Ogranak Matice hrvatske u Slavonskom Kobašu - izvješća

Predstavljena knjiga KULTURA PAMĆENJA SLAVONSKOG KOBAŠA U POVIJESNO JEZIČNOM KONTEKSTU

Ogranak Matice hrvatske u Slavonskom Kobašu organizirao je, povodom Mjeseca hrvatske knjige, predstavljanje knjige „Kultura pamćenja Slavonskog Kobaša u povijesno-jezičnom kontekstu“ autora dr. sc. Josipa Jagodara i prof. dr. sc. Emine Berbić Kolar.

Knjigu je izdao Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku 2020. godine. Naslovnicu je izradio Antun Baćo te ona prikazuje sliku Ivana Bertolovića iz 1950. godine „Pogled na Kobaš“.

Na predstavljanju knjige govorili su autori i recenzentica prof. dr. sc. Ljiljana Kolenić. Knjiga je podijeljena u tri velika poglavlja. U prvom je dijelu opisana povijest Slavonskog Kobaša od prapovijesnog razdoblja do 1946. godine. O tome je govorio autor dr. sc. Josip Jagodar koji je prisutne upoznao s poviješću Slavonskog Kobaša.Drugi dio knjige pisan je štokavskom ikavicom mjesnog govora Slavonskog Kobaša i u njemu autori donose običaje i narodne pjesme u godišnjem ciklusu. Treći se dio sastoji od „Malog kobaškog rječnika“ s više od 1800 natuknica koje imaju akcent.

O drugom i trećem dijelu, te suradnji između autora, govorila je autorica prof. dr .sc. Emina Berbić Kolar. Recenzentica prof. dr. sc. Ljiljana Kolenić pročitala je dio svoje recenzije te je govorila o jezičnom, kulturnom i povijesnom bogatstvu Slavonskog Kobaša te značaju ove monografije za znanstvenu i javnu zajednicu.

Stotinjak mještana i gostiju moglo je uživati u glazbenom dijelu programa u kojem su nastupili članovi Kulturno-umjetničkog društva „Matija Gubec“ iz Slavonskog Kobaša, a pjesme i ulomke iz knjige čitali su Kata Sekulić, kobaška pučka pjesnikinja te Tomislav Sarić, magistar edukacije. Program je vodila Julijana Kolundžić, diplomirana učiteljica razredne nastave.

OMH u Slavonskom Kobašu
[Foto: Antun Tuco Baćo]



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva