Ogranak Matice hrvatske u Skradinu - izvješća

ODRŽANA TREĆA KULTUROLOŠKA ŠKOLA MATICE HRVATSKE

I ove godine, treći puta zaredom održana je Kulturološka škola Matice hrvatske. Organizator je bio Ogranak Matice hrvatske u Skradinu, a sudionici škole bili su studenti hrvatskih sveučilišta iz dijaspore. Na školu su se prijavili studenti iz Austrije, Crne Gore, Italije, Slovenije, Srbije i Švedske.

Kulturološka škola imala je za cilj upoznati studente s bogatom srednjovjekovnom poviješću krajeva „od Nina do Solina“, prostorom na kojem je nastala prva hrvatska država. Osim predavanja o kulturi i identitetu koje je održao dr. sc. Marinko Šišak, voditelj Škole, studenti su uz stručno vodstvo obišli čitav niz lokaliteta važnih za nacionalnu ali i hrvatsku kulturnu povijest.

Osim obilaska starog grada Skradina, gdje su polaznici bili i smješteni za vrijeme trajanja škole (19. -22. listopada), osobito je bogat bio program obilaska Zadra koji je započeo predavanjem dr.sc. Radomira Jurića „Zadar, kulturni biser na dlanu“. Potom ih je dr. Jurić poveo do čudesnog blaga na izložbi „Zlato i srebro Zadra“ u crkvi sv. Marije, do otvorene škrinje sv. Šimuna u crkvi sv. Šime, potom ih je proveo kroz srednjovjekovni dio Arheološkog muzeja, crkvu sv. Donata, Forum i crkvu sv. Stošije.

U povratku su obišli kaštel u Benkovcu i posjetili „hrvatsku Troju“ Bribirsku glavicu na kojoj splitski arheolozi upravo kopaju na zapadnim, glavnim vratima Bribira. Kroz muzejsku zbirku i teren provela ih ja dr.sc. Nikolina Uroda iz MHAS-a u Splitu.

I drugi dan bio je sadržajan i intenzivan. Sudionici su obišli Drniš, njihov Gradski muzej gdje im je domaćinom bio ravnatelj Davor Gaurina, a potom i crkve sv. Ante, ostatak minareta iz turskog doba, Meštrovićevo Vrelo života u gradskom parku. Potom su obišli iznimno važno mjesto za ranu hrvatsku povijest, crkvu Naše Gospe i sv. Marije u Biskupiji. Arheologinja Kristina Dobra provela ih je lokalitetom gdje se nekad u ranom srednjem vijeku nalazilo pet crkvi na malom prostoru. Zahvaljujući gvardijanu samostana sv. Ante u Kninu fra Josipu Gotovcu, mogli su razgledati i unutrašnjost zavjetne crkve sv. Marije, a otišli su i do Stupova, odnosno ostataka crkve sv. Cecilije.

Nakon Biskupije put ih je odveo najprije na izvor rijeke Krke, a potom i do izvora rijeke Cetine, odnosno do crkve sv. Spasa, najočuvanijeg sakralnog spomenika još iz karolinškog doba. Posljednji dan je osim protokolarnog dijela bio posvećen posjetu franjevačkom samostanu i otočiću Visovac kojim je i završilo ovo vrlo uspjelo četverodnevno druženje. Školu je sufinancirao Središnji držani ured za Hrvate izvan Hrvatske, Županija šibensko-kninska i Nacionalni park Krka. 

Marinko Šišak

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva