Zbivanja - predavanje

Hrvatsko etnološko društvo, Matica hrvatska

Predavanje ULOGA ŽENSKOGA ZBORA U SVADBENIM OBIČAJIMA BOSANSKIH HRVATA U TOLIŠKOME KRAJU

Srijeda, 26. travnja 2017. u 18:00 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Ulica Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, Zagreb

Predavanje analizira ulogu ženskoga zbora u svadbenim običajima bosanskih Hrvata u župi Tolisa u Bosanskoj Posavini. Na tragu dosadašnjeg etnološkog istraživanja pokušavaju se uspostaviti poveznice između kora u grčkim dramama i ženskoga zbora u svadbenim običajima koji su ovom prigodom dopunjeni analizom suvremene svadbe u toliškome kraju. Naglasak je stavljen na uočavanje sličnosti pojedinih elemenata grčke drame i toliške svadbe kao što su: izvanjska obilježja zbora, njegova uloga kao skupine i posrednika između dijaloških sekvenci i zadanog običajnog okvira, njegovo kretanje i pjesme koje pjevaju tijekom svadbenoga slavlja.

Zvonko Benković je franjevac Bosne Srebrene (rođen u Brčkom, 1977). Diplomirao je na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu 2005, a potom je zaređen za svećenika. Jednogodišnju pastoralnu praksu imao je  u župi Dolac kod Travnika, a potom je poslan na studij Hrvatskoga jezika i književnosti na Filozofski fakultet u Zagrebu. Preddiplomski studiji završio je 2009, a 2012. diplomirao. Sudjelovao je u osnivanju, projektiranju i oblikovanju postava muzeja Vrata Bosne te uređenju knjižnice u Franjevačkom samostanu na Raščici u župi Tolisa u Bosanskoj Posavini. Od 2012. profesor je Hrvatskoga jezika i književnosti na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom. Ujedno je student na poslijediplomskome studiju Etnologije i kulturne antropologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i pod vodstvom dr. sc. Jasne Čapo piše doktorat o promjenama u svadbenim običajima u toliškome kraju od kraja 19. stoljeća do danas.



Pregled