Ogranak Matice hrvatske u Križevcima - izvješća

Hrvatska revija predstavljena u Križevcima

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Križevcima, Gradske knjižnice „Franjo Marković“ Križevci i Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU u Križevcima održano je svečano predstavljanje tematskog broja časopisa Hrvatska revija, posvećenog obilježavanju 1100. obljetnice Hrvatskog kraljevstva. Događanje je održano u multimedijskoj dvorani Gradske knjižnice i okupilo je sugrađane, ljubitelje povijesti i znanstvenike.

Na predstavljanju su govorili istaknuti autori i urednici ovog značajnog izdanja: glavna urednica Hrvatske revije i professor emeritus Sveučilišta u Zagrebu, Mirjana Polić Bobić, Tomislav Galović, član uredništva i profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te Nikolina Šimetin Šegvić, povjesničarka s Fakulteta hrvatskih studija.

Profesor Galović je istaknuo kako ovaj broj Hrvatske revije predstavlja izniman doprinos kulturi sjećanja, naglašavajući važnost obilježavanja velikih obljetnica.

„Večeras predstavljamo broj koji je u cijelosti posvećen 1100. obljetnici Hrvatskog kraljevstva. Time se nastavlja tradicija Matice hrvatske koja je još 1925. dostojno obilježila ovu povijesnu prekretnicu. Danas to činimo kroz pisanu riječ – znanstveno utemeljenu, ali pristupačnu svakome tko želi razumjeti našu prošlost“, rekao je Galović.

Glavna urednica dr. sc. Mirjana Polić Bobić pojasnila je kako Revija kroz desetljeća prati kulturne i društvene teme od nacionalne važnosti.

„Došli smo danas u Križevce predstaviti četvrti, ujedno i posljednji broj Hrvatske revije iz prošle godine, u cijelosti posvećen 1100. obljetnici Hrvatskoga kraljevstva. Ta tema je i aktualna, jer se upravo ove godine obilježava velika obljetnica, ali je istodobno i bezvremena – riječ je o počecima naše povijesti, o drevnoj prošlosti koja je temelj našega identiteta. Kada govorimo o kralju Tomislavu, o njegovu vremenu i značenju, suočavamo se s brojnim pitanjima i nedoumicama, pa smo u ovom broju okupili autore koji se tim razdobljem ozbiljno i stručno bave. Pisali su na temelju istraživanja, ali na način razumljiv i onima koji nisu povjesničari. Time želimo potaknuti uljuđeni, argumentirani razgovor u društvu, a ne površno prepucavanje koje se često vodi preko medija. Naša je dužnost da kroz ovakve publikacije očuvamo povijesnu svijest i kulturu pamćenja, osobito u vremenu kada se sve češće postavlja pitanje trebamo li uopće obilježavati obljetnice iz srednjega vijeka ili samo gledati prema budućnosti. Naš odgovor je jasan – bez poznavanja vlastitih korijena nema ni zdravog pogleda naprijed“,  istaknula je dr. sc. Mirjana Polić Bobić.

Poseban naglasak bio je i na mladim čitateljima i važnosti popularizacije povijesti među mlađom publikom.

“Imali smo nedavno predstavljanje i u Splitu, gdje je bilo puno mladih, što me jako razveselilo. Naš cilj je da mladima ponudimo vjerodostojne i stručno utemeljene informacije u vremenu kada se povijest često koristi za dnevno-političke svrhe“, istaknula je Polić Bobić.

Nikolina Šimetin Šegvić, koja je autorica jednog od priloga u ovom broju, naglasila je koliko je važno da mladi istraživači imaju priliku doprinijeti ovakvim izdanjima i time graditi most između znanosti i društva.

Uime Zavoda HAZU u Križevcima, okupljenima se obratio dr. sc. Ivan Peklić, uputivši izraze zahvalnosti i podrške organizatorima te poseban pozdrav gostima i građanima kraljevskog grada Križevaca: „Naše institucije već 12 godina uspješno surađuju na njegovanju hrvatske kulturne i povijesne baštine. Ovaj broj Revije značajan je doprinos upravo takvim nastojanjima“, poručio je.

Predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Križevcima, Renata Husinec, zahvalila je svim sudionicima i istaknula važnost nastavka suradnje na projektima koji spajaju znanstvenu izvrsnost i kulturni angažman.

Martina Valec Rebić

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva