Ogranak Matice hrvatske u Križevcima - izvješća

U Križevcima promovirana monografija o Vladimiru Kranjčeviću

U Koncertnoj dvorani Glazbene škole Alberta Štrige Križevci 10. veljače održana je promocija knjige Saše Dracha Do posljednjeg zbora. Vladimir Kranjčević, život i djelo. Pred izuzetno raspoloženom i iznad očekivanja brojnom publikom knjigu su predstavili i komentirali autor Saša Drach i urednica Martina Fryda-Kaurimsky, uz moderiranje predsjednice Ogranka Matice hrvatske u Križevcima Renate Husinec. Organizaciju cijelog događaja podijelili su križevački Ogranak, Glazbena škola Alberta Štrige Križevci i Ured za crkvenu glazbu, umjetnost i kulturna dobra Križevačke eparhije, a sve kako bi se odala počast Vladimiru Kranjčeviću koji je cijelog života ostao vezan uz Križevce: od sklanjanja kod bake i djeda tijekom Drugog svjetskog rata pa sve do dirigiranja izvedbom Carmine Burane Carla Orffa 2015. godine prilikom proslave 70. obljetnice osnutka križevačke glazbene škole.

Promocija je tehnički bila zamišljena i uspješno odrađena kao ležeran razgovor između troje predstavljača s poticajem na slobodna uključivanja direktno iz publike. Opuštena atmosfera i ležeran ton stvorili su toliko ugodno okruženje da su čak i organizatori ostali začuđeni koliko je brzo proteklo vrijeme od skoro dva sata, a dijaprojekcija odabranih fotografija iz maestrova života i susreta s brojnim drugim zaslužnim povijesnim ličnostima stalno je pobuđivala publiku na komentiranje, šaputanje i osmijehe.

Knjiga Saše Dracha nastala je na temelju brojnih razgovora vođenih sa samim maestrom Kranjčevićem, članovima njegove obitelji, prijateljima i poznanicima. Knjiga je tako prije svega zbir sjećanja, anegdota i priča te predstavlja izvrsno svjedočanstvo o doživljaju vremena i društvenih promjena unazad 80 godina. Bilo da dijelite ista iskustva i proživljene događaje ili samo volite priče iz prve ruke o značajnim povijesnim prevratima i ljudima, stil pisanja će vas bez poteškoća privući. Na križevačkoj promociji knjige mogao se lijepo usporediti entuzijazam obje te strane – još uvijek živući Kranjčevićevi suvremenici s jedne strane i ljubitelji sočnih priča s druge strane, podjednako su uživali. Ozren Bogdanović, dirigent i voditelj križevačkog Hrvatskog pjevačkog društva Kalnik s kojim je na početku i na kraju promocije izveo dvije zborske minijature, možda je najbolje pokazao u svojem kratkom obraćanju kako je zapravo Kranjčevićeva neobična pojava oduvijek bila najbolji putokaz da se objavi jedna ovakva knjiga. Nekoliko anegdota i priča o prijateljskoj i profesionalnih suradnji koje nam je Bogdanović dodatno iznio, plastičan je primjer toga  koliko još zaduženika i poštovatelja Kranjčevićeve osebujnosti hoda i hodat će još dosta desetljeća našim kulturnim krugovima. Zaleđena i nikako definitivno ispričana priča Saše Dracha o „velikom Kranjcu“ gotovo pa sigurno neće ostati jedina. Ako nečiji život piše romane (u množini!), onda je to sigurno onaj Vladimira Kranjčevića.

Tomislav Bužić

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva