Ogranak Matice hrvatske u Karlovcu - izvješća

Karlovac iskazao počast dr. Milanu Kruheku, hrvatskom arheologu i povjesničaru

Obilježavajući godišnjicu smrti istaknutog znanstvenika i hrvatskog historiografa Milana Kruheka, u organizaciji  Ogranka Matice hrvatske u Karlovcu i Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“,  u Ilirskoj dvorani Gradske knjižnice u Karlovcu održan je 26. rujna 2023. godine „Znanstveni kolokvij s međunarodnim sudjelovanjem u čast dr. sc. Milana Kruheka“. Okosnica stvaranja dr. sc. Milana Kruheka  je hrvatska povijest 16. i 17. st, povijest vojne krajine te teme lokalnog karaktera: karlovačka zvijezda, hrvatske plemićke obitelji te graditeljska baština. Pokrovitelji skupa su Grad Karlovac i Karlovačka županija u čije ime su skup pozdravile predstavnica Grada Karlovca Draženka Sila Ljubenko, županica Martina Furdek Hajdin te uime  Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, Državni tajnik, Ivica Sušak.

Kolokvij je u dvije sesije obuhvatio 17 izlagača, suradnika prof. Kruheka, iz područja povijesti, arheologije i muzeologije. Uvodno izlaganje Marinka Marinovića podsjetilo je na biografiju prof. Kruheka te njegov doprinos ukupnoj hrvatskoj povijesnoj znanosti. Kruhekov znanstveni i stručni pristup povijesti Hrvatske vojne krajine te jedinstvenost njegovih radova neponovljivih i dragocjenih, istaknuo je Petar Feletar u ime Hrvoja Petrića. Feletar je naglasio i Kruhekov doprinos  istraživanju karlovačke povijesti prometa i veza, osobito kroz projekt Hrvatske povijesne ceste – Karolina, Jozefina i Lujzijana.

Kroz prikaz suradnje s Milanom Kruhekom upoznali su nas Željko Holjevac i Aleksandar Bučinski: od istraživanja sudbonosnih odluka hrvatskog plemstva i značaja Cetinskog sabora do istraživanja središnjih fondova ratnog arhiva Autrijskog državnog arhiva. Muzeološki i arheološki doprinos prof. Kruheka prikazali su Hrvojka Božić i Hrvoje Kekez. Božić je predstavila Kruhekov stručni muzeološki rad  kroz predavanja, izložbe ali i istraživački rad na terenu starih hrvatskih gradova te njegov doprinos  u izgradnji Muzeju Domovinskog rata Karlovac - Turanj. Istraživački rad na kasno srednjovjekovnim i ranovjekovnim utvrđenjima s naglaskom na  utvrdu Novi na Uni donio je Hrvoje Kekez O zajedničkom istraživanjima hrvatskog povijesnog terena, zemljovidima i nacrtima starih hrvatskih obrambenih gradova govorio je i Zorislav Horvat, a kako je Kruhekov znanstveni rad često obuhvaćao i aktivnosti  hrvatskih velikašica, predstavila je Marija Karbić.

Europske suradnje prof. Kruheka iznimno su značajne i zanimljive: gostovali su  dr. sc. Robert Hajszan Panonski iz Gradišća u Austriji te prof. dr. sc. Geza Palffy, djelatnik Instituta za povijest Istraživačkog centra za  humanističke znanosti iz Budimpešte.

Drugi dio kolokvija obilježila su izlaganja suradnika zavičajnika. Predstavljena je ostavina dr. sc. Kruheka  u Državnim arhivu u Karlovcu, te njegov značaj kao  Zmaja Dubovačkog II, prvog pročelnika Zmajskog stola Karlovac, inicijatora, organizatora i aktivnog učesnika kulturnih projekata, s posebnim osvrtom na komemorativno spomen hodočašće u Bečki Novigrad pod vodstvom dr. Kruheka. Istaknut je Kruhekov istraživački rad u ogulinskom kraju, a dr. sc. Vladimir Mikšić osvrnuo se na doprinos Milana Kruheka kao revnog vjernika laika u službi Evanđelja u Karlovačkom dekanatu. Završno je istaknuta nada organizatora da skupovi u Kruhekovu čast budu tradicionalni.

Jasmina Milovčić



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva