Ogranak Matice hrvatske u Orašju - izvješća

Predstavljena studija dr. Krunoslava Draganovića
KATALOG ŽUPA I NAZADOVANJE KATOLIČKOG ELEMENTA U BiH U 17. ST

Hrvatski povijesni institut u Rimu, Papinski hrvatski zavod sv. Jeronima i Katolički bogoslovni fakultet u Sarajevu lani su objavili studiju prof. dr. sc. vlč. Krunoslava Stjepana Draganovića „Katalog župa i nazadovanje katoličkog elementa u Bosni i Hercegovini u XVII. stoljeću“, koju je u okviru niza „Radovi Hrvatskoga povijesnog instituta u Rimu“ priredio doktorand na Papinskome sveučilištu „Gregoriana“ mr. sc. vlč. Bojan Ivešić.

Budući da  Draganović po očevoj lozi potječe iz Matića pokraj Orašja, selu koje pripada župi Tolisa, Matica hrvatska Orašje priredila je njezino predstavljanje u Tolisi. Zbilo se to 28. lipnja 2022. u svečanoj dvorani Dvor Terra Tolis. Među nazočnima bio je i predsjednik Skupštine Županije Posavske Blaž Župarić, toliški gvardijan fra Mario Jurić, misijski svećenici u Peruu i Ugandi Marko i Gabrijel Jukić i predsjednik Matice hrvatske u Županji Želimir Janjić.

Skup je otvorio predsjednik MH Orašje mr. sc. Željko Vukić pojasnivši ukratko opravdane razloge predstavljanja rečenoga djela tek 2022. Potom je knjigu predstavio dr. sc. vlč. Mirko Šimić, ravnatelj Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije. Istaknuo je kako je riječ o cjelovitoj studiji koju je Draganović 1940. priložio prigodom kandidature za mjesto docenta na Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Zagrebu i bio izabran. Glavnome dijelu s trima poglavljima dodan je predgovor prof. dr. sc. Tomislava Mrkonjića, predsjednika HPI-ja u Rimu, Draganovićev životopis, zaključak te izvori, bibliografija i kazalo imena i naselja koja se spominju u studiji.

Književnik, publicist i kolumnist dr. sc. fra Luka Marković u svojemu se izlaganju najviše osvrnuo na buran i sadržajan život Krunoslava Draganovića koji, kako reče, zacijelo zaslužuje filmsku ekranizaciju. Istaknuo je pri tomu njegov odnos s poglavnikom Antom Pavelićem, njegovu ulogu u spasavanju Hrvata od partizana i komunista u poraću i pomalo nevjerojatnu činjenicu da je nakon povratka u Jugoslaviju 1967. sudskim putem oslobođen od svih optužaba. Zahvaljujući tomu, kazao je fra Luka, Draganović je govorio na mojoj Mladoj misi 15. kolovoza 1981.

Naposljetku  je o Draganovićevoj studiji govorio i njezin priređivač mr. sc. vlč. Bojan Ivešić, doktorand na rimskoj Gregoriani. Naglaso je da se  radi o prvoj objavi ove studije u cijelosti jer je u krnjoj inačici objavljena u časopisu Croatia sacra, broj 22/23, iz 1944. Njezin cjelovit tekst pronađen je u Draganovićevoj ostavštini u Rimu. Govoreći o samom Krunoslavu Draganoviću Ivešić je istaknuo njegovu iznimnu inteligenciju, povijesnu „potkovanost“, stručnost u radu temeljenu na dokumentima,  odlično razumijevanje političkih odnosa i prilika te hrabrost i odlučnost u svakoj prilici. Ova studija, po Ivešićevim riječima, najboljim je dokazom gornjih tvrdnji.

Skup u Tolisi vodila je Marijana Dominković, a uglazbile su ga sestre Jelena i Marija Ilišević. Njime se MH Orašje još jedanputa potvrdila kao nezaobilazan čimbenik na kulturnome polju Grada Orašja i Županije Posavske.

Nedjeljko Nedić

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva