Vijenac 808

Obrazovanje i mladi

MREŽNE EDICIJE DRUŠTVA PROFESORA HRVATSKOGA JEZIKA (DPHJ)

Zajedništvo različitih škola, struka i ljubavi

Piše Sanja Miloloža

Za školstvo i kulturnu zajednicu važnost je DPHJ-a danas uvelike u razvoju mrežnoga izdavaštva. Od ožujka 2021. do siječnja 2025. objavljena su 53 mrežna djela, a može im se pristupiti na https://dphj.hr

U pet se mrežnih biblioteka i u njegovim posebnim izdanjima prepoznaju glavne zadaće Društva profesora hrvatskoga jezika danas: poticanje čitanja i slušanja te pisanoga i multimedijskoga stvaralaštva profesora i učenika, produkcija multimedijskih mrežnih izdanja besplatno dostupnih svima i iskoristivih u nastavi hrvatskoga jezika i književnosti te povezivanje škola na zajedničkim interdisciplinarnim projektima vezanim uz očuvanje kulturne i jezične baštine, tj. promicanje nacionalnoga kulturnoga identiteta u školama, u radu s djecom i mladima. Do datuma zaključivanja članka riječ je o čak 53 naslova objavljena u nepune četiri godine. Sva se izdanja mogu naći na e-adresi: https://dphj.hr/mrezne-edicije-dphj-a/

Obljetnice

Najznačajniji je mrežni niz Obljetnice u kojima su tematski zastupljeni antologijski autori (Marko Marulić, Josip Pupačić, Viktor Vida, August Šenoa, Vesna Parun, Nikola Milićević, Marija Jurić Zagorka, Antun Gustav Matoš, Dinko Šimunović, Ivan Goran Kovačić, Ivana Brlić-Mažuranić i Jure Kaštelan). To su knjige recenzirane, autorizirane i stvorene kombinacijom stručnoga uvida utemeljena na znanstvenoj osnovi, suvremene nastavne prakse i osobnoga pristupa – bilo da se učeniku nudi poticaj na čitanje i slušanje, bilo da ga se u različitim oblicima nastavnih aktivnosti potiče na stvaralaštvo i suodnosu s likovnom, glazbenom i tehničkom kulturom i informatikom te sa stranim jezicima (engleski, njemački).

Specifičnost je tih izdanja suradnja s glazbenikom Markom Jašekom, prof. savjetnikom, koji je skladao uredničine pjesme posvećene književnicima. Taj je autorski tim osnovao i glazbeni sastav Liliems čiji su spotovi za Vrtlog (Potjeh) i Pjesmu živom pjesniku sa solisticom Lanom Perežom, bivšom učenicom OŠ Jure Kaštelana, nastali kao dio projekata mrežnih zbornika. U osnovi grupe Liliems, koja je u OŠ Jure Kaštelana okupila tri vokalistice, Lanu Perežu, Emu Bosak i Emu Imper, koje su nastupale na memorijalima Aorta neba, stoji majčina ljubav prema preminuloj kćeri i likovnoj umjetnici Ivi Miloloža. Njezinim ilustracijama protkani su mrežni izbornici posvećeni Ivani Brlić-Mažuranić.

Sunčano inje pjesnikinje posvećeno je Vesni Parun. To hrvatsko-englesko-njemačko izdanje obuhvaća 33 pjesme profesorica hrvatskoga jezika i jedan portret književnice, djelo profesora u miru Jure Karakaša. Knjizi je dodana priča Julijane Matanović Žeđ. Prevoditeljice su Sanja Bosak (engleski) i Irena Pehar Miklenić (njemački), a ilustracije su Ane Marije Maravić, koja je uz Mateu Kovač suautorica spota Vrtlog (Potjeh).

Obljetnice nerijetko nastaju u zborničkoj formi u suradnji s različitim školama diljem Hrvatske, a nekoliko škola ujedno su suizdavači. To su OŠ Jure Kaštelana Zagreb, OŠ Marije Jurić Zagorke Zagreb, OŠ „1. listopada 1942.“ Čišla, OŠ Sračinec, OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Virovitica, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Zagreb i IV. gimnazija „Marko Marulić“ Split. Na više je izdanja uz škole suizdavač i Josipova jezična galerija, odnosno Jezerokut.

Ne začuđuje visoka posjećenost tih knjiga kad je riječ o multimedijskome tekstu koji je tkan i učeničkim stvaralačkim genijem, a mrežno dostupan. Neprocjenjivo je to zajedništvo različitih škola, struka i ljubavi.

Profesori pišu

Niz nastao uz Godinu čitanja 2021. predstavlja profesore Zrinku Merčep, Matu Milasa, Sanju Bosak, Mariju Rakić-Mimicu, Luciju Matić (spomen-izdanje), Dinku Tolić, Nikolinu Nikolić, Magdalenu Mrčelu, Ivicu Šušića, Darija Abrama, Sanju Miloložu, Marinu Čapaliju, Jasnu Bekavac, Marinu Laszlo, Inu Randić-Đorđević, Andrijanu Grgičević, s. Tomislavu Katu Ćavar, Sanju Matagu, Danijelu Zagorec, Snježanu Tramburovski, Draženku Čuturu, Josipa Prudeusa (spomen-izdanje), Ljiljanu Hess, Nikolinu Cvrtilu i Anu-Mariju Šipoš kao autore pjesama, priča, igrokaza, putopisnih zapisa, crtica. Bolji se poticaj učenicima da se motiviraju za čitanje i pisanje od čitanja i pisanja njihovih profesora – osobito ako je međusobna interakcija intenzivna i izazovna – teško može naći.

Struka

To su istaknuti primjeri dobre prakse Hrvatski jezik u zrcalu struke Divne Šušić, Proza odraza S. Miloloža i Proces nastajanja radijske emisije (ur. M. Češi, S. Miloloža i S. Bosak) – zbornik osobito koristan za nastavu slušanja.

Zavičajna riječ

Stvaralaštvo na zavičajnoj riječi ima posebnu vrijednost, šegedinovsku auru, zato je pokrenut i zavičajni niz. Dosad su objavljene tri knjige: Čudu Tomice Kolara, pregradskog pjesnika, s audiozapisom kajkavskih stihova koje sam autor kazuje, Mljetsko libro Ivana Čumbelića Bambe i Mali splitski rječnik Valerijane Ritterman Medvidović nastao radom s učenicima.

Knjiga mjeseca

Posebno dizajnirane mrežne knjige na osobit način povezuju hrvatsku baštinu s umjetničkim sadržajem: tekstovi i ulomci tekstova pisani su i latinicom i glagoljicom. To su Riječ koja liječi Biserke Draganić i Osam(a) je priča Nikoline Nikolić. Djelo Srećka Listeša, Eseji5 objavljeno je 22. veljače na Dan glagoljice uz 1100 godina hrvatskoga glagoljaštva.

Posebna izdanja za
Novigradsko proljeće

Dva zbornika nastala su praćenjem Škole stvaralaštva Novigradsko proljeće 2023. i 2024. godine. Prvi, naslova Svemir, posvećen je Josipu Prudeusu, a drugi, pod naslovom Krug, Josipu Kruniću. Izdanja su ostvarena suradnjom s OŠ-SE Rivarela Novigrad i AZOO-om. Posebna su to multimedijska djela na ukupno više od 600 stranica, poticajna potencijalno darovitim učenicima i njihovim učiteljima.

Sve mrežne knjige DPHJ-a uredila je, likovno i grafički oblikovala te mrežno prilagodila Sanja Miloloža, a nekoliko je i zborničkih suurednika: Jadranka Petrušić, Zrinka Pavković, Divna i Ivica Šušić, Sanja Bosak i Marijana Češi, Sanja Bosak i Irena Pehar-Miklenić, Melita Horvatek Forjan i Ana-Marija Šipoš.

Vijenac 808

808 - 27. veljače 2025. | Arhiva

Klikni za povratak