Zbivanja - znanstvena tribina

Odjel za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske

Znanstvena tribina: Životne zajednice morem preplavljena krša Hrvatske

Četvrtak, 24. travnja 2014. u 18:00 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Ulica Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, Zagreb

Predavanje će održati:

dipl. ing. biol. Donat Petricioli


Nakon posljednjega ledenog doba izdizanje mora rezultiralo je preplavljivanjem krških formi koje su nastajale na zraku. Krške estuarije karakterizira duboko podvlačenje morske pod bočatu vodu, potpovršinski temperaturni maksimumi, izrazita haloklina, „bioreaktorski“ uvjeti te bogate populacije bentoskih filtratorskih organizama. Ponorske vrulje karakterizira duboko podvlačenje slatke vode pod morsku, a naseljene su zajednicama u trajnom pionirskom stadiju. Morska jezera s morem komuniciraju kroz tanke pukotine. Stupac vode u njima često je stratificiran, morske su mijene prigušene, slanost različita od slanosti okolnoga mora, temperaturni rasponi veći, a zasićenost otopljenim kisikom ponekad je mala. Životne zajednice u njima različite su u usporedbi s okolnim morem. Ulazne dijelove morskih špilja naseljava zajednica polutamnih špilja, bogata vrstama i biomasom. U dubljim dijelovima špilja razvija se zajednica podmorskih špilja i prolaza u potpunoj tami. Ova je pak zajednica siromašna i vrstama i biomasom. Podmorske su jame biološki još zanimljivije, zbog zimske izotermije i okomitog miješanja morske vode u nekima žive dubokomorski organizmi. Predavanje će biti popraćeno autorskim podmorskim fotografijama.

Donat Petricioli, rođen 1960. u Zadru, diplomirani je inženjer biologije i ekologije (od 1983) te instruktor ronjenja CMAS/CDA I**, EAD I* (od 2000/2005). Stručnjak je za biologiju i ekologiju mora s gotovo trideset godina iskustva u terenskom i laboratorijskom radu. Kao stručnjak za biologiju mora sudjelovao je kao koautor u izradi brojnih studija utjecaja na okoliš, koje se odnose na razne zahvate na moru (marikulturni zahvati, luke nautičkog turizma, ispusti otpadnih voda, lučka postrojenja). Bio je voditelj izrade brojnih dokumenata o praćenju stanja okoliša oko uzgajališta tuna i bijele ribe. Njegov znanstveni rad uključuje primjenu autonomnog ronjenja u istraživanju morem preplavljena krša istočne obale Jadranskog mora. Dosad je u koautorstvu objavio jedanaest znanstvenih radova u časopisima indeksiranim u Current Contents bazi te niz drugih znanstvenih i stručnih radova. Sudjelovao je s priopćenjima na brojnim međunarodnim i domaćim znanstvenim skupovima. Ima veliko iskustvo u korištenju brojnim i različitim instrumentima koji se upotrebljavaju u istraživanju vodenih i morskih ekosustava. Radi u poduzeću D.I.I.V. d.o.o., koje je i osnovao 1992.


Voditeljica:

mr. sc. Jasna Matekalo Draganović,pročelnica Odjela za prirodoslovlje i matematiku



Pregled