Vijenac 371

Kazalište

KAZALIŠNI GLOBUS

Rođendan Harolda Pintera

KAZALIŠNI GLOBUS

Rođendan Harolda Pintera

London Točno pedeset godina nakon praizvedbe Pinterova Rođendan, koji je 1958. u istome kazalištu neslavno propao doživjevši svega osam izvedbi, Lyric Hammersmith u režiji Davida Farra uspješno uprizoruje istu dramu, koja je u međuvremenu postala jedno od remek-djela dramske književnosti 20. stoljeća. Kritike pune hvale ističu Pinterovu lucidnost koja nije izgubila na aktualnosti te redateljevo suvremeno razumijevanje njegova jezika: liričnost banalnosti, glupost nevinosti te opscenost okrutnoga humora. Jubilej posvećen slavnom nobelovcu uključuje i popratna događanja, u kojima će sudjelovati mnogi poznati dramatičari, glumci, kazališni kritičari i redatelji.

Gogolj na način današnje Rusije

Moskva U Rusiji se pak osjeća približavanje jednog drugog jubileja – dvjestote godišnjice Gogoljeva rođenja. U kazalištima se sve učestalije uprizoruju njegove drame ili dramatizacije njegovih priča, dok kritičari naglašavaju zrcaljenje današnje Rusije u Gogoljevoj grotesknoj viziji svijeta. Najnovija produkcija nastala je prema noveli Kabanica, koja je svojedobno najavila ruski realizam, a prije četiri godine poslužila je poznatom suvremenom dramatičaru Olegu Bogayevu kao nadahnuće za mističnu, nadrealnu jednočinku Akaky A. Bashmachkin u kojoj ukradena kabanica oživljuje i uništava sve što dotakne. Teatar Studio 21 uprizorio ju je u režiji Vladimira Mirzoyeva, koji je u posljednje vrijeme režirao nekoliko Gogoljevih drama. Mirzoyev posjeduje osebujnu autorsku poetiku, u kojoj se isprepleću utjecaji istočnjačke duhovnosti, a u ovoj je predstavi do izražaja došla i njegova sklonost glumačkim improvizacijama te uporaba elemenata novoga cirkusa.

Kabuki-festival

Tokio Tradicionalni festival Dankikusai tijekom cijeloga će svibnja prikazivati mnogobrojne kabuki-predstave, čiji dramski tekstovi datiraju iz raznih razdoblja, svjedočeći o promjenama kako u stilu pisanja, tako i u društvenoj situaciji u Japanu. Između ostalih tekstova prikazat će se i dva remek-djela autora Kawatake Mokuamija iz 19. stoljeća: Konačna priča Banzuija Chobeija i Pet muškaraca Shiranami, najspektakularnija predstava ovogodišnjega festivala.

Tajana Gašparović

Vijenac 371

371 - 22. svibnja 2008. | Arhiva

Klikni za povratak