Ogranak Matice hrvatske u Jastrebarskom - izvješća

IN MEMORIAM – IVAN PUHAR (29. IV. 1929 – Zagreb, 24. XII. 2020)

slika

Uz smrt Ivana Puhara (Donji Desinec, 29. IV. 1929 – Zagreb, 24. XII. 2020)

Zadužio je Maticu hrvatsku i kulturu voljenog zavičaja

Na kraju prošle godine, obilate mnogim nevoljama, ražalostila nas je smrt uglednog obrtnika IVANA PUHARA, izuzetno aktivnog i zaslužnog desinečkog i jaskanskog društvenog djelatnika. Ivan Puhar ostavio je zaista neizbrisiv trag na mnogim područjima ljudske djelatnosti i u svojem rodnom Donjem Desincu i u gradu Jastrebarskom i u cijelom jaskanskom kraju. U Desincu je pored ostalog bio predsjednik Školskog odbora, Mjesne zajednice, a djelovao je i kao općinski odbornik. U Jaski je bio istaknuti električarski obrtnik, vrhunski majstor i odgojitelj mladih obrtnika, jedan od osnivača i prvi predsjednik jaskankog Udruženja obrtnika, inicijator osnivanja Srednje škole za zanatska zanimanja, jedan od osnivača i prvi predsjednik sekcije umirovljenika Udruženja obrtnika te doživotni počasni predsjednik Udruženja. Dobitnik mnogih nagrada i priznanja, istinski domoljub, bio je jedan od pionira demokratskih strujanja u jaskanskom kraju te aktivni sudionik demokratskih promjena krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina.

Naročito želimo skrenuti pozornost na iznimne zasluge i djelovanje Ivana Puhara u kulturi našega grada i kraja, ali i u povijesti Matice hrvatske na jaskanskom području. Baš je zaslugom Ivana Puhara kao predsjednika Inicijativnog odbora u Donjem Desincu 28. veljače 1971. osnovana Kulturno-umjetnička sekcija Ogranka Matice hrvatske u Jastrebarskom, u koju se odmah uključilo 47 članova. Predsjednik jaskanskog Ogranka Matice bio je tada Franjo Mikulić, a tajnik Zdenko Lončarić. Djelovanje desinečke kulturno-umjetničke sekcije na čelu s Ivanom Puharom obuhvatilo je tada cijeli Donji Desinec, a okrunjeno je postavljanjem legendarne "Prigorske svadbe", u kojoj su predstavljeni starinski svadbeni običaji u jaskanskim prigorskim selima. U postavljanju "Prigorske svadbe" sudjelovali su na poziv Ivana Puhara kao redatelji i stručni savjetnici Ivica i Nino Škrabe. Desinečka "Prigorska svadba" bila je jedinstven, nezaboravan scenski spektakl, u kojem su sudjelovali svi žitelji Donjeg Desinca, veliki i mali, stari i mladi, na čelu s vrhunskim sviračima, pjevačicama i pjevačima, plesačicama i plesačima, a nositelji glavnih uloga na čelu s legendarnim cestarom, dedekom Stjepanom Volarićem, nisu uopće glumili svoje uloge, oni su to i u životu stvarno bili.

"Prigorska svadba", čiji je producent i nenadmašni organizator bio Ivan Puhar, doživjela je nezaboravnu premijeru u jaskanskom kinu, a reprizu u Donjem Desincu. Potom je obišla sva naselja jaskanskog kraja (tadašnje općine Jastrebarsko) i mnoge hrvatske krajeve. Još uvijek se pamti gostovanje u naseljima austrijske pokrajine Gradišće, koje se pretvorilo u pravi trijumf, zahvaljujući Gradišćanskim Hrvatima koji su sudionike "Prigorske svadbe" prihvatili kao svoje i priredili im obilje prekrasnih trenutaka. Svaka izvedba "Prigorske svadbe" i u Hrvatskoj i u Gradišću pretvorila se u jedinstveni hepening, koji je trajao više od tri sata, a u njemu su sudjelovali i izvođači i oduševljeni gledatelji.

Udarom na Hrvatsko proljeće i zabranom rada Matice hrvatske došlo je i do gašenja "Prigorske svadbe" koja bi inače potrajala još godinama. No, Ivan Puhar i njegovi najbliži suradnici nisu bacili koplje u trnje pa su 16. travnja 1975, osnovali Kulturno-umjetničko društvo Donji Desinec, koje je godinama djelovalo vrlo uspješno i nastupilo na mnogim smotrama i priredbama.

Ivan Puhar posebno je zaslužan i zbog činjenice da je svoju ljubav prema vlastitom zanatu, neumornoj društvenoj aktivnosti i kulturnoj baštini našeg zavičaja prenio i na svojeg sina Stjepana. Stjepan Puhar naslijedio je ne samo renomiranu radionicu svojeg oca nego se i sam dokazao se kao vrhunski majstor. On je za razliku od temperamentnog, dinamičnog očevog pristupa na svoj osebujan, smiren i mirotvoran način također ostvario vrhunske rezultate na kulturnom i društvenom planu. Aktivni član jaskanskog Ogranka Matice hrvatske, jedan je od pokretača, osnivača (28. travnja 2005) i prvi predsjednik Kulturno-umjetničkog društva Desinec. Uspio je ujediniti sva desinečka naselja (Donji Desinec, Gornji Desinec, Prhoć) i okupiti brojne istaknute i vrlo darovite glazbenike, pjevače i plesače, koji su proteklih petnaest godina ostvarili niz uspješnih nastupa, a nastavili su i tradiciju slavne "Prigorske svadbe".

Odlazak u vječnost Ivana Puhara neka nam bude povod da zastanemo u hodu i načas se okrenemo od svakodnevnih briga i nevolja, koje u ovom burnom vremenu vrebaju sa svih strana, i poklonimo se uspomeni na čovjeka koji je cijeli svoj život, ali i život svoje obitelji, nesebično darovao svojem zavičaju, svojem narodu i svojoj domovini.

MH



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva