Financiranje javnih potreba u kulturi u Gradu Zagrebu za 2025.
Grad Zagreb objavio je rezultate godišnjeg Javnog poziva za programe javnih potreba u kulturi. Predviđeno je 9,3 milijuna eura za kulturne programe u 9 kulturnih djelatnosti, na temelju prijedloga 9 kulturnih vijeća. Riječ je o povećanju od 10 % u odnosu na prethodnu godinu, dok su u odnosu na prvi proračun za 2021. godinu ta sredstva udvostručena, kao i sredstva za programsku djelatnosti javnih ustanova kojima je grad osnivač.
Odobrena je potpora za 1486 programa kojima su nositelji 606 umjetničkih organizacija, udruga, producentskih kuća, izdavača i drugih. Dodatno će biti dodijeljene potpore za programe međugradske i međunarodne suradnje. Evo kako to izgleda po djelatnostima.
Grad je osnivač 19 muzeja i galerija, a uz Republiku Hrvatsku suosnivač je Galerije Klovićevi dvori. U 2025. bit će uloženo oko 1,65 milijuna eura u programe u muzejskoj djelatnosti i nabavi građe. Većinu tog novca Zagreb daje kao dodatnu potporu za izložbene i druge programe državnih institucija koje djeluju u Zagrebu: HAZU, NMMU, Muzejski dokumentacijski centar i Muzej Mimara. Odobreno je, primjerice, 30.000 eura za restauriranje djela kipara Roberta Frangeša Mihanovića iz zbirke Grada Zagreba pohranjenih u Gliptoteci HAZU. Ističu se i programi Memorijalnog stana Marije Jurić Zagorke te Virtualni fundus Muzeja susjedstva Trešnjevka.
Grad Zagreb povećao je sredstva za kulturu / Snimio Matija Habljak / PIXSELL
Zbog obnove zgrada stradalih u potresu, mnoge će izložbe i dalje biti virtualne. Naprimjer izložba u povodu 160. godišnjice rođenja Mencija Clementa Crnčića ili izložba Miroslava Šuteja, u povodu 20. obljetnice smrti.
Grad Zagreb i ove godine podupire izdavanje knjiga. Potporu je dobilo 85 nakladnika u ukupnom iznosu od 540.000 eura. Zahvaljujući tomu bit će tiskano 289 knjiga, od čega 9 u formatu zvučne knjige. Dane su potpore i za prijevode s 20 stranih jezika. Novac je dodijeljen i za druga izdanja (monografije, umjetničke knjige i druge publikacije), ukupno 53 knjige. Više od 230.000 eura ulaže se u izdavanje časopisa, od toga 39 tiskanih časopisa te 15 portala.
Odobrena je potpora za 101 književni program, u ukupnom iznosu od 520.000 eura. Posebno važni za promicanje kulture čitanja su književni festivali – poput Goranova proljeća, Festivala europske kratke priče, Festivala svjetske književnosti i trećeg Festivala knjige u Matici hrvatskoj. Grad Zagreb u 2025. ulaže ukupno više od 2 milijuna eura u nakladništvo, književne programe i nabavu knjiga u gradskim knjižnicama.
I ove godine brojni filmski festivali
Programi u audiovizualnoj djelatnosti dobili su potporu za 29 filmskih festivala i 11 kinoprikazivačkih programa. Ukupno više od 950.000 eura. Najveći iznos dobio je Animafest, zatim ZagrebDox i Zagreb Film Festival. Dok se neka kina obnavljaju, Kino Tuškanac u gostima prikazuje filmove na 5 lokacija. Za te programe osigurano je 430.000 eura.
Ukupno 132 programa dobila su 1,5 milijuna eura. Grad podupire i produkciju igranog, animiranog, eksperimentalnog i dokumentarnog filma, za 26 filmova izdvojeno je 200.000 eura. Sličan iznos ulaže se u edukativne programe.
Za 200 programa u kazališnoj i plesnoj djelatnosti osigurano je oko 2 milijuna eura. Zagrebačka publika može očekivati 93 nove predstave neovisnih kazališta i plesnih skupina kojima se produkcija financira u iznosu od oko 1.1 milijuna eura. Time su obuhvaćeni Teatar &TD, Teatar Exit, Grupa Kugla, Montažstroj, Eurokaz, Planet Art, Glumačka družina Histrion. Podržani su i Kazalište Moruzgva, udruge Arterarij, Domino, Teatar Poco Loco i Kazalište Mala scena. Grad pomaže i reprizne izvedbe nezavisnih kazališta, kao i festivale: Festival svjetskog kazališta, Eurijala i Perforacije, Festival Miroslav Krleža i Ljetne noći Teatra Exit.
Četvrti festival knjige u MH održat će se 5–8. lipnja / Snimio Mirko Cvjetko / MH
Zagreb će ove godine biti domaćin BIT-a
Zagreb će ove godine biti domaćin bijenalnog Međunarodnog festivala kazališta slijepih i slabovidnih – BIT. Unutar plesne djelatnosti najveće potpore dobivaju Zagrebački plesni ansambl i Studio za suvremeni ples. U plesnu produkciju ulaže se još oko 270.000 eura za 28 novih naslova i reprize. Značajnu podršku imaju Tjedan suvremenog plesa te Platforma HR i Međunarodni festival Improspekcije. Grad Zagreb s 1,75 milijuna eura financira programsku djelatnost 7 gradskih kazališta te s 1,15 milijuna eura Hrvatsko narodno kazalište kojemu je suvlasnik. Treba spomenuti i poticaje za Gavelline večeri, Dane satire te kazališne centre kao što su KNAPP, Scena Ribnjak i drugi.
Putem javnog poziva za financiranje programa glazbene umjetnosti najviše se ulaže u popularizaciju kvalitetnoga glazbenog stvaralaštva. Uz trajnu potporu Zagrebačkim solistima, novac je dodijeljen za još 32 glazbena ciklusa, primjerice Hrvatskog baroknog ansambla, Zagrebačkog kvarteta, Cantus Ansambla. Potporu je dobio Muzički biennale Zagreb, kao i INmusic festival. Ukupno je financirano 20 glazbenih festivala, poput Zagreb Jazz Festivala ili Ljetnih glazbenih večeri Scene Amadeo. Odobreni su i programi popularne glazbe i programi klubova te edukativni programi u organizaciji Hrvatske glazbene mladeži. Ukupno, za 92 programa odobreno je oko 1,3 milijuna eura.
Galerija Klovićevi dvori priprema zanimljive izložbe
U programu financiranja brojne su glazbene i kazališne priredbe / Snimio Slaven Branislav Babić / PIXSELL
Uz ovaj natječaj Grad podupire glazbenu umjetnost putem gradskih institucija: Zagrebačka filharmonija, Koncertna dvorana Vatroslav Lisinski, festival Zagrebačko glazbeno proljeće, Glazbene večeri na Griču, Ljeto u MSU. Za te programe osigurano je 1,4 milijuna eura.
Za 152 programa u području vizualnih (likovnih) umjetnosti, putem javnog poziva dodijeljeno je više od 900.000 eura. Više od polovice tih sredstava predviđeno je za izložbe i važne manifestacije. Najviše novca dodijeljeno je Hrvatskom društvu likovnih umjetnika koje ove godine organizira 60. Zagrebački salon i 8. Bijenale slikarstva. Zbog obnove Meštrovićeva paviljona HDLU sa svojim izložbama gostuje u drugim zagrebačkim prostorima. Potpora je odobrena i za godišnje programe galerija Hrvatskog dizajnerskog društva, SC-a, ULUPUH-a, Atelijera Žitnjak i drugih. Proračunski novac dobile su i manifestacije ZGRAF, Dani Orisa, Zagreb Design Week. Izložbeni program suvremene umjetnosti i projekte koje nude KONTEJNER te Kustoski kolektiv WHW. Odobrena je potpora i za produkciju niza umjetničkih radova, npr. Kate Mijatović, Ane Hušman, Renate Poljak i drugih. Osim ovog natječaja, Zagreb vizualnu umjetnost podupire i putem gradskih institucija, osigurano je 550.000 eura, prije svega za Muzej za suvremenu umjetnost i Umjetnički paviljon, zatim za Galeriju Forum, Galeriju Događanja i druge.
Grad Zagreb podržava različite programe i projekte koji razvijaju eksperimentalne umjetničke pristupe i povezuju više umjetničkih disciplina ili djelatnosti (Performansi u KONTEJNERU ili Program hibridne i digitalne umjetnosti Udruge Radiona). Sufinancira se i niz umjetničkih istraživanja (Vujčić, Drinković, Renar, Delimar). Potpora se daje i velikom broju festivala i manifestacija, primjerice Zavodu za eksperimentalni zvuk, Cest is d’Best… Potiču se angažirani i inkluzivni programi poput Subversive foruma ili međunarodne akcije Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama. Za područje interdisciplinarnih i novih umjetničkih praksi, ukupno 216 programa, dodijeljeno je oko 1,1 milijuna eura.
Potporu za redoviti godišnji program i druge projekte dobilo je 148 kulturno-umjetničkih društava. Najviše se ulaže u njihov redovni godišnji program, više od 825.000 eura. Najveći broj skupina i programa predstavlja Studentsko kulturno-umjetničko društvo „Ivan Goran Kovačić“. Značajnu novčanu podršku ostvaruju folklorni ansambli kao što su Zagrebački folklorni ansambl dr. Ivana Ivančana te Folklorni ansambl Zagreb-Markovac i Folklorni ansambl Sesvetska Sela i KUD Sesvete. U glazbenom amaterizmu ističu se Zagrebački orkestar ZET-a, Komorni zbor Ivan Filipović i zbor Zvjezdice.
Među festivalima i manifestacijama najviša potpora odobrena je Smotri folklornih amatera grada Zagreba. Ukupno, za 203 programa više od milijun eura. Zagrebačke gradske institucije također daju značajnu podršku razvoju kulturno-umjetničkog amaterizma. Primjerice Međunarodnoj smotri folklora ili Susretu kazališnih amatera Zagreba (SKAZ). Grad Zagreb u ovoj godini ulaže ukupno 1,2 milijuna eura u programe kulturno-umjetničkog amaterizma.
Po svemu sudeći, pred nama je uzbudljiva umjetnička godina u metropoli u kojoj će svatko gladan kulture moći pronaći umjetnički obrok po svom ukusu!
808 - 27. veljače 2025. | Arhiva
Klikni za povratak