Ogranak Matice hrvatske u Petrinji - izvješća

Obnovljena zgrada Gradske munjare – vrijedan primjer industrijskog razvoja grada Petrinje

Ogranak Matice hrvatske u Petrinji sudjelovao je u pripremama i u samom programu svečanog otvorenja obnovljene zgrade Gradske munjare u Petrinji u subotu 6. travnja 2024. godine.

Zgradu su zajedno otvorili Tomislav Petrinec, izaslanik ministrice kulture i medija te ravnatelj Uprave za zaštitu kulturne baštine i gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes. Ravnatelj Petrinec podsjetio je i na prve dane nakon razornog potresa kada su konzervatori započeli s organizacijom spašavanja, evakuacije i pohrane pokretne kulturne baštine, inventara i zbirki kao i pohrane arhivske i knjižne građe u čuvaonicama. Usporedno s evakuacijom pokretnih kulturnih dobara, timovi Ministarstva kulture i medija proveli su popise i procjene šteta na nepokretnim kulturnim dobrima te utvrdili štete na 153 pojedinačno zaštićena nepokretna kulturna dobra i na više od 500 povijesnih građevina unutar kulturnopovijesnih cjelina na području Sisačko-moslavačke županije, koje su se s naknadnim podrhtavanjima povećavale. Tomislav Petrinec nije krio svoje zadovoljstvo obnovom same Munjare: Znam situaciju Munjare kakva je bila dugo godina i prije potresa, zapuštena i bez namjene. Ova obnova je stvarno provedena po svim standardima i tehničkim i konzervatorskim i sada ponovno imamo zgradu koja pruža veliki potencijal za različite oblike korištenja. Čuli smo da je ona namijenjena kulturi u prvom redu i ona omogućuje sve moguće manifestacije. Gradonačelnica Magdalena Komes je navela: Ova veličanstvena zgrada prva je u nizu među zgradama koje će se u narednom razdoblju završavati i otvarati. Sigurna sam da će ovaj prostor oplemeniti i obogatiti kulturni život grada Petrinje. Pozdravnim govorom su obratio i sisačko-moslavački župan Ivan Celjak koji je izrazio veliko zadovoljstvo dovršetkom Munjare te naglasio kako obnovljena i predivno uređena zgrada Gradske munjare obogaćuje našu predivnu Petrinju.

U svečanom dijelu programa nastupili su petrinjski mladi glazbenici Klara Pejaković na trombonu, Lovro Komes na saksofonu te Ivan Bobeta na trubi. Uz njih, na otvorenju su nastupili Laura Sučec (solo) i pijanist Karlo Ivančić. Dramskim nastupom predstavio se i petrinjski pjesnik Vid Bešlić.

O povijesti same zgrade, odnosno Petrinjske gradske munjare nazočnim uzvanicima govorio je član Predsjedništva Ogranka MH u Petrinji Domagoj Bernić.

Zgrada petrinjske gradske Munjare s postrojenjem za proizvodnju električne energije dovršena je 1911. godine, kada je Petrinja i dobila električnu rasvjetu (8. listopada). Zajedno sa stambenim objektom upravitelja gradske električne centrale, činila je skladnu cjelinu u secesijskom stilu. Zbog posljedica potresa u prosincu 2020. godine te naknadnih potresa koji su uslijedili pretrpjela je razorna oštećenja. Prema Programu cjelovite obnove Kulturno-povijesne cjeline grada Petrinje, zgrada pogona Munjare obnovljena je faksimilnom rekonstrukcijom cjeline zgrade, a pri obnovi je vraćeno izvorno oblikovanje, provedena je restauracija i ponovna ugradnja sačuvanih izvornih elemenata zgrade s metalnim natpisom na krovu.

Ovom prigodom Ogranak Matice hrvatske u Petrinji predstavio je svoj izdavački opus, odnosno izložene su odabrane knjige koje su privukle veliku pozornost. U tiskanom programu svečanosti sudjelovanje Ogranka MH u Petrinji popraćeno je tekstom: Matica hrvatska u Petrinji djeluje od samoga početka, odnosno od 1842. godine kada je u Zagrebu osnovana Matica ilirska (prvi stalni povjerenik za Petrinju Nikola Kos imenovan je 21. siječnja 1876.godine). U novijoj hrvatskoj povijesti Ogranak Matice hrvatske osnovan je 30. lipnja 1971. godine, ali je njegovo je djelovanje, u tadašnjim političkim okolnostima, zabranjeno,  promjenom političkoga sustava rad Ogranka obnovljen je u studenom 1990. godine. U svoje 34 godine MH u Petrinji objavila je preko dvije stotine naslova te je postala vodeći nakladnik na području Banovine i šire. Knjige i katalozi Matice hrvatske u Petrinji odlikuju se visokom kvalitetom dizajna i sadržaja te su nagrađene brojnim nagradama. Matica hrvatska u Petrinji organizirala je i 42 izložbe, a Ogranak Matice hrvatske u Petrinji danas ima 178 članova. Ovom prigodom izlažemo manji broj odabranih knjiga kao svjedočanstvo i spomen na veliki doprinos i nazočnost Matice hrvatske u kulturnom i društvenom životu Petrinje.

Svoju izložbu slika postavio je i akademski slikar Davor Žilić, koji je istaknuo kako je Munjara za njega jedan od najznačajnijih simbola grada te rekao za izložene slike: Devet akrila na drvetu, velikih dimenzija, su naslikani u maniri figurativnog slikarstva. Kroz odabrani kolorit, ove slike aludiraju na stare razglednice, pokušavajući dobiti isti emocionalni naboj koji je prisutan u njima. Namjera im je djelovati kao podsjetnik na dijelove Petrinje koji imaju važnost za zajednicu koja živi na prostoru ovog grada, te potaknuti na sjećanja na dane slave, probuditi želju za obnovom i zajedništvom.

Za otvorenje Gradske munjare pripremljen je i multimedijski i interaktivni sadržaj tvrtke Streaming.HR.

Novi prostor Gradske munjare blagoslovio je fra Mato Bašić, upravitelj Župe svetog Bartola u Hrastovici i crkvi Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije u Budičini.

Ovo je prva obnovljena zgrada javne namjene koja je pojedinačno zaštićeno kulturno dobro, a čija je obnova u nadležnosti Grada Petrinje. Obnovom zgrade Gradske munjare, vrijednog primjera industrijskog razvoja grada Petrinje, i njezinom prenamjenom iz zgrade za proizvodnju struje u multimedijski centar stvoreno je novo središte kulturnog života Petrinje. (Pripremio V.K)

Foto: Grad Petrinja

Izvori:

https://min-kulture.gov.hr/vijesti-8/zgrada-gradske-munjare-obnovljen-vrijedan-primjer-industrijskog-razvoja-grada-petrinje/25707

https://portal53.hr/zasjala-ljepotica-uz-petrinjcicu-svecano-otvorena-munjara/

https://www.smz.hr/aktualno/10701-svecano-otvorena-gradska-munjara-petrinja



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva