Vijenac 420

Književnost

Književni globus

piše Iva Krtalić Muiesan

Nagrada PEN/Faulkner Shermanu Alexieju

SAD – Američki romanopisac, pjesnik i filmaš Sherman Alexie za zbirku kratkih priča War Dances (Ratni plesovi) nagrađen je nagradom PEN/Faulkner.

War Dances bila je jedna od ukupno 350 knjiga iz 2009, koliko ih je ušlo u utrku za poznatu nagradu. PEN/Faulkner dobitniku donosi 15.000 dolara, predaje se svake godine od 1981, a među dosadašnjim su dobitnicima bili primjerice i Philip Roth i E. L. Doctorow. Rođen 1966, Alexie je odrastao u Wellpinitu, u rezervatu Indijanaca Spokane. Za knjigu za mlade, The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian 2007. dobio je Nacionalnu književnu nagradu.

Nagrada Alfaguara Čileancu Riveri Letelieru


ŠPANJOLSKA/ČILE – Čileanski autor Hernán Rivera Letelier dobitnik je ovogodišnje španjolske književne nagrade Alfaguara.

Nagrada vrijedna 130.000 eura, koja pripada među najvažnije nagrade za književnost španjolskoga govornog područja, a koju predaje izdavačka kuća Alfaguara, 59-godišnjem je autoru dodijeljena za roman El arte de la resurrección (Umjetnost uskrsnuća) Rivera Letelier jedan je od najuspješnijih suvremenih čileanskih autora, a njegova su djela prevedena na više jezika.

Objavljen nepoznati Falladin rukopis


NJEMAČKA – Izdavačka kuća Steffen objavila je dosad uglavnom nepoznatu bajku njemačkoga pisca Hansa Fallade.

Bajka Pechvogel und Glückskind (Pehist i srećković), koju je nedavno na Leipziškom sajmu knjige prezentirao Falladin sin Achim Ditzen, otkrivena je prije petnaest godina u privatnoj zbirci. Fallada, rođen 1893. u Greifswaldu, pravim imenom Rudolf Ditzen, priču je napisao 1938–39. Za vrijeme boravka u sanatoriju u Hohenlychenu, tada 46-godišnji autor bajku je darovao devetnaestogodišnjoj spisateljici Marianne Portisch, s kojom je u to doba bio u kratkoj ljubavnoj vezi. Dok su primjerak koji je Fallada napisao na pisaćoj mašini, kao i korespondencija s Marianne Portisch, nestali u ratu, ona je sačuvala rukom ispisanu priču. Osim njegovih romana, dosad su bile poznate primjerice i Falladine bajke Geschichten aus der Murkelei (1938), koje je pričao svojoj djeci, a poslije ih je i zapisao.

Sofi Oksanen dobitnica Nordijske nagrade


DANSKA – Finsko-estonska spisateljica, 33-godišnja Sofi Oksanen, dobila je Nordijsku književnu nagradu za roman Puhdistus (Čćenje).


slika


Nagrada je dotirana s 47.000 eura, a smatra se najvažnijom na sjeveru Europe. Radnja romana događa se u Estoniji, a kroz priču o jednoj staroj i jednoj mladoj ženi govori i o nekadašnjoj pripadnosti baltičke zemlje Sovjetskom Savezu i o aktualnom problemu trgovine seksom sa ženama s Baltika. Za Nordijsku književnu nagradu, koja se predaje svake dvije godine, autore nominira pet članica Nordijskog vijeća: Danska, Finska, Island, Norveška i Švedska.

Belgijskoj autorici Nagrada Astrid Lindgren


ŠVEDSKA – Belgijska spisateljica Kitty Crowther dobitnica je ovogodišnje Nagrade Astrid Lindgren za književnost za djecu i mlade.

39-godišnja autorica nagradu vrijednu pet milijuna švedskih kruna dobila je za svoj ukupan rad. Dosad je objavila više desetaka knjiga za djecu na francuskom, kao i četiri djela na flamanskom. Nagrada se predaje u čast švedske spisateljice Astrid Lindgren, autorice Pipi Duge Čarape, a 2002. osnovala ju je švedska vlada.

30 godina pariškog sajma


FRANCUSKA – Najveći francuski književni sajam, Salon du livre, slavi trideseti rođendan.

S tim povodom u Pariz je pozvano devedeset međunarodno poznatih autora, među njima Paul Auster, Umberto Eco i Salman Rushdie. Na književni salon ove godine dolazi oko 1200 izdavača, a organizira se petstotinjak priredaba na 50.000 četvornih metara izložbenog prostora, čime je pariški sajam i dalje najveća takva manifestacija frankofonoga svijeta. Tradicionalno je po jedna zemlja gost sajma, lani je to bio Meksiko, a preklani Izrael. Iako je ove godine to trebala biti Turska, gostovanje nije ostvareno. Sajam u prosjeku privuče oko dvjesto tisuća posjetitelja.


Vijenac 420

420 - 8. travnja 2010. | Arhiva

Klikni za povratak