Zbivanja - predavanje

Odjel za glazbu Matice hrvatske

Predavanje Veljka Lipovšćaka: POVIJEST ZVUČNIH ZAPISA U HRVATSKOJ

Srijeda, 7. svibnja 2014. u 18:00 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Ulica Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, Zagreb

Prvi susret sa ''strojem koji govori'' ili fonografom građani Hrvatske imali su u ožujku 1890. No tek s pojavom gramofonske ploče početkom 20. stoljeća započela je povijest zvučnih zapisa u Hrvatskoj. Oko 15 stranih tvrtki snimalo je hrvatske izvođače s hrvatskim i stranim programima, a ploče su se prodavale u desetak trgovina.  Polovicom 20-ih godina započinje električno snimanje gramofonskih ploča. Tada je osnovana prva hrvatska tvornica gramofona i ploča Edison Bell Penkala (EBP) koja je radila do kraja 40-ih godina. Između dva rata osim EBP pet je stranih tvrtki snimalo programe za tržište bivše Jugoslavije. U tim godinama počeo je raditi Elektroton, iz kojega je nastao Jugoton. Početkom 90-ih promijenio je ime u Hrvatska naklada zvuka i slike, popularno Croatia Records. Potkraj 50-ih završilo je doba šelakovih ploča. Započelo je doba vinilnih ploča koje završilo polovicom. Početkom 70-ih pojavila se muzička kaseta koja je preotela prvenstvo gramofonskoj ploči, ali početkom 21. stoljeća prestala se proizvoditi. Jugoton, odnosno Hrvatska naklada zvuka i slike svojim je programima dala važan prinos zapisivanju hrvatske kulturne baštine na tonskim nosačima.

 

Veljko Lipovšćak rođen je u Oroslavju 1935. Diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu u Zagrebu, smjer slaba struja. Godine 1962. počeo je raditi u Institutu za elektroniku i automaciju RIZ-a, a zatim prešao u Jugoton, odnosno HNZS (Croatia Records), gdje je proveo cijeli radni vijek (1963–1999). Od 1987.  bio je tehnički direktor. U Zavodu za elektroakustiku FER-a bio je honorarni asistent i na temelju stručnih i znanstvenih radova stekao zvanje znanstveni suradnik FER-a. Bio je suradnik Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, član je hrvatskog Audio Engineering Society. Od 1980. sustavno se bavi zaštitom i istraživanjem povijesti hrvatskih zvučnih zapisa.



Pregled