Zbivanja

Matica hrvatska

Svečanost dodjele Zlatne povelje Matice hrvatske akademiku DRAGUTINU TADIJANOVIĆU u povodu njegova stotog rođendana

Ponedjeljak, 24. listopada 2005. u 13 sati, Palača Matice hrvatske, Strossmayerov trg 4, Zagreb
slika
Tadijanoviću Zlatna povelja MH

slikaU Matici hrvatskoj 24. listopada pjesniku Dragutinu Tadijanoviću u povodu stote godišnjice života uručena je Zlatna povelja Matice hrvatske.
Okupljene je pozdravio Stjepan Sučić, potpredsjednik Matice, upućujući posebne pozdrave slavljeniku, najuglednijem i najstarijem, kako je kazao, članu Matice hrvatske. Potom se okupljenima obratio akademik Vlatko Pavletić, govoreći o Tadijanoviću kao prijatelju cijeloga njegova naraštaja, generaciji krugovaša, koja je prihvatila neke starije pisce kao uzore, mentore, a među njima na prvom mjestu Dragutina Tadijanovića, kao pjesnika koji im je u svakom pogledu odgovarao vrijednošću, cijelim životom, koji je izražen i u njegovoj poeziji, ali i stavom, jer nikada i ni u kojem smislu nije činio ustupke. Bio je dobar sugovornik, a imao je i takve pjesme koje bi svi rado bili potpisali. Tadijanović je, kazao je Pavletić, velik ne samo kao pjesnik nego i kao redaktor. I kada se čini da je najosobniji, da zapravo crpe iz osobnoga mita, on doseže univerzalno, rekao je Pavletić. Akademik Josip Bratulić istaknuo je Tadijanovićevu sposobnost da uvijek znade izabrati pravu riječ za sve situacije i za sve generacije. Istaknuo je uz pisanje i njegovo uređivanje knjiga, od kojih su neke, kazao je, spomenici naše pisane kulture. Stjepan Sučić govorio je o Tadijanoviću i Matici hrvatskoj, u čijoj je »Reviji« prvi put objavio pjesmu 1930. godine. Ali uz Maticu ga, kazao je Sučić, veže mnogo toga, pa tako i podatak da je 1953. bio i njezin potpredsjednik godinu dana, ali i nakon toga u Matici se održao i dalje svojim stvaralaštvom.
Na kraju je posebnu rođendansku čestitku Tadijanoviću uputio i predsjednik Matice hrvatske Igor Zidić, u kojoj je posebno istaknuo da ga je Tadiji, kao i ostale mlade pisce njegova doba, privukao jezik. O Tadijanoviću, kazao je, moglo bi se govoriti na stotine načina, ali teško je odabrati samo jedan. Zidić je stoga odabrao jednu pjesmu, pjesmu Kasni žetelac, koju smatra uzorom Tadijina pjesništva, koja je slikovitošću primjer Tadijanovića. Potom je pjesniku uručio Zlatnu povelju Matice hrvatske kao uredniku temeljnih izdanja hrvatskih pisaca i najstarijem članu Matice hrvatske za stoti rođendan.
Tadijanović je na kraju zahvalio svim govornicima i prisutnima te je dodao da će, dok budu živjele njegove pjesme, živjeti i on.
Događaj je glazbom popratila pijanistica Ida Gamulin izvodeći Lirske minijature Dore Pejačević.
Antonija Vranić
(Vijenac br. 303, 27. listopada 2005.)



slika


slika

Snimio Ivan Kožarić.



O Dragutinu Tadijanoviću, zaslužnom članu Matice hrvatske, govorili su:


akademik Josip Bratulić
akademik Vlatko Pavletić
potpredsjednik Matice hrvatske Stjepan Sučić
predsjednik Matice hrvatske Igor Zidić


***

Minijature Dore Pejačević na glasoviru izvela je Ida Gamulin




Pregled