Ogranak Matice hrvatske u Petrinji - izvješća

Promocija knjige Mila Wod – prva hrvatska kiparica u Glini

U prostoru Srednje škole Glina u sklopu Županijskog stručnog vijeća nastavnika Likovne kulture i Likovne umjetnosti Sisačko-moslavaćke županije i 2. likovnog susreta „Lukine crte“ – keramički atelier 23. siječnja održano je predstavljanje knjige „Mila Wod – prva hrvatska kiparica“, dr.sc. Darije Alujević koju je objavio Ogranak Matice hrvatske iz Petrinje.

Voditeljica projekta Ana Rizmaul predstavila je projekt Likovnih susreta te moderirala promociju knjige kroz razgovor s autoricom dr. sc. Darijom Alujević i urednikom Vladimirom Krpanom.

Tema ovogodišnjih Susreta je glina kao materijal, a viduševačka roža s narodne nošnje glavni motiv. Stoga je i u samom predstavljanju knjige bilo više pozornosti posvećeno radovima Mile Wod u terakoti (petrinjsko razdoblje) i angažiranosti u Ženskoj udruzi za promicanje kućne tekstilne radinosti u Petrinji. U zanimljivom i dinamičnom predstavljanju brojna publika je upoznata što je sve vodilo nastanku ove knjige (obiteljska povijest, znanstvena istraživanja, poslijediplomski doktorski studij), kako je došlo do suradnje Ogranka MH u Petrinji i autorice te koji je značaj i važnost ove knjige što je posebno vidljivo iz recenzija i citata iz medija.

Podnaslov knjige O školovanju i djelovanju kiparica i primijenjenih umjetnica u prvim desetljećima 20.st. u Zagrebu posluži je za upoznavanje sa širim kontekstom života i opusa umjetnice (položaj umjetnica krajem 19. i početkom 20. st., umjetničko školovanje žena početkom 20.st., značaj Privremene više škole za umjetnost i umjetni obrt, status hrvatskih umjetnica u današnjoj povijesti umjetnosti). Zatim je bilo riječi o životopisu umjetnice (prva generacija Privremene više škole, prva školovana kiparica, prva autorica javnog spomenika), stvaralačkom opusu (umjetnička, pedagoška i izložbena djelatnost) i okolnostima stvaranja i postavljanja kipa S. Radiću u Petrinji te opusu sakralne tematike.

Posebno zanimljivo mjesto u predstavljanju zauzelo je samo ime i prezime „Mila Wod“ te su dotaknute mnoge nevolje po imenu i prezimenu pa sve do zabune zabilježene u Peristilu 1962. (kipar Mile Vodsedalek) i zbunjenost pojedinih građana Petrinje nazivom ulice, kako je napisala Katica Gašljević Tomić (PS-porta): Njezino prezime rabi se u inačicama Vod i Wod, a kopiranjem pogreške iz 1930-ih pronalazi je se i kao Wood i Vood. U Petrinji postoji Ulica Mile Vod – nije to ni Mile ni partizanski vod, nego sjajna kiparica čijih je ruku djelo spomenik ponosnom prvaku HSS-a koji je onako monumentalan, i sam doživio niz tragičnih dana baš kao i njegova autorica. 

Cijeli projekt je financijski podržalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja kroz poziv za financiranje projekata izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024. Na predstavljanju su bili nazočni brojni nastavnici likovne kulture, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport, mlade i civilno društvo županije Robertina Štajdohar te gradonačelnik Gline Ivan Janković. 

OMH u Petrinji

Poveznice:

https://www.smz.hr/aktualno/10530-likovni-susreti-lukine-crte

https://ps-portal.eu/2024/01/24/zapocele-2-lukine-crte-u-glinskoj-srednjoj-skoli/

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva