Zbivanja - znanstvena tribina

Odjel za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske

Znanstvena tribina EVOLUCIJSKA POVIJEST ZAPADNOBALKANSKIH GUŠTERICA

Četvrtak, 26. ožujka 2015. u 18:00 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Ulica Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, Zagreb

Predavanje će održati dr. sc. Martina Podnar Lešić.

Zapadni Balkan zanimljivo je mjesto bioraznolikosti gmazova kao i endemizma herpetofaune Europe. Regiju naseljava 15 vrsta gušterica iz porodice Lacertidae, a detaljnije će se izložiti evolucijska povijest četiri vrste: primorske, krške, oštroglave i mosorske gušterice (Podarcis siculus, P. melisellensis, Dalmatolacerta oxycephala i Dinarolacerta mosorensis). Kompleksna geološka povijest i topografske značajke regije presudno su utjecale na nastanak i očuvanje genetske raznolikosti pojedinih vrsta. Izdizanje Dinarida uzrokovalo je istaknute promjene reljefa, a izmjene ingresivnih i regresivnih faza u doba pliocena i pleistocena mijenjale su oblik priobalja. S druge strane kompleksne topografske značajke osigurale su brojne niše koje su pomogle sačuvati bioraznolikost za vrijeme pleistocenskih klimatskih ekstrema. Trenutnu geografsku rasprostranjenost genetskih linija, uz gore navedene čimbenike, oblikovale su višestruke ekspanzije i kontrakcije za vrijeme pleistocenskih klimatskih oscilacija, međuvrsne kao i unutarvrsne kompeticije, specifični ekološki zahtjevi vrsta, prekomorska naseljavanja kao i nenamjerna naseljavanja djelovanjem čovjeka.

Martina Podnar Lešić, znanstvena suradnica, rođena je 1971. u Novoj Gradiški, gdje je završila osnovnu i srednju školu. Godine 1990. upisala je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu studij biologije, smjera molekularna biologija. Diplomirala je (1995), magistrirala (2000) i doktorirala (2005) na Biološkom odsjeku PMF-a. Diplomski i magistarski rad izradila je u Laboratoriju za molekularnu genetiku eukariota Instituta Ruđer Bošković pod vodstvom prof. dr. sc. Đurđice Ugarković, a doktorski rad u Laboratoriju za Molekularnu sistematiku prirodoslovnog muzeja u Beču (Naturhistorisches Museum Wien, neposredni voditelj dr. sc. Werner Mayer). Osnovno je područje njezina znanstvenog istraživanja filogeografija, u prvom redu gušterica iz porodice Lacertidae, ali također i ostalih životinjskih vrsta zapadnog Balkana. Zaposlena je kao viša kustosica u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju u Zagrebu, u kojem je s dr. sc. Nikolom Tvrtkovićem, muzejskim savjetnikom, 2005. osnovala Zbirku tkiva za genetičke analize i organizirala rad muzejskog DNK-laboratorija. Autorica je dvadesetak znanstvenih radova i sudjeluje u izvođenju nastave kolegija Molekularna evolucija na Biološkom odsjeku PMF-a.

Voditeljica znanstvene tribine je  mr. sc. Jasna Matekalo Draganović, pročelnica Odjela za prirodoslovlje i matematiku.

Radujemo se Vašem dolasku!

slika

Krška gušterica (Podarcis melisellensis)



Pregled