Zbivanja - predavanje , znanstvena tribina

Odjel za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske

Znanstvena tribina 250 GODINA HRVATSKOG ŠUMARSTVA ILI KAKO SU NASTALE NAŠE ŠUME uz predavanje akademika Igora Anića

Utorak, 26. siječnja 2016. u 18:00 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Ulica Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, Zagreb
slika

Predavanje će održati akademik Igor Anić

Šume su samoobnovljivo, najrasprostranjenije i temeljno prirodno dobro kojim raspolaže Republika Hrvatska i izvorni su proizvod hrvatskoga šumarstva. Republika Hrvatska u Europsku je Uniju unijela visoku šumovitost, očuvanost prirodnih šumskih ekosustava te tradiciju prirodne škole uzgajanja šuma. Hrvatske su šume posebne jer su gotovo sve prirodne strukture, nastale prirodnim i prirodi bliskim pomlađivanjem domaćih vrsta drveća.

Šumarstvo na hrvatskom tlu postoji 250, a visokoškolska šumarska nastava 117 godina, pa se s pravom može reći kako su današnje šume stvorene znanjem šumarskih stručnjaka i na temelju znanstvenih dosega prirodi bliskoga gospodarenja šumskim ekosustavima.

U posljednja dva desetljeća pojavili su se problemi koji ugrožavaju hrvatske šume i šumarstvo. Šume i šumarstvo potencijal su razvoja Republike Hrvatske. Ulaganje u šume, šumska zemljišta, šumska dobra i šumarstvo jedan od ključeva razvitka i kvalitetnog života u Republici Hrvatskoj.

Akademik Igor Anić redoviti je profesor na Šumarskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i gostujući profesor na Mendelovu sveučilištu u Brnu. Redoviti je član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i voditelj Arboretuma HAZU u Trstenom. Predsjednik je Akademije šumarskih znanosti. Voditelj je nacionalne sekcije i član upravnoga vijeća asocijacije Pro Silva Europa. Član je uređivačkih odbora znanstvenih časopisa Šumarski list, Croatian Journal of Forest Engineering i Beskydy. Dobitnik je Medalje Gregora Mendela (2014).


Poplavna šuma hrasta



Pregled