U Kaštel Lukšiću je u okviru svečanog obilježavanja Dana Grada Kaštela predstavljen pretisak knjige Ljube Karamana „Iz kolijevke hrvatske prošlosti – odabrana poglavlja o srednjovjekovnim spomenicima Kaštela“ kojeg su priredili Društvo Bijaći i Ogranak Matice hrvatske u Kaštelima.
Ljubo Karaman je jedan najistaknutijih povjesničara umjetnosti i konzervatora u Hrvatskog. Njegov životni put obilježen je proučavanjem i očuvanjem kulturne baštine na području Hrvatske, a važan segment su i spomenici vezani uz starohrvatski period u Dalmaciji. Knjiga "Iz kolijevke hrvatske prošlosti" tiskana je 1930. godine u nakladi Matice hrvatske i tada je privukla veliku pažnju javnosti. Važan dio knjige predstavljaju i spomenici vezani uz prostor današnjih Kaštela. Riječ je o lokalitetima Sv. Marta u Bijaćima i Sv. Kuzma i Damjan u Kaštel Gomilici. Oba lokaliteta su iznimno bitna za poznavanje ranosrednjovjekovne hrvatske države, a Karamanova analiza dotadašnjih rezultata arheoloških istraživanja i povijesnih izvora znatno je pridonijela boljem poznavanju naše ranosrednjovjekovne prošlosti.
Predsjednik Društva Bijaći Tonći Burić rekao je da je ovo izdanje posebno važno za mlađe generacije koje žele upoznati Karamanova istraživanja, koja su i danas relevantna u znanstvenim krugovima. Predsjednik Matice hrvatske u Kaštelima Mili Novak istaknuo je kako je knjiga postala raritet te je svojevrsna odgovornost prema kulturi grada Kaštela ponovno je učiniti dostupnom, a razumijevanje rano srednjovjekovnog razdoblja naše prošlosti bitno je kako za proučavanje povijesti tako i za jačanje svijesti o važnosti naših korijena u suvremenom društvu. Ravnatelj Muzeja grada Kaštela Ivan Šuta naglasio je da knjiga analizira dotadašnja istraživanja, povijesne izvore i iznosi teze koje su i danas relevantne te se nada da će ovo izdanje potaknuti veći interes za arheološke spomenike u Kaštelima i općenito za starohrvatsku povijest.
Promocija knjige okupila je zaljubljenike u povijest i kulturnu baštinu jer su njezini nalazi aktualni i nakon gotovo cijelog stoljeća.
Mili Novak
❌
◀
▶
Danijel Hrgić