Vijenac 425

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

piše Iva Krtalić Muiesan

Nagrada Princa od Asturije Aminu Maaloufu

ŠPANJOLSKA – Amin Maalouf dobitnik je nagrade Princa od Asturije za književnost, ponajprije zbog istraživanja sredozemne kulture kao “simboličkog prostora koegzistencije i tolerancije”, kako je obrazložio žiri.

Među najpoznatija djela 61-godišnjeg Francuza libanonskoga podrijetla pripadaju romani Samarcande i Léon l’Africaim te publicistički tekstovi poput Les croisades vues par les Arabes. Maalouf je odrastao u Beirutu, a nakon izbijanja građanskog rata 1975. emigrirao je u Francusku. Nagrada Princa od Asturije svake se godine dodjeljuje u osam kategorija. Dotirana je s 50.000 eura, a predaje je princ Felipe u Oviedu.


Predana nagrada Orange


VELIKA BRITANIJA – Američka spisateljica Barbara Kingsolver dobitnica je ovogodišnje nagrade Orange, koja joj je predana za roman The Lacuna.

Nagrada vrijedna 30.000 funti predana je u londonskom Royal Festival Hallu. Roman, prvi autoričin u posljednjih devet godina, prati epsko putovanje mladića iz Meksika u doba revolucije u SAD. Barbara Kingsolver pobijedila je u jakoj konkurenciji još pet finalista, među kojima je bio i roman Wolf Hall Hilary Mantel, lani nagrađen Bookerom, koji se smatrao favoritom. Nagrada Orange predaje se romanima spisateljica engleskoga govornog podrucja.


Cisneros dobitnik Nerudine nagrade


ČILE – Peruanski pjesnik Antonio Cisneros dobitnik je Iberoameričke pjesničke nagrade Pablo Neruda 2010, najviše književne nagrade koju čileanska vlada predaje pjesnicima regije, vrijedne 30.000 dolara.

Cisneros je rođen u Limi 1942. i autor je djela poput Canto ceremonial contra un oso hormiguero i Crónicas del Nińo Jesús de Chilca. Čileanski predsjednik Sebastián Pińera nagradu će pjesniku uručiti u palači La Moneda 12. srpnja, na obljetnicu rođenja nobelovca Pabla Nerude. Cisneros je dobitnik brojnih nagrada, među njima Nagrade za kulturu Gabriela Mistral te Iberoameričke nagrade za književnost José Donoso. Među dosadašnjim su dobitnicima Nerudine nagrade Ernesto Cardenal, Juan Gelman i José Emilio Pacheco.


Georg Kreisler dobio Nölderlinovu nagradu


AUSTRIJA/NJEMAČKA – Austrijski pisac i kabaretist Georg Kreisler nagrađen je Nagradom Friedricha Hölderlina za životno djelo.

Na svečanosti predaje nagrade Kreisler je nazvan „ponosnim perfekcionistom”, koji unatoč „često komičnim tekstovima nije smiješan, već duboko tužan umjetnik čije je oružje jezik”. Rođen 1922. u Beču, Kreisler je 1938. s roditeljima emigrirao u SAD. Objavio je brojne romane, eseje, kratke priče, pjesme i kazališne komade, a nastupao je i kao kabaretist. Ovog proljeća objavljena mu je zbirka pjesama Zufällig in San Francisco. Nagrada vrijedna 20.000 eura dodjeljuje se od 1983, a među dosadasnjim su laureatima bili Judith Hermann, Marcel Reich-Ranicki i Martin Walser.


Pronađeni stari Larssonovi tekstovi


ŠVEDSKA – U Stockholmu su pronađeni rani rukopisi autora bestselera Stiega Larssona.

Prema navodima doravnateljice švedske Nacionalne biblioteke, materijal joj je dostavio mali časopis Jules Verne Magazin, kojemu ih je tada mladi Larsson poslao s molbom da budu objavljeni. Tekstovi potječu iz sedamdesetih godina, kad je Larssonu bilo tek sedamnaest godina, i pripadaju žanru znanstvene fantastike. Larsson, koji je u Švedskoj radio kao pisac i novinar, umro je 2004. od infarkta, godinu prije nego što mu je objavljena prva knjiga trilogije Millenium, u međuvremenu prevedene na tridesetak jezika.


Predana Nagrada Astrid Lindgren


ŠVEDSKA – Kraljica Silvia predala je Nagradu Astrid Lindgren autorici Kitty Crowther.

Spisateljica i ilustratorica rođena 1970. u Bruxellesu dobila je nagradu vrijednu pet milijuna kruna kao „majstorica linije, ali i atmosfere” u ilustriranju dječjih knjiga, kako su rekli ocjenjivači. Dobitnica najviše dotirane nagrade za dječju književnost dosad je objavila 35 knjiga s vlastitim tekstovima ili ilustracijama. Nagradu je švedska vlada osnovala nedugo nakon smrti autorice Pipi Duge Čarape, a ove je godine predana osmi put.


Vijenac 425

425 - 17. lipnja 2010. | Arhiva

Klikni za povratak