Zbivanja - predavanje

KGZ, Knjižnica Vladimira Nazora, Odjel za arheologiju i etnologiju Matice hrvatske

Predavanje Vladimira Petera Gossa HRVATSKO SLAVENSKO SREDNJOVJEKOVLJE U SPOMENIČKOJ BAŠTINI

Srijeda, 6. lipnja 2018. u 18:00 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Ulica Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, Zagreb

Dr. sc. Vladimir Peter Goss (Vladimir Gvozdanović), prof. emeritus rođen je u Zagrebu. Maturirao je u zagrebačkoj Klasičnoj gimnaziji, diplomirao je engleski i povijest umjetnosti te magistrirao povijest umjetnosti na Zagrebačkom sveučilištu. Na Sveučilištu Cornell u Ithaci u državi New York 1972. doktorirao je povijest umjetnosti. Predavao je na Sveučilištu u Michigenu, Sveučilištu u Sjevernoj Karolini i Sveučilištu u Tel Avivu. Tijekom Domovinskoga rata i poraća promicao je pokret za neovisnost Republike Hrvatske kao voditelj Odjela za promidžbu Nacionalne federacije američkih Hrvata i dopisnik Večernjeg lista. Godine 1996. proglašen je američkim Hrvatom godine. Od 1999, kada se iz SAD-a vratio u Hrvatsku, do umirovljenja 2012. redoviti je profesor na Sveučilištu u Rijeci. Autor je ili suautor četrnaest knjiga i znanstvenih kataloga te osamdesetak studija iz povijesti umjetnosti srednjeg vijeka. Osobito se istakao znanstvenim radovima iz područja predromanike i romanike, npr. o hrvatskoj karolinškoj (kraljevskoj) arhitekturi i pojavi westworka, o romanici u Veneciji, o Radovanovu portalu u Šibeniku. Registar ranijih srednjovjekovnih položaja u međuriječju Save i Drave objavio je 2012. Također se bavi kulturnom ekologijom, teorijom stvaralaštva, politikom umjetnosti i suvremenom umjetnosti hrvatske dijaspore. Kao predsjedatelj sekcija i/ili izlagač, nastupio je na šezdesetak međunarodnih skupova. Bio je član Organizacijskog odbora europskog izložbeno-znanstvenog projekta Sigismundus rex et imperator (Luxemburg–Budimpešta, 2006) i koordinator za Hrvatsku projekta Europske komisije Cradles of European Culture (2008–2012). Profesor je emeritus povijesti umjetnosti Sveučilišta u Rijeci. Od 1982. bavi se pisanjem i novinarstvom. Objavio je sedam romana, dvije narativne kronike i osamdesetak kratkih priča. Kritičari su ga okvalificirali „pjesnikom domovinskog rata“, a njegov pripovjedački stil usporedili sa stilom kanadsko-američkog nobelovca Saula Bellowa.

Petak, 15. lipnja od 18 do 20 sati – dizajnerska radionica
Kako osmisliti mitološki suvenir, izv. prof. mr. art. Natalija Nikpalj

Mjesto održavanja: Čitaonica i Galerija VN, Ilica 163-a
Prijava za radionicu: knjiznica.vladimira.nazora@kgz.hr ili na tel.: 01 3703-414

Natalija Nikpalj rođena je u Zagrebu. Diplomirala je 1995. na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, smjer primijenjena grafika. Na Akademiji za likovnu umjetnost i dizajn u Ljubljani magistrirala je na studiju Oblikovanja vizualnih komunikacija. U zagrebačkome ALU-u zaposlena je u zvanju izvanrednog profesora. Bavi se istraživanjima vizualnog identiteta, tipografije, sistemima znakova u komunikaciji te komunikacijskim i obrazovnim aspektima dizajna. Vodi programe i radionice iz područja istraživačkog dizajna. Radi na projektima oblikovanja vizualnih komunikacija za informatičke korporacije i za institucije kulture i umjetnosti u Republike Hrvatske. Autorica je priručnika Do You Speak Design. Redovito izlaže na skupnim žiriranim izložbama dizajna (ZGRAF, Zagrebački salon i dr.). Članica je Hrvatskoga dizajnerskog društva i ULUPUH-a (Sekcije za grafički dizajn i vizualne komunikacije). Za svoj rad na području tipografije primila je priznanje za FUSE fonts, koje potpisuje poznati britanski grafički dizajner Neville Brody.

HRVATSKA MITSKA BAŠTINA U RANOME SREDNJEM VIJEKU

Odjel za etnologiju i arheologiju Matice hrvatske i Knjižnica Vladimira Nazora tijekom proljeća i jeseni 2018. surađivat će u zajedničkom programu Hrvatska mitska baština u ranome srednjem vijeku.

Ovogodišnji program obuhvaća pet tematskih cjelina, od kojih nakon svakoga jednosatnog znanstvenopopularnog predavanja u Velikoj dvorani Matice hrvatske slijedi četverosatna radionica u Knjižnici Vladimira Nazora. Svako od pet multimedijskih predavanja iz mitologije, arheologije, povijesti umjetnosti, etnologije i folkloristike održat će znanstvenici koji se bave programskom temom. Zadnje godišnje tematsko predavanje odnosi se na jednu od zagrebačkih nacionalnih ili etničkih manjina. Ove godine to je ukrajinska manjina.

Stvaralačke radionice održat će se pod stručnim vodstvom umjetnika iz područja slikarstva, dizajna i glazbe. Budući da se svaka radionica nadovezuje na predavanja koja joj prethode, polaznicima radionica preporučuje se odslušati prethodna predavanja.

Sredinom listopada planira se programski obilazak grada Zagreba pod stručnim vodstvom, a potkraj studenoga u Matici hrvatskoj i u Knjižnici Vladimira Nazora izložba ostvarenja polaznika likovne, dizajnerske i literarne radionice, uz izložbu knjiga u izdanju Matice hrvatske i izabranih publikacija gostujućih predavača o mitsko-kulturnoj baštini Hrvata, također i uz radionički literarno-glazbeni nastup polaznika literarne, pjevačke i instrumentalne glazbene radionice.  

Predavanja i predavači

1. Fragmenti slavenskog mita
    (10. IV. u 19h, predavač: dr. sc. Deniver Vukelić)

2. Avaroslavenska i ranohrvatska arheološka nalazišta
   (8. V. u 18h, doktorandica Pia Šmalcelj Novaković, mag. arh.)

3. Hrvatsko slavensko srednjovjekovlje u spomeničkoj baštini
    (6. VI. u 18h, predavač: dr. sc. Vladimir Peter Goss, prof. emeritus)

4. Tragovi slavenskog mita u hrvatskim tradicijskim običajima
    (potkraj rujna, predavačice: doc. dr. sc. Suzana Marjanić, zn. savj., i dr. sc. Lidija Bajuk)

5. Ukrajinske izabrane teme
    (potkraj listopada, predavač: prof. dr. sc. Jevgenij Paščenko)  

Radionice i stručni voditelji

1.  Likovna radionica: Stablo svijeta i drugi slavenski mitski motivi
    (13. IV. od 16 do 20h, stručna voditeljica: izv. prof. mag. art. Zvjezdana Jembrih)

2. Literarna radionica: Fragment i mit – na putu do pjesme i priče
    (11. V. od 18 do 20h, stručni voditelj: književnik i urednik Miroslav Mićanović)

3. Dizajnerska radionica: Kako osmisliti mitološki suvenir
    (15. VI. od 18 do 20h, stručna voditeljica: prof. mr. art. Natalija Nikpalj)

4. Pjevačko-glazbena radionica: Izabrani srodni hrvatski i ukrajinski tradicijski napjevi
    (druga polovica rujna, stručna voditeljica: etnoglazbenica Lidija Bajuk)

5. Instrumentalno-glazbena radionica: Glazbena pratnja izabranim hrvatskim i ukrajinskim napjevima
    (prva polovica listopada, stručni voditelj: violončelist Stanislav Kovačić) 

 Ulaz na sva predavanja i sve radionice je slobodan.


Spolija na crkvi sv. Vida u Smokovljanima



Pregled