U utorak 19. 11. 2024. Ogranak Matice hrvatske u Požegi i Gradski muzej Požega predstavili su požeškoj i široj javnosti svoj sunakladnički prvijenac – knjigu Pjesme iz Slavonije poznate i priznate hrvatske etnologinje Miroslave Hadžihusejnović Valašek.
Pjesme iz Slavonije u najstarijoj hrvatskoj tiskanoj notnoj zbirci Karla Catinellija Južno slavljanske pučke pjesme tiskane su povodom 175. obljetnice izdavanja Catinellijeve pjesmarice, najstarije tiskane hrvatske notne zbirke. Objavljena u nakladi Ogranka Matice hrvatske u Požegi i Gradskog muzeja Požega knjiga Pjesme iz Slavonije predstavlja drugo svečano izdanje notne zbirke Karla Catinellija – zapravo njezin pretisak. Međutim, knjiga sadrži i osuvremenjene notne zapise zbirke te studiju o djelu Karla Catinellija gđe Valašek, uz hvalevrijedan dodatak izvora, građe i literature, biografiju autorice te sažetak na hrvatskom i engleskom jeziku.
Catinellijeva pjesmarica već je ranije objavljena u knjizi koja je izišla u nakladi Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu pod naslovom Najstarije zbirke tradicijske glazbe iz Slavonije. Uspomene na stari Brod Ignjata Alojza Brlića (1830-ih) i Južno slavljanske pučke pesme Karla Catinellija (1849), a uredila ju je također gđa Hadžihusejnović Valašek. Ogranak Matice hrvatske u Požegi i Gradski muzej Požega od srca zahvaljuju Institutu što je dopustio preuzimanje dijela građe iz navedene knjige.
U knjizi Najstarije zbirke tradicijske glazbe iz Slavonije Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu Catinellijev je rad dobio svoju zasluženu znanstvenu zadovoljštinu, ,međutim cilj je ponovnog tiskanja knjige, u malo drugačijem obliku, bio upoznati širu hrvatsku kulturnu javnost s činjenicom da je najstarija hrvatska tiskana notna pjesmarica vezana uz Požegu i Požeštinu, izvući knjigu iz mraka zaborava te otisnuti Catinellijeve Pjesme iz Slavonije u novom raskošnom ruhu i potaknuti sve koji se i danas bave folklornom baštinom požeškoga kraja da je upoznaju i njome se koriste u svome radu.
Za izdavanje predstavljene knjige Pjesme iz Slavonije najzaslužnija je sama autorica mr. sc. Miroslava Hadžihusejnović Valašek koja svesrdno radi i doprinosi očuvanju ne samo etnomuzikološke, već i usmenoknjiževne i uopće nematerijalne hrvatske kulturne baštine. Autorica neumorno ukazuje na to kako je Catinellijeva zbirka, kao najstarija tiskana notna zbirka, zapravo ostavština nacionalnog značenja i kako je upravo tako treba predstavljati.
Na samom početku predstavljanja goste je pozdravila ravnateljica Gradskoga muzeja Požega Ljiljana Marić istaknuvši da joj je posebno drago što je knjiga Pjesme iz Slavonije prva nakladnička suradnja požeškog Ogranka i Muzeja.
Više o samoj zbirci i njezinu nastanku rekla je Anita Katić, predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Požegi napominjući kako ovo djelo ne bi bilo prepoznato da nije bilo njegove autorice koja je upozorila nakladnike na 175. obljetnicu izdavanja Catinellijeve pjesmarice i potaknula ih na objelodanjivanja knjige.
Muzejska savjetnica Maja Žebčević Matić predstavljajući publikaciju potvrdila je njenu iznimnu važnost za daljnje obrađivanje i istraživanje tema važnih za jačanje identiteta grada Požege. Kratkom prezentacijom uz obilje fotografija požeških obitelji pokrijepila je neraskidivu vezu tradicijskog vinogradarstva i kulture pijenja vina sa starogradskim pjesmama i napitnicama koje su se druženjem prenosile s koljena na koljeno do današnjih dana.
S etnomuzikološkog i etnografskog aspekta o publikaciji je također govorila i sama autorica posebno se osvrnuvši na svoj dugogodišnji terenski rad, nastanak same knjige te bogatu etnografsku baštinu Požeštine i Slavonije koja još čeka valjanu znanstvenu valorizaciju i izvor je mnogih budućih nakladničkih, znanstvenih, etnoloških i kulturnih projekata i aktivnosti.
Predstavljanje je vrlo uspješno moderirala Nataša Puljašić, profesorica hrvatskoga jezika i povijesti u Gimnaziji Požega dok je za glazbenu poslasticu bila zadužena Klapa sveti Lovro koja je otpjevala tri pjesme iz predstavljene knjige Pjesme iz Slavonije (Majka Maru, O jesenske duge noći, Domaćine dragi) oduševivši i samu autoricu i broje nazočne posjetitelje.
Anita Katić
Foto: Ljiljana Marić
❌
◀
▶
Danijel Hrgić