ZAPREŠIĆ — PREDAVANJE
Jezuš Kristuš središnja je osoba cijele Biblije, pa ipak, iako je pisao po pijesku, od njega nam nije ostalo ništa napisano. Ostale su tek „sjene“: iščekivanje Staroga zavjeta i sjećanje Novoga – to je Biblija. Isusovom pojavom u ljudskoj povijesti dogodio se revolucionarni obrat u kojem svete knjige maloga izraelskog naroda postaju svojina svijeta. I danas se smatra da je neki narodni jezik književno zreo kad je sposoban prenijeti biblijsku poruku.
Projekt su predstavile Lahorka Plejić Poje
i Barbara Štebih Golub
Zahvaljujući sačuvanim rukopisnim i tiskanim vrelima, možemo pratiti nastanak i razvoj hrvatskih prijevoda biblijskih tekstova. Prve izvatke nalazimo već u lekcionarima (izbor misnih čitanja) i molitvenicima (Raj duše iz 1560. donosi Muku svih četiriju evanđelista). Davna zamisao o cjelovitom prijevodu na kajkavski zaživjela je u vrijeme biskupa Maksimilijana Vrhovca kad je okupio dobru ekipu svećenika bibličara. Nije pretjerano reći da među njima prednjači Ignac Kristijanović, samo je žalosno što se to zbilo u potpuno nesklonim vremenima kada štokavština preplavljuje sve hrvatske krajeve. Neki su njegovi prijevodi tiskani u kalendarima (Danica zagrebečka) i životopisima svetaca, drugi su sačuvani u NSK i HAZU, a ima li ih još negdje?
Odjel za povijest hrvatskog jezika Instituta za jezik i jezikoslovlje osmislio je projekt pod nazivom Rekonstrukcija Kristijanovićeve Biblije. Okupili su ekipu stručnjaka. Ne samo da su svojski ispekli zanat, nego su upravo najvrsnije što su mogli – prionuli poslu kao životnom pozivu. Pred njima je rekonstrukcija, transkripcija i javno dostupno objavljivanje digitalne inačice priređenoga teksta biblijskoga prijevoda.
Stoga smo u Ogranak MH u Zaprešiću pozvali voditeljicu projekta Barbaru Štebih Golub i članicu tima Lahorku Plejić Poje s Odsjeka za kroatistiku na zagrebačkom Filozofskom fakultetu sa željom da nam približe razloge, izazove i postignuća ovoga projekta. Dana 12. veljače sa zanimanjem smo slušali izlaganje koje se razvilo u konstruktivnu raspravu. Na kraju su slušatelji osjetili da vrijeme od prije dvjestotinjak godina još uvijek ima mnogo toga živoga i značajnoga i za nas danas.
808 - 27. veljače 2025. | Arhiva
Klikni za povratak