Ogranak Matice hrvatske u Zadru - izvješća

Održano predavanje "Palijativna skrb-most čovječnosti. Gdje smo danas?"

Ogranak Matice hrvatske u Zadru i Družba Braća Hrvatskoga Zmaja, Zmajski stol u Zadru, priredili su 7. prosinca predavanje mr. sc. Vitomira Višića, dr. med.: „Palijativna skrb-most čovječnosti. Gdje smo danas?“ Predavanje  se održalo u dvorani Ogranka Matice hrvatske u Zadru.


Mr. sc. Vitomir Višić, dr.med., specijalist psihijatar, zaposlen je u Psihijatrijskoj bolnici Ugljan, na Odjelu za demencije i palijativnu skrb duševnih bolesnika. Predsjednik je Savjeta za zdravlje Zadarske županije. Član je projektnog tima za implementaciju palijativne skrbi u Zadarskoj županiji. U radnoj je skupini Ministarstva zdravstva za utvrđivanje potreba i osiguranja smještajnih kapaciteta u palijativnom zbrinjavanju bolesnika s uznapredovalim dementnim poremećajima. Naslovni je asistent pri Studiju psihologije i na Zdravstvenim studijima Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zadru. Član je Hrvatskog liječničkog zbora, upravnog odbora Hrvatskog društva za palijativnu medicinu, te upravnog odbora Društva za Alzheimerovu demenciju i psihijatriju starije životne dobi. Član je i sljedećih udruga: Družbe Braće Hrvatskoga Zmaja, Zmajskog stola u Zadru, Matice hrvatske te Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest.

U svom predavanju doktor Višić objasnio je glavne  karakteristike palijativne skrbi. Palijativna skrb je područje zdravstvene zaštite koje se bavi sprječavanjem i ublažavanjem patnje bolesnika. Za razliku od hospicijske skrbi, palijativna medicina je prikladna za bolesnike u bilo kojoj fazi bolesti, uključujući oboljele od izlječive bolesti te kroničnih bolesti, kao i pacijente koji se bliže kraju života.

Osnivačica pokreta palijativne skrbi je Engleskinja Cicely Saunders. Pokret je osnovan 1967. godine. Ona je nastojala omogućiti neizlječivim bolesnicima da umru u što udobnijim uvjetima. Palijativna medicina koristi multidisciplinarni pristup skrbi za bolesnika, oslanjajući se na liječnike, farmaceute, medicinske sestre, svećenike, socijalne radnike, psihologe i druge srodne zdravstvene stručnjake tijekom izrade plana o ublažavanju patnje u svim segmentima života pacijenta.

Ovakva multidisciplinarnost omogućuje timski pristup palijativnoj skrbi tijekom rješavanja fizičkih, emocionalnih, duševnih te socijalnih briga koje se javljaju s napredovanjem bolesti. Palijativna skrb je specijalizirana zdravstvena skrb za osobe oboljele od teških bolesti. Usmjerena je na olakšavanje simptoma, boli i stresa od teške bolesti - bez obzira na prognozu. Cilj je poboljšati kvalitetu života, kako pacijenta, tako i njegove obitelji. Palijativnu skrb omogućuje tim liječnika, medicinskih sestara te drugih stručnjaka koji rade zajedno radi pružanja dodatne podrške. To je potrebno u bilo koje doba i tijekom bilo koje faze ozbiljne bolesti te se može osigurati zajedno s tretmanom liječenja. Zaključeno je kako se svijest o potrebi njegovanja i unaprjeđenja ovakve skrbi zadnjih desetljeća razvija ubrzano doprinoseći da čovjek bude čovjek do svojih posljednjih ovozemaljskih trenutaka.

Anica Serdarević

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva