Vijenac 187

Matica hrvatska

Uskrs s Maticom u Mostaru

Izuzetan program

U razdoblju od 16. do 28. travnja Mostar su posjetila brojna poznata umjetnička imena iz Hrvatske i svijeta

Uskrs s Maticom u Mostaru

Izuzetan program

U razdoblju od 16. do 28. travnja Mostar su posjetila brojna poznata umjetnička imena iz Hrvatske i svijeta. Razlog tome je već tradicionalno održavanje kulturnih manifestacija u tjednu nakon velikoga katoličkog blagdana Uskrsa. I ove godine Matica hrvatska u Mostaru potrudila se sastaviti zaista izvanredan glazbeni, likovni, književni i dramski program, koji je iznimno dobro primljen kod mostarske publike.

Manifestacija je otpočela izložbom Blago Franjevačke galerije Široki Brijeg koju je otvorio predsjednik Matice hrvatske Josip Bratulić. Na otvorenju izložbe fra Vendelin Karačić upoznao je nazočne s iznimnim značenjem izloženih primjeraka sakralnih predmeta, koji se inače zbog starosti i velike vrijednosti nemaju prilike vidjeti na običnim izložbama. Na otvaranju je bio i Ante Jelavić, pod čijim se visokim pokroviteljstvom manifestacija i održava. Iste večeri održan je i koncert Hrvatskog baroknog ansambla i hrvatske primadone svjetskog glasa, sopranistice Dunje Vejzović. Uskrs s Maticom nastavio se koncertom čuvenog trija Čajkovski, koji je, nudeći djela Rahmanjinova i Beethovena, izazvao oduševljenje brojne prisutne publike. Slovenski kvartet Tartini vrhunskom izvedbom djela J. Crisostoma de Arriaga i J. Š. Slavenskog impresionirao je nazočne, dok je kulminacija večeri bio trenutak kada se na sceni pojavio jedan od najboljih hrvatskih pijanista današnjice Lovro Pogorelić, s kojim je kvartet Tartini odsvirao Klavirski kvintet u f-molu C. Francka. Nedjelja, 22. travnja, ostat će zabilježena u kulturnoj povijesti grada Mostara: u vrhunskoj izvedbi sudjelovali su Komorni orkestar Zagrebačke filharmonije pod ravnanjem maestra Luke Vukšića, Akademski zbor Ivana Gorana Kovačića i solisti Nikša Radovanović i Vitomir Marof. Na glazbenom repertoaru dan poslije Mostarci su imali prilike ponovno uživati u glasu primadone Dunje Vejzović, koja je ovaj put nastupila u pratnji pijanista Stefana Leihensedera iz Stutgarta. U utorak je priređena večer jazza: Željko Kovačević na saksofonu, Igor Savin na klaviru. Nakon tog koncerta održana je Večer Gershwina u obližnjem mostarskom Neobičnom Off On baru. U nastavku manifestacije održani su još koncerti Ferdinanda Zovke (bariton) i Dubravke Dabelić-Hilje (sopran), a u pratnji pijanistice Margite Cetinić, zatim koncert Gradskog zbora Brodosplit i Mostarskog simfonijskog orkestra. Završetak Uskrsa s Maticom bio je spektakularan: Gala operna večer — Sarajevska opera, solisti Ivica Grižanić, Antonija Boroša, Amila Bakšić i Ivica Šarić. Orkestrom je ravnao maestro Vjekoslav Šutej. Iz glazbenog repertoara izdvajamo djela Verdija, Čajkovskog i Puccinija.

Matica hrvatska je predstavila svoju izdavačku djelatnost: u ediciji (P)ogledi izašla je knjiga Rasprave i antirasprave — Mali ogledi o Hrvatima s ovog svijeta, prof. Ivana Sivrića, a u ediciji Baština izašla je knjiga Veliki graditelj Miroslav Loose Karla D. Miletića.

U sklopu manifestacije izvedene su i dvije dramske predstave: Tužna Jele, prema Ekvinociju Ive Vojnovića, u izvedbi Milke Podrug Kokotović, te Druga savjest prema knjizi Josipa Muselimovića, koju je na scenu postavio redatelj Željko Orešković, u izvedbi HNK Mostar. Sudeći prema posjećenosti održanih priredbi trud koji je uložila MH Mostar urodio je uspjehom. Može se slobodno reći da je ta manifestacija jedinstven kulturni događaj u Mostaru te Bosni i Hercegovini.

Ivana Sivrić

Vijenac 187

187 - 3. svibnja 2001. | Arhiva

Klikni za povratak