Zbivanja - predavanje

Odjel za tehničku kulturu Matice hrvatske

Predavanje Siniše Srbljića: INTERNET DANAS I SUTRA

Utorak, 19. siječnja 2010. u 18:30, dvorana Matice hrvatske, Strossmayerov trg 4, Zagreb

Siniša Srbljić redovni je profesor Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Pored FER-a, bio je zaposlen u Prvomajskoj, zatim u tvrtkama UofT, Toronto, AT&T Labs, San Jose, i UC Irvine. Član je HATZ, IEEE i ACM. Dobitnik je više nagrada: Vratislav Bedjanič, Josip Lončar, Velika zlatna plaketa INOVA i Red hrvatskog pletera. Sudjelovao je u mnogim važnim istraživačkim projekatima u Hrvatskoj (Modularni industrijski numerički automat MINA, Prvomajska, i Hrvatski nacionalni splet računala CroGrid) i u svijetu (Višeprocesorki sustav NUMAchine, UofT, Posrednički sustav GeoPlex, AT&T Labs, i Sustav na čipu SpecC, UC Irvine).

Godine 1995. zapošljava se u AT&T Labs u grupi koja istražuje tehnologiju potpore razvoju sustava koje se danas nazivaju cloud computing. Istraživačka grupa bila je doslovno ispred vremena, pa im je za opis istraživanja često nedostajala terminologija koja se razvila tek desetljeće poslije. Doprinio je razvoju tehnologije neograničenog razmjernog rasta i uvišestručavanja, koja je patentirana u SAD-u i ocijenjena kao jedna od najznačajnih inovativnih tehnologija za radoblje 1997-2002. Povratkom u Hrvatsku, nastavlja s istraživanjima u suradnji s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla, koja rezultira pokretanjem nacionalnog tehnologijskog poliprojekta CroGrid. Danas surađuje s tvrtkom Google i vodi Laboratorij za potrošaču prilagođeno računarstvo (http://ccl.fer.hr/).

U predavanju Siniša Srbljić iznijet će iskustva stečena dugogodišnjim aktivnim sudjelovanjem u razvoju raznih aspekata globalne mreže, interneta. Posebice će se raspravljati o sinergiji korisnika i tehničkog sustava internet, koja je znatno doprinijela kako razvoju tehnologije globalne mreže tako i razvoju društva. Na kraju predavanja bit će pokazan rad programskog alata Geppeto, koji omogućuje svim korisnicima interneta programiranje i gradnju primjenskih sustava bez potrebe za formalnim obrazovanjem u programiranju (http://www.geppeto.fer.hr/).




Pregled