Ogranak Matice hrvatske u Zadru - izvješća

IN VINO LIBERTAS – AUTOBIOGRAFSKI ZAPISNICI IZ HAAGA

Ogranak Matice hrvatske u Zadru održao je predstavljanje knjige In vino libertas Valentina Ćorića . Predstavljanje je održano 11. ožujka u dvorani Ogranka Matice hrvatske u Zadru. Uz autora, u programu sudjelovali su Slobodan Prosperov Novak, književni povjesničar te Mile Mamić, umirovljeni profesor Sveučilišta u Zadru. Program je moderirala Jelena Alfirević Franić.

Nakon uvodnih riječi predsjednika Ogranka Matice hrvatske u Zadru, Radomira Jurića, riječ je preuzeo Slobodan Prosperov Novak. Kazao je da je ovo knjiga o čovjeku koji je u neljudskim uvjetima uspio stvoriti prostor slobode – u obliku vina. Njegova knjiga ne poznaje patetiku, ali poznaje osjećaj uzvišenosti i neizrečene, proživljene svijesti o tragičnoj poziciji našeg naroda kroz povijest. Knjiga je mračna i puna tuge, ali i ispunjena prigušenom radošću. Prosperov Novak istaknuo je da prepuna dvorana Matice znači da Zadrani nisu prestali voditi računa o knjizi te da ovdje knjiga nije umrla.

Mile Mamić naglasio je kako Ćorić donosi knjigu koja je podijeljena u dva podjednaka dijela po 19 priča. Uglavnom se u tim pričama izmjenjuju lake i teške, vesele i otužne teme iz autorova života, bilo u haškom zatvoru ili sjećanja iz prijašnjih dana, doživljena ponovno i drukčije, snažnije. Sve su te priče majstorski oblikovane i povezane u skladnu cjelinu. Mnoge priče jasno pokazuju da je Ćorić i u Haagu bio čovjek slobode i istine, hrvatskoga ponosa i prkosa, duhoviti i zanosni promicatelj istine o Domovinskom ratu. Sudjelovanje u njemu s ponosom smatra najbogatijim razdobljem svojega života. Mile Mamić svoje je izlaganje završio poznatim stihovima tek malo prilagođenima: „Ako ne znaš šta je bilo, čitaj knjigu Valentina Ćorića! Ako ne znaš, milo moje, upitaj heroje!“ Zaključio je koliko je dragocjeno to svjedočanstvo hrvatskog mučenika te da takve hrvatske velikane mučenike treba promatrati kroatocentrično bez obzira na presude tuđinskih sudova.

Na samom kraju, publici se obratio i autor Valentin Ćorić. Prije svega zahvalio se mnogobrojnoj publici i izrazio zahvalnost što nakon tri pokušaja predstavljanja knjige to se napokon i ostvarilo. Zatvorsku ćeliju teško je podnosio, no odlučio je pronaći način da olakša i sebi i drugim zatočenicima. Stoga je počeo »potkopavati« zatvorske zabrane, ponajprije onu koja mu je kao vinoljupcu najteže padala – zabranu uživanja u vinu. Ćorić je dodao da je knjiga In vino libertas nastala iz prkosa prema situaciji u kojoj se našao i ljudima koji su ga u nju doveli, a same zapise klesao je u zatvorskoj samoći. „Kad sam otišao u Haag moja kćer jedinica imala je dvije godine, a kad sam se vratio sedamnaest. Rušili su mi dostojanstvo, ponižavali me, provocirali, iscrpljivali su nas. Ta moja proizvodnja vina bio je na neki način odgovor na sve ono što mi je napravljeno i djelić s slobode i normalnosti u ta četiri zida“, kazao je Ćorić. Autor je istaknuo kako mu je Haag bio duboko transformativno iskustvo. „Shvatio sam punu vrijednost slobode, ali i snagu nade i vjerovanja u pravdu – čak i kada ona, kao u ovom slučaju, izostane“, izjavio je Ćorić zahvaljujući svima koji su mu tijekom tih godina pružali podršku.

Patricia Peić

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva