Utzonu Pritzkerova nagrada za 2003.
Danski arhitekt Jorn Utzon dobitnik je Pritzkerove nagrade za 2003, najvećega svjetskog priznanja na području arhitekture. Odluka žirija o ovogodišnjem laureatu, koji je 27. po redu dobitnik arhitektonskoga nobela, objavljena je 7. travnja pri čemu je predsjednik žirija lord Rothschild istaknuo kako je »Utzon kreirao jednu od arhitektonskih ikona dvadesetog stoljeća, sliku velike ljepote poznatu širom svijeta«, misleći na Operu u Sydneyu, dodavši kako je »pored tog remek-djela arhitekt radio cijeli svoj život pedantno, briljantno, tiho, bez laži i sukoba«. No Utzonovo iskustvo na realizaciji njegova životnog djela sve je prije nego metafora mirna rada bez sukoba, s obzirom da je autor bio prisiljen, zbog promjene vlasti, pod okolnostima koje ni danas nisu do kraja razjašnjene, napustiti gradilište kada su se tek nazirali obrisi genijalnog ostvarenja. Odlazak je za njega bio toliko bolan da nikada više nije vidio uživo Sydneysku operu, pa ni mnogo kasnije, kada mu je priskrbila svjetsku slavu. No posljednjih godina obasut je priznanjima, a njegovo remek-djelo prepoznato je kao paradigma suvremenih rješenja, poput znamenitog Muzeja u Bilbau arhitekta Gehryja. Kako je 84-godišnji danski arhitekt krhka zdravlja i više ne putuje, u njegovo će ime nagradu od sto tisuća dolara na svečanosti u Madridu sljedećega mjeseca preuzeti sinovi Jan i Kim, obojica arhitekti.
Revolucija u sustavu ventilacije
Arup Zimbabve, ogranak poznate internacionalne inženjerske tvrtke, osvojio je u kategoriji inovacija nagradu Worldaware business za rješenje vertikalne zračne usisne turbine Vawtex što se koristi energijom vjetra umjesto elektroenergijom za ventiliranje zgrada. Revolucionarni izum temelji se na turbini koja rotira oko vertikalne osi pokrećući ventilator, za razliku od konvencionalnih horizontalnih turbina, poput onih na vjetrenjačama, koje se redovito nalaze u otvorenom krajoliku izvan naselja jer nisu prilagođene promjenama vjetra što ih izazivaju grupacije kuća u gradovima. Vawtex se koristi prednostima tzv. lifting efekta, koji također podiže avione sa zemlje. Uz pomoć ove sile uređaj se rotira trostruko brže nego da ga pokreće samo potisna sila vjetra, operabilan je i pri vrlo slabim vjetrovima s brzinom manjom od pet kilometara na sat, a u slučaju ekstremno snažnih vjetrova sustav je dizajniran tako da se njegov rad postupno prigušuje. U skladu sa suvremenim strategijama održivog razvoja u izradi sustava iskorišteni su materijali i tehnike primjerene lokalnim uvjetima. Cijena izvedbe instalacije jednaka je konvencionalnoj, ali zato novi sistem ne troši gorivo, ne zagađuje okoliš i mnogo je tiši u radu nego elektro ventilacija. Prvi uređaji postavljeni su u Međunarodnoj školi u Harareu, a upravo se instaliraju i u Centru za održivo građenje u Belgiji.
Rural Studio u Beču
U bečkom Arhitektonskom centru u tijeku je izložba zanimljiva naslova Just build it!, kojom je predstavljeno stvaralaštvo neobičnog arhitektonskog ureda Rural Studio iz Hale County u američkoj Alabami. Studio su osnovali Samuel Mockbee (1944-2001) i Dennis K. Ruth prije desetak godine kao oblik praktičnog rada za studente arhitekture sa Sveučilišta Auburn, kojima je tako, unutar redovnog studiranja, otvorena mogućnost realizacije arhitektonskih zadataka za konkretne socijalne namjene. Tijekom proteklog vremena od osnutka toga specifičnog oblika arhitektonske izobrazbe, kojim se nedvosmisleno sugerira kako je jedina istinska zadaća arhitekata da grade realne prostore za obitavanje ljudi, unutar programa studija izgrađen je niz obiteljskih kuća, društvenih centara, crkvi i sportskih sadržaja uz primjenu recikliranog i doniranog materijala. Priroda praktične edukacije koju nudi i u nju inkorporiran senzibilitet za društvenu odgovornost profesije čini taj neobični arhitektonski koledž paradigmom novih potreba u arhitekturi. Izložba kojom se europskoj publici prvi put opsežno predstavlja opus te zanimljive prakse može se razgledati u Beču do 2. lipnja.
Premerl o makedonskoj arhitekturi
Nakon što mu je nedavno objavljena nova knjiga o zagrebačkoj arhitekturi, 2. travnja promovirana je najnovija knjiga uglednoga hrvatskog teoretičara i povjesničara arhitekture Tomislava Premerla pod naslovom Nastajanje u suncu. U knjizi je objavljen esej o makedonskoj arhitekturi — kompilacija autorovih tekstova i crteža s njegova putovanja u ljeto 1962, koji je Premerl još 1963. godine obradio i pripremio za publiciranje, a integralno je tiskan tek sada u izdanju Hrvatsko-makedonskog društva prijateljstva iz Zagreba, na hrvatskom i makedonskom jeziku. Premerlov pisano-crtani pregled makedonske spomeničke i tradicijske arhitekture, od antičkih vremena, bizantskog i srednjovjekovnog graditeljstva do suvremenih kretanja, s naglaskom na stambenu arhitekturu 17, 18. i osobito 19. stoljeća, manifestira njegovu »očaranost, opčinjenost i fascinaciju ... novim svijetom, zemljom, ljudima, građevinama i običnim kućama«, novom kulturom što se razotkrila pred očima studenta arhitekture, koji je već tim mladenačkim putopisom iskazao darovitost za crtanje i pisanje, lucidnost zapažanja i analitički duh, otkrivši neke arhitektonske istine koje će poslije razrađivati u svojim teorijama. Uz recentni predgovor Krešimira Rogine objavljena je i recenzija arhitekta Jurja Neidhardta iz 1964, velikog znalca narodnog graditeljstva Bosne i Hercegovine, a čiji je učitelj Le Corbusier u svojoj mladosti, tijekom znamenitog puta na Istok 1911. također posjetio Makedoniju.
Vinko Penezić
Klikni za povratak