Zbivanja - predavanje

Odjel za arheologiju i etnologiju Matice hrvatske

Predavanje ŠPILJA VRLOVKA - BISER HRVATSKE ARHEOLOŠKE BAŠTINE

Utorak, 16. lipnja 2015. u 18:00 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Ulica Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, Zagreb

Pozivamo vas na predavanje:

Lazo Čučković, dipl. arheolog
ŠPILJA VRLOVKA - BISER HRVATSKE ARHEOLOŠKE BAŠTINE

Špilja Vrlovka zaštićeni je spomenik prirode i važno arheološko nalazište. Nalazi iz špilje pokazuju da je već potkraj kamenoga doba korištena u kultne svrhe, otprilike 4500–3500 godina prije Krista. Osobito je zanimljiv nalaz kultne zvečke iz eneolitičkog razdoblja, u literaturi poznat kao bočica iz Vrlovke. Izrađena je između 3000 i 2500 godina prije Krista. Nalaz novčića iz vremena Klaudija II i Dioklecijana te jedan prsten s Kristovim monogramom i ključ s križićem upućuju na rano kršćanstvo, odnosno na vrijeme žestokih progona kršćana. Skrovito špiljsko okružje, daleko od velikih središta, u to vrijeme vjerojatno postaje omiljeno okupljalište kršćana. Za kasnija razdoblja zanimljiva su istraživanja Ive Pilara, koji tu prepoznaje stara slavenska svetišta, što opširno obrazlaže u raspravi o dualizmu starih Slavena i Hrvata. Pojedini artefakti na istom mjestu upućuju na dualistička vjerovanja još u kameno doba. Dakle, riječ je o jedinstvenom lokalitetu na kojem se može proučavati, razmatrati, ali i zorno predočiti duhovni svijet prije kršćanstva i u ranom kršćanstvu te njihova međusobna korelacija.

O predavaču:
Diplomirani arheolog Lazo Čučković rođen je 1952. godine u Glini. Osnovnu i srednju školu završio je u Topuskom. Diplomirao je arheologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1976. s temom Lasinjske kulture. Čitav radni vijek voditelj je Arheološkog odjela u Gradskom muzeju u Karlovcu. Osmislio je veći broj muzejskih izložaba i stalnih postava. Objavio je nekoliko desetaka stručnih i znanstvenih članaka. Vodio je brojna arheološka iskopavanja. Ističe se u dugogodišnjim istraživanjima lokaliteta Turska kosa na kojem su, uz očekivana naselja i nekropole, otkrivena i dokumentirana specifična kultna mjesta. Na jednom od njih nađeno je više od 600 idola, što je deset puta više od sveukupnog broja pronađenih idola u Hrvatskoj. Valja istaknuti velika zaštitna iskopavanja na višeslojnom arheološkom lokalitetu u Starom gradu Ozlju, važna za istraživanje nedaleke špilje Vrlovke.

Radujemo se vašem dolasku!

 

slika

Nalaz iz špilje Vrlovke



Pregled