Ogranak Matice hrvatske u Bjelovaru - izvješća

Veliki Sabol konačno dobio knjigu o svom životu i stvaranju

Proteklog utorka (28. ožujka) u Narodnoj knjižnici „Petar Preradović“ predstavljena je knjiga „Bjelovar i Hrvatska u srcu; Željko Sabol, pjesnik, likovni kritičar, proljećar, leksikograf, prilozi za biografiju“, autora dr.sc  Željka Karaule, u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Bjelovaru.

Pred prepunom dvoranom Studijskog odjela o liku i djelu ovog slavnog i svestranog bjelovarskog pjesnika govorili su predsjednik Ogranka Vedran Milić te recenzenti dr. sc. Vjenceslav Herout i dr.sc. Mario Kolar, a u glazbenom intermezzu izdvedene su Sabolove pjesme „Prijatelji stari gdje ste“ i „Samo simpatija“ te čitana Sabolova poetska djela. Na 143 stranice knjiga o Sabolu prvo je ukoričeno djelo o životu i stvaranju, ali i tragičnom kraju rođenog Bjelovarčanina koji je ostavio neizbrisiv trag u bjelovarskoj kulturi. Urednik knjige Vedran Milić kazao je kako i danas sreće čak i svoje kolege glazbenike koji ne znaju da je stihove mnogih hitova poput „Ostala si uvijek ista“ ili „Volim te budalo mala“ napisao upravo Željko Sabol. 

Naša je zadaća, dakle Matice, ali i drugih kulturnih institucija da osvijestimo pogotovo Željkove sugrađane o tome što je sve napisao. Mislim da smo premalo iskoristili njegovo ime i događaje koje smo mu do sada posvetili. Nekako su ostali u užim krugovima – ustvrdio je Milić i istaknuo činjenicu da je Sabol ostavio trag od 200-njak uglazbljenih stihova koje su pjevali mnogi, od Tereze Kesovije, Miše Kovača, Gabi i Arsena Dedića do Vice Vukova i Frane Lasića.

Knjiga o Sabolu rezultat je višegodišnjeg opsežnog istraživanja poznatog bjelovarskog povjesničara dr. sc. Željka Karaule. Autor je, ustvrdili su recenzenti, uspješno objedinio već poznate činjenice i popunio praznine koje se pojavljuju u Sabolovoj biografiji, kronološki rekonstruiravši njegov život.

 – Knjiga želi progovoriti o fenomenu kulturnog i političkog djelovanja pjesnika, kulturnog i likovnog kritičara, leksikografa Željka Sabola. Temelji se na pet tzv. ugaonih kamena, ključnih elemenata, na kojima je nastala određena kulturno-nacionalna svijest, mitologija o našem Sabolu, u bjelovarskim stručnim i kritičarskim krugovima, ali i šire u nacionalnom smislu. Prvi od njih je poetički talent koji je bio prepoznat još u njegovim srednjoškolskim i studentskim danima. S nepunih 30 godina, Sabol je sedamdesetih godina prošlog stoljeća, sa svoje tada tri zbirke poezije, bio  priznati hrvatski nacionalni pjesnik, a izbori njegovih pjesama uvršteni su u Zlatnu knjigu hrvatskog pjesništva – iznio je autor Karaula tek neke od utvrđenih detalja.

Preostali „kameni“, odnosno intrigantni dijelovi Sabolova života, temelje se na njegovom sudjelovanju u Hrvatskom proljeću, na krivičnoj istrazi kojoj je podvrgnut zbog svoje domoljubne pjesme „Kad izgovorim tvoje ime“, na djelomično prisilnom odlasku iz Bjelovara u Zagreb i samoubojstvu 1991. godine.   

U Bjelovar je dolazio gotovo svakodnevno posjećivati roditelje, ali nije se baš kretao po prometnim ulicama, da bude što manje vidljiv. I peta točka, u rujnu 1991. godine Sabolovo samoubojstvo. Tadašnja politička i kulturna javnost u tom strašnom času je to samoubojstvo prikazala prvim hrvatskim književnikom, žrtvom agresije na Hrvatsku. Realno gladano, nesumnjivo da je iza tog tragičnog čina stajala ipak njegova ozbiljna bolest i teška operacija na mozgu početkom 90-tih godina, od koje se teško oporavljao. Određeno psihičko rastrojstvo ali i nesumnjivo osjetljivost i potresenost agresijom JNA i Srbije na Hrvatsku te općenitom ljudskom patnjom i hrvatskim žrtvama, svih ovih pet kamena je nakon njegove smrti uzdiglo Sabola u visine nacionalne i kulturne mitologije posebno u bjelovarskom kulturnom krugu – rekao je dr.sc. Karaula na kraju svoj izlaganja o knjizi.

Sanja Klinac

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva