Zbivanja - znanstvena tribina

Odjel za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske

Znanstvena tribina - Regionalni prijenos i taloženje onečišćujućih tvari u Europi i Hrvatskoj i međunarodni instrumenti za smanjenje emisija u atmosferu

Srijeda, 21. ožujka 2012. u 18 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Strossmayerov trg 4, Zagreb
Predavanje će održati Sonja Vidič iz Državnog hidrometeorološkog zavodaProblemi taloženja sumpornih, dušikovih i drugih štetnih i toksičnih polutanata nastaju upravo zbog toga vrlo učinkovita svojstva atmosfere da podupire razmjenu zračnih masa planetarnih razmjera. Dok s jedne strane dinamika čiste atmosfere osigurava život na Zemlji, s druge strane ista ga ta dinamika ugrožava ako je atmosfera zasićena toksičnim i za okoliš štetnim spojevima. Međunarodna znanstvena suradnja danas se ostvaruje na područjima praćenja fizikalnokemijskih promjena u atmosferi i biosferi, kontrole i uvjeta smanjivanja emisija štetnih i opasnih tvari, sustavna modeliranja atmosferskih procesa prijenosa i taloženja polutanata, modeliranja i predviđanja pojava vezanih uz klimu i klimatske promjene te praćenje i predviđanje posljedica u okolišu. Istražuje se međuovosnost pojava i procesa na lokalnoj, regionalnoj i hemisferskoj skali te njihov utjecaj na zdravlje, klimu, opću dobrobit čovjeka i okoliša.
U ovome predavanju bit će dan pregled najnovijih rezultata i dostignuća u području zaštite okoliša od onečišćavanja putem atmosferskoga prijenosa, pregled metoda koje se primjenjuje, ulogu Konvencije o daljinskom prekograničnom prijenosu onečišćujućih tvari i preuzete regulative Europske Unije koja regulira to područje.

Sonja Vidič već više od 30 godina radi kao istraživačica i stručnjakinja u području atmosferske fizike i kemije u Državnom hidrometeorološkom zavodu. Završila je studij fizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i specijalizirala se u području primijenjene meteorologije te mjerenja i modeliranja prijenosa, disperzije i depozicije polutanata u atmosferi, uključujući analizu posljedica klimatskih promjena te procjenu utjecaja na okoliš na lokalnoj i regionalnoj skali. Sudjeluje u istraživačkim projektima EU i programu EMEP Konvencije o daljinskom prekograničnom prijenosu polutanata u Europi kao izabrana predsjednica od 2008. godine.




Pregled