Vijenac 808

Kolumne

Izazovi umjetne inteligencije

DeepSeek vs. ChatGPT

Irena Petrijevčanin

DeepSeek svoju je prvu besplatnu aplikaciju objavio 10. siječnja i do 27. siječnja uspio je nadmašiti dotad nedodirljivi ChatGPT kao najčešće preuzimanu besplatnu mobilnu aplikaciju u SAD-u. Američka je tvrtka zbog toga samo u jednom danu izgubila 400 milijardi dolara

Vjerojatno ste iz medija čuli o novom kineskom modelu umjetne inteligencije koji je naglavačke preokrenuo svjetsku tehnološku industriju te izazvao nagli pad cijena dionica najvećih američkih tehnoloških kompanija. DeepSeek svoju je prvu besplatnu aplikaciju objavio 10. siječnja ove godine i do 27. siječnja uspio nadmašiti dotad nedodirljivi ChatGPT kao najčešće preuzimanu besplatnu mobilnu aplikaciju na iOS i App Storeu u SAD-u. Jedan od savjetnika američkog predsjednika Trumpa, opisao je dolazak kineskog DeepSeeka kao „Sputnjik moment“, referirajući se na satelit koji je Sovjetski Savez lansirao 1957. godine kada se pokazalo da je Amerika bila nespremna za tehnološki uspjeh svojih rivala. Ta usporedba ima smisla i danas. Naime, američka tvrtka kojoj je kineski proizvod izravni konkurent, samo je u jednom danu izgubila 400 milijardi dolara, što je, po svemu sudeći, dosad najveći gubitak u povijesti američkog tržišta dionica. Za tu je tvrtku, koja praktično drži ključeve razvoja umjetne inteligencije, ovo bio hladan tuš koji je naglo stigao iz Kine. Ispada da ih je zatekao, što je donekle neobično, jer kad je umjetna inteligencija u pitanju, najjače karte na svjetskoj razini, zna se, imaju SAD i Kina, dok su drugi samo „sekundarni igrači“.


Kineska umjetna inteligencija nije izbjegla
državnu cenzuru / Snimio Hubert Psaila Marie / ABACA / PIXSELL

Koji je model bolji?

Do neki dan nedodirljivi američki ChatGPT sada je doveden u poziciju da se u svemu uspoređuje sa svojim novim konkurentom, kineskim DeepSeekom. I dok je američki u tajnosti razvijan godinama s milijardama dolara uloženima u podešavanje njegovih algoritama, kineski je razvijen u manje od pola godine i, prema dostupnim informacijama, koštao je između šest i deset milijuna dolara, od čega je većina otišla na servere i pohranu podataka. Što se pak tiče pitanja svih pitanja – koji je model bolji – ChatGPT ili DeepSeek, odgovor nije jednodimenzionalan i ovisi isključivo o kontekstu i specifičnim potrebama korisnika. Čim se pojavio, krenulo je uzajamno i usporedno testiranje na sve moguće načine.

Svakako moram spomenuti da postoje i drugi modeli umjetne inteligencije, Gemini i Perplexity AI, o kojima neću detaljnije govoriti, dovoljno je reći da je Gemini zapravo Googleov odgovor na razvoj u ovom području. S multimodalnim mogućnostima koje integriraju tekst, slike, audio i video, dizajniran je za širok raspon zadataka, ali u svemu je duboko integriran s Googleovim sustavom, dok je Perplexity svojevrsna tražilica za razgovor koja iskorištava podatke na internetu u stvarnom vremenu kako bi pružio točne odgovore temeljene na činjenicama. Njegov di­zajn olakšava istraživanje i pronalaženje informacija s ugrađenom podrškom za citiranje, što ga čini idealnim za akademske i profesionalne istraživačke zadatke.

Razgovarajmo o nečem
drugom

Da se vratim kineskom modelu, osim očitih odličnih performansi, postoji uvijek i neko „ali“, kao i inače kad je tehnologija u pitanju. Naime, u usporednim se testiranjima začas otkrilo u čemu je DeepSeek manjkav, odnosno, preciznije rečeno – cenzuriran. Kad mu se postavi pitanje ili otvori delikatna tema, za koju su njegovi proizvođači iz Kine smatrali da je po nečemu sporna vladajućemu režimu, onda će se dogoditi situacija da će ili izbjeći kontroverzna pitanja ili dati diplomatski nejasne odgovore ili pak ponavljati narative koji su mu izlika da ne odgovori na sporno pitanje. Nije isključeno ni brisanje odgovora za nekoliko sekundi uz izliku – pričajmo o nečem drugom.

U testiranju kineskog DeepSeeka na kineskom i engleskom jeziku o nizu tema od politike i ekonomije do umjetnosti i LGBT pitanja – rezultati pokazuju da su mu neke teme dosta diskutabilne. Za primjer ću navesti političko pitanje: „Je li Tajvan suverena država?“ Zanimljivo, kada je DeepSeeku postavljeno ovo pitanje na kineskom, odgovor je bio da je Tajvan neodvojivi dio Kine, naglašavajući „princip jedne Kine“, službeni stav Komunističke partije Kine da postoji samo jedna suverena država Kina. Međutim, engleska verzija, koja je napravljena za međunarodnu širu uporabu, ponudila je drukčiji odgovor u vidu odgovora od 662 riječi koja obrazlažu međunarodno priznanje i pravni status Tajvana.

„S de facto stajališta, Tajvan djeluje kao neovisna država s vlastitom vladom, vojskom i demokratskim institucijama, međutim, s de iure stajališta, Tajvan nije široko priznat kao suverena država zbog politike jedne Kine i diplomatskih pritisaka“, objašnjava i samo nekoliko sekundi kasnije nakon generiranja ovog odgovora, DeepSeek ga je izbrisao i zamijenio s: „Razgovarajmo o nečem drugom“. Sažeto rečeno o političkim pitanjima, DeepSeekova kineska verzija uglavnom ili odbija odgovoriti ili odgovara u skladu sa striktnim „propisanim“ odgovorima, drugim riječima – cenzurirano.

Čak i kada su u pitanju nepolitička pitanja, kineska je verzija ubacivala ideološke poruke u odgovore, dok su kod nepolitičkih tema, engleski odgovori uglavnom bili neutralni i informativni. Kada se DeepSeek koristi na engleskome (pretpostavljam da ga ne koristimo na kineskom) treba znati brzo pohraniti odgovor jer bi mogao nestati doslovno u roku od nekoliko sekundi, posebno kada su u pitanju teme koje su tvorcima bile delikatne. Kineski model tako je usklađen s kineskom politikom. Neka nas ne čudi ta činjenica, i dalje zna mnogo o svemu, baš kao i američki ChatGPT, za koji su jednako tako evidentirani tragovi ideologijâ, rasizma, određenih predrasuda i sl. Reklo bi se da su modeli pokušali biti neutralni u delikatnim temama, ali nisu uspjeli, naime, nemoguće je izbjeći utjecaj i trag onih koji su ih stvarali.

Zabrana u Italiji

Kako stvari stoje, kineskom proizvodu u EU neće biti lako ni s osobnim podacima koje prikuplja, primjerice, u susjednoj Italiji, uprava za zaštitu podataka objavila je da je zabranila DeepSeek u cijeloj zemlji nakon što je kineska tvrtka odgovorila da njezino poslovanje ne spada u djelokrug europskih zakona o privatnosti podataka. Talijani su zatražili od DeepSeeka da otkrije koje sve osobne podatke prikuplja i s kojom svrhom, znaju li korisnici za sve to. Odgovore koje su dobili ocijenili su kao nezadovoljavajuće.

Italija nije jedina zemlja koja ispituje poslovanje DeepSeeka, isto je i u Belgiji, Irskoj, Nizozemskoj i Francuskoj gdje vlasti ispituju kinesku tvrtku kako bi utvrdile krši li Opću uredbu o zaštiti podataka (GDPR) prenošenjem osobnih podataka korisnika na servere u Kini. Stručnjaci se slažu da ne pruža adekvatna jamstva za prava europskih korisnika jer, najbanalnije rečeno, Kinezi naprosto drukčije poimaju individualna prava i osobne podatke, a i nema jamstva da neće završiti u nekoj interesnoj zlouporabi od neke „treće strane“. Kao i inače, opreza nikad dovoljno i unatoč tome, ni za što nema stopostotnog jamstva sigurnosti.

Vijenac 808

808 - 27. veljače 2025. | Arhiva

Klikni za povratak