Povodom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva Ogranak Matice hrvatske u Sisku organizirao je predavanje Ivana Smiljanića Od Krbavske bitke (1493.) do Sisačke bitke (1593.): stogodišnja povijest hrvatsko-osmanskih sukoba, koje je održano 15.4.2025. u prostoru Kulturno-povijesnog centra Sisačko-moslavačke županije u Sisku.
Na kraju izuzetno zanimljivog i stručnog izlaganja, predavač je sljedećim riječima zaokružio svoj prikaz toga razdoblja hrvatske povijesti: "Europa između godina 1493. i 1593. bila je nesigurna i podijeljena zbog različitih interesnih grupa i antagonizama koji su postojali među njima. To je Europa koja je pokušavala naći oblik zajedničkoga suživota s Osmanskim Carstvom koje se već u prvomu desetljeću 16. stoljeća postavilo kao svjetska sila koja gospodari istočnim Mediteranom i ozbiljnije prijeti zapadnomu. Zajednička akcija protiv Osmanlija koja je u ono vrijeme trebala Europi nikako nije mogla nastati zbog prevelikoga respekta prema agresivnoj politici osmanskoga imperijalnoga sustava kako na kopnu, tako i na moru.
U takvomu neobično teškomu položaju, kada sve europske države nastoje izbjeći otvoreni rat s naizgled premoćnim neprijateljem, našlo se Hrvatsko Kraljevstvo. Hrvati se nisu ustručavali prozivati papu i druge europske vladare zbog nezainteresirane politike suprotstavljanja osmanskoj imperijalnoj moći i nedovoljne pomoći koju Hrvatsko Kraljevstvo dobiva. Najvećim dijelom moglo se nadati moralnoj podršci u vidu naslova antemurale christianitatis koji papa Lav X. (1513. – 1521.) daje Hrvatskoj 1519. godine.
Tradicionalna slika Krbavske bitke kao početka rasapa Hrvatskoga Kraljevstva novijim historiografskim dostigućima ponešto je ublažena te se nastoje istaknuti i pozitivni učinci osmanske uprave na okupiranim hrvatskim teritorijima. Unatoč svemu tomu, s porastom moći Habsburške Monarhije i opadanjem moći Osmanskoga Carstva hrvatski teritoriji polako se počinju oslobađati te Hrvatska poprima granice prema Bosni i Hercegovini kakve ima i danas. Štošta bi se također moglo koristiti od inozemnih dostignuća u proučavanju općega europskog procesa vojne revolucije u ranomu novom vijeku, kako bi se objasnili sukobi i na našemu povijesnom prostoru, a pogotovo u pobjedničkomu ishodu Sisačke bitke, čime je ujedno zaokruženo i stoljetno razdoblje ratovanja s osmanskim osvajačem, iako će sudjelovanje hrvatskih vojnika u procesu oslobađanja Europe od osmanskoga utjecaja potrajati i sljedeća stoljeća."
Tomislav Škrbić
❌
◀
▶
Danijel Hrgić