Ogranak Matice hrvatske u Križevcima - izvješća

Brojna križevačka publika putovala u neistraženo područje novih glazbenih krajolika

Acoustic Project već je godinama među najistaknutijim hrvatskim ansamblima koji je svojim inovativnim i originalnim zvukom zauzeo posebno mjesto u suvremenoj glazbenoj praksi i značajno doprinio obogaćivanju glazbenih izričaja na području klasične glazbe. Osnovan je 2008. godine, a njegov idejni tvorac i vođa je skladatelj i kontrabasist Dubravko Palanović. Taj jedinstveni ansambl, sastavljen od deset vrhunskih glazbenika, od kojih su mnogi virtuozi na svojim instrumentima imali su priliku prvi put upoznati brojni Križevčani u dupkom punoj koncertnoj dvorani Glazbene škole Alberta Štrige u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Križevcima.

Iznimna posjećenost koncerta klasične glazbe bila je potpuno opravdana nastupom ansambla koji je izazvao iskreno oduševljenje među publikom svih generacija. Ono što karakterizira i izdvaja ovaj sastav i nailazi na dobar prijem i odobravanje slušatelja je otvoreni i istraživački pristup prema različitim glazbenim stilovima i žanrovima koji stvara posebnu fuziju klasične glazbe s jazzom, tradicionalnom glazbom i popularnom glazbom kao i posebnost zvuka stvorenog od nekonvencionalnog spoja različitih instrumenata kao što su gudački, puhački i perkusionistički s povremenim izletima u elektroniku.

Palanović se predstavio najprije svojim novijim skladbama Između vjetrova, Prvo sunce i Otrovni mjesec, ovaj put bez etna, a s izraženom jazz komponentom. Slijedila je skladba Odlazak u kojoj je dao prednost solistima prije no što je živim interpretima pridodao diskretni elektronski zvuk manje kao kontrast, više kao dodatak. Slijedila je skladba Frana Đurovića, inače cara elektronike koji je ovaj put napisao akustično djelo, samo za Acoustic Project, potraživši za naslov nadahnuće u stihovima pop kulture. Izvukao je iz sjećanja neki svoj davni mladenački sentiš uz evergreen Parnog valjka, Jesen u meni  i nazvao je Rano moja hej prema stihu iz iste pjesme.

U drugom dijelu koncerta „akustičari” su predstavili svoj stariji repertoar iz Palanovićeva opusa, sada s izravnim naglaskom na tradicijsku glazbu raznih krajeva Hrvatske, od istarske ljestvice preko Dalmacije i Dalmatinske zagore do slavonskih drmeša i Zagreba i njegove okolice uglavnom s hvaljenog albuma Furious Dance (Divlji tanac) iz 2022: Mistični putevi Istre, Sjećam se „Plavog trnaca“, Za pjesmu volje nemam, Divlji tanac, U očima led i sjaj te Kamene zvijezde. Između su se skladno smjestila Četiri lita i četiri zime dubrovačkog gitarista-skladatelja Srđana Berdovića. Ovaj koncert bio je putovanje u još neistraženo područje puno uzbuđenja i novih glazbenih krajolika vrijednih otkrivanja, glazbe koja pokreće, nadahnjuje i koja sasvim sigurno nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

Svebor Szekely



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva