Svečano obilježen Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice i Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva
U spomen na dan kada je 1483. otisnuta prva knjiga tiskana na hrvatskom jeziku i najstarija knjiga otisnuta glagoljicom – Misal po zakonu rimskoga dvora, 22. veljače svečano je obilježen Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK), a kako je za logotip NSK-a odabrano slovo uglate glagoljice iže (transliterirano latiničko i), preuzeto upravo iz Misala, 22. veljače proglašen je i Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Svečanošću je obilježena i 417. obljetnica postojanja Knjižnice, koja je kao središnje mjesto prikupljanja i čuvanja pisanoga i tiskanoga kulturnog dobra ključno mjesto hrvatske kulture, znanosti i obrazovanja. Ovogodišnja svečanost odvijala se i u ozračju 500. obljetnice smrti Marka Marulića.
Dobitnici Nagrade i priznanja NSK te Nagrade i priznanja glavne ravnateljice NSK za 2023. / Izvor NSK
Na svečanosti u foajeu NSK-a nazočnima se obratila njezina glavna ravnateljica Ivanka Stričević, a čestitke u ime ministrice kulture i medija i ministra znanosti i obrazovanja uputili su državni tajnici Ivica Poljičak i Ivica Šušak. Bila je to i prigoda za dodjelu ovogodišnjih nagrada i priznanja zaslužnim djelatnicima i suradnicima. Podsjetivši na doba glagoljskoga prvotiska ravnateljica je spomenula da je Misal, nekad dostupan samo u Zbirci rukopisa i starih knjiga NSK-a, danas dostupan svima u digitalnim zbirkama, na portalu Glagoljica.hr i u pretisku koji je NSK objavila sa suradnicima.
Govoreći o prošlogodišnjem radu navela je da je rastao u skladu s nakladničkom produkcijom, programom pohrane mrežne građe i rezultatima programa digitalizacije građe. Prvi je put prevladao priljev digitalne građe, koji je iznosio 57 posto od novonabavljene građe u odnosu na analognu. Sveukupno gotovo 113.000 jedinica građe. Poslovanje NSK-a u prethodnoj je godini bilo usmjereno provedbi strateških ciljeva održivosti, inovativnosti te društvenoj odgovornosti. „Svakako treba istaknuti da je knjižnica prethodne godine ostvarila tri projekta usmjerena održivom razvoju, a za sveukupne dosadašnje rezultate u programu Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku nagrađeni smo međunarodnom nagradom Energy Globe Award“, istaknula je ravnateljica zaključivši da je NSK potvrdila ulogu čuvarice i promicateljice vrijednosti hrvatske znanstvene i kulturne baštine.
Državni tajnik Ivica Poljičak rekao je da uz kontinuiranu skrb o kulturnoj baštini NSK djeluje i kao predvodnica u digitalizaciji. Posebno se osvrnuo na stručni doprinos koji je dala projektu e-Kultura kojim je Ministarstvo kulture i medija uspostavilo nacionalnu infrastrukturu za trajnu pohranu i dostupnost digitalne kulturne baštine. Kao važnu zadaću istaknuo je izgradnju zbirke Croatica koja okuplja cjelokupno hrvatsko pisano kulturno blago i obuhvaća hrvatsku nacionalnu knjižnu i neknjižnu građu. Podsjetio je i kako su od 2016. otvorene, obnovljene i proširene 23 knjižnice, od kojih treba istaknuti novu zgradu u Varaždinu, obnovljenu u Požegi, novoizgrađenu u Vinkovcima te potkraj 2023. novootvorenu zgradu riječke Gradske knjižnice.
Izaslanik ministra znanosti i obrazovanja, državni tajnik Ivica Šušak, istaknuo je nemjerljivu i nedostižnu vrijednost tog hrama hrvatske znanosti, kulture i umjetnosti. Rekao je da NSK čuva temelje hrvatskog naroda i države, pa nema zainteresirana na tom području, a da nije posjetio NSK. Kao čuvarica hrvatskog identiteta NSK je spoj tradicionalnog i modernosti, pergamene i e-knjige, ustvrdio je Šušak i naveo hvale vrijedan projekt e-sveučilište, u kojem sudjeluje i NSK.
Nagrade za 2023. dodijeljene su djelatniku NSK-a Đuri Singeru i ravnateljici Sveučilišne knjižnice u Rijeci Lei Lazzarich. Nagradu glavne ravnateljice NSK-a primila je Mirjana Tišljar, dok je Priznanje glavne ravnateljice NSK-a za rad u prošloj godini dodijeljeno odsjeku financijskih i računovodstvenih poslova NSK-a. Priznanje glavne ravnateljice za uspješnu suradnju u prošloj godini uručeno je ravnateljici Staroslavenskog instituta Vidi Vukoja.
782 - 29. veljače 2024. | Arhiva
Klikni za povratak