ilustratorici

Nagrada Grigor Vitez za ilustraciju za mlađu dob pripala je Vandi Čižmek za ilustracije u slikovnici Čovječuljci (tekst je napisala Silvija Šesto, Semafora, Zagreb). „Tekst književnice Šesto i djela ilustratorice Čižmek daju nam neobičnu, kreativnu uputu kako se mogu izraditi maštoviti čovječuljci putem lucidne igre slike i riječi“, navodi, između ostalog, Stručno povjerenstvo.

Posebno priznanje Zlatna ptica dodijeljeno je Vendi Vernić, višestrukoj dobitnici godišnjih nagrada Grigor Vitez kao priznanje za njezina vrhunska stvaralačka dostignuća i ugrađivanje najviših umjetničkih vrijednosti u slikovnice i knjige za djecu, čime se Vanda Vernić pridružila dosadašnjim dobitnicima Zlatne ptice, poput Svjetlana Junakovića, Ivice Antolčića, Zvonimira Baloga i Ivana Viteza.

Dječji žiri, pod vodstvom Hrvatskog centra za dječju knjigu, složio se sa Stručnim povjerenstvom u izboru za književni tekst za mladež i Nagradu Ptičica dodijelio Morei Baničević za roman Izgubljeni gospodin Kovač te autorskom dvojcu Želimir Periš i Monika Markić za slikovnicu Dan kada se ugasio ekran (Naša djeca, Zagreb).

Stručno povjerenstvo dodijelilo je i Pohvale Nagrade Grigor Vitez autorima i izdavačima koji godinama pridonose kvaliteti ilustracije, teksta i nakladništva za djecu: Manuelu Šumbercu, Ratku Bjelčiću, Silviji Šesto, Želimiru Perišu, Ljerki Puklec i nakladničkoj kući Mala zvona.

Svi nagrađeni umjetnici i knjige ostavili su snažan umjetnički i pedagoški trag u suvremenoj hrvatskoj književnosti i ilustraciji za djecu.

Vijenac 816

816 - 19. lipnja 2025. | Arhiva

Klikni za povratak