Zbivanja - predavanje

KGZ, Knjižnica Vladimira Nazora, Odjel za arheologiju i etnologiju Matice hrvatske

Predavanje Pije Šmalcelj Novaković AVAROSLAVENSKA I RANOHRVATSKA ARHEOLOŠKA NALAZIŠTA

Utorak, 8. svibnja 2018. u 18:00 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Ulica Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, Zagreb

Pia Šmalcelj Novaković rođena je u Zagrebu, u kojem je diplomirala arheologiju na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta. Obranivši 2012. rad Ranosrednjovjekovno groblje Otok kod Vinkovaca, stekla je zvanje magistre srednjovjekovne arheologije. Na istom je fakultetu 2013. upisala poslijediplomski studij arheologije. Kao znanstvena novakinja na Institutu za arheologiju, sudjeluje u projektu Life On Roman Road: communications, trade and identities on Roman roads in Croatia from 1st – 8th CE Hrvatske zaklade za znanost, pod vodstvom Ivane Ožanić Roguljić. Među više arheoloških istraživanja u kojima je sudjelovala, izdvaja istraživanja na lokalitetima Osijek–Dvorište franjevačkog samostana 2012. i 2013. te  Osijek–Park Katarine Kosače u sklopu projekta Antička Mursa i srednjovjekovni Osijek Odsjeka za arheologiju HAZU 2014. g. Kao vanjska suradnica Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, 2014. i 2015. na preddiplomskom studiju predavala je Uvod u srednjovjekovnu arheologiju. Bila je koautorica izložbe Kasnoavarodobno groblje na Gradini u Otoku i popratne monografije Gradskog muzeja Vinkovci 2016. Uže područje interesa su joj rani srednji vijek, (kasno)avarsko razdoblje i nacionalna ranosrednjovjekovna arheologija.

Petak, 11. svibnja od 18 do 20 sati – literarna radionica
Fragment i mit – na putu do pjesme i priče,
prof. mag. Miroslav Mićanović
Mjesto održavanja: Čitaonica i Galerija VN, Ilica 163-a
Prijava za radionicu: knjiznica.vladimira.nazora@kgz.hr ili na tel.: 01 3703-414

Miroslav Mićanović rođen je u Brčkom, živio je u Gunji. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Objavljuje poeziju, prozu i kritike na radiju, u dnevnim novinama i časopisima. Tekstovi su mu nagrađivani i uvrštavani u brojne antologije, izbore i preglede, a prevođeni su i na druge jezike. S Brankom Čegecom sastavio je pregled hrvatskoga pjesništva osamdesetih i devedesetih Strast razlike, tamni zvuk praznine (Quorum, 1995). Autor je antologije suvremenoga hrvatskog pjesništva Utjeha kaosa (2006), prevedene na engleski (The Consolation of Chaos, Relations, HDP, 2007) i mađarski jezik (A káosz vigasza. Kortárs horvát költők antológiája, Jelenkor, 2009), e-izdanje Zagrebačke slavističke škole (www.hrvatskiplus.org). Sudionik je hrvatskih i europskih književnih festivala, voditelj radionica poezije i kratke priče. Dugogodišnji je urednik časopisa Quorum, biblioteka u Nakladi MD i autorskih knjiga različitih hrvatskih izdavača (Meandarmedia, CeKaPe…). Radi u Agenciji za odgoj i obrazovanje u Zagrebu. Objavio je: Grad dobrih ljudi (1984), e-izdanje d:p:k:m: (2005); J. Matanović, V. Bogišić, K. Bagić, M. Mićanović, Četiri dimenzije sumnje (1988); Zid i fotografije kraja (1989), e-izdanje d:p:k:m: (2008); More i prašina, grafike V. Zelenko (1991); Job / Hiob, grafika F. Vejzović (1991); Zib (1998, 2001); B. Čegec, I. Prtenjača, M. Mićanović, Nitko ne govori hrvatski / Personne ne parle croate, (2002, 2003); Trajekt (2004); Prom, prijevod na poljski, Katowice (2011); B. Čegec, S. Karuza, M. Mićanović, Tri krokodila (2005); Zapadni kolodvor (2006); Jednosmjerna ulica (2010); Tisoč majhnih sonc na razbitem steklu, Ljubljana (2011); Dani (2011); Divji pes, Ljubljana (2011); Vrt s 1001 žaruljom (2012); Jedini posao (2013); Soba Jacka Nicholsona (2016), Virgule d'ete, (2016); Obrt za pranje perja (2017).

HRVATSKA MITSKA BAŠTINA U RANOME SREDNJEM VIJEKU

Odjel za etnologiju i arheologiju Matice hrvatske i Knjižnica Vladimira Nazora tijekom proljeća i jeseni 2018. surađivat će u zajedničkom programu Hrvatska mitska baština u ranome srednjem vijeku.
 
Ovogodišnji program obuhvaća pet tematskih cjelina, od kojih nakon svakoga jednosatnog znanstvenopopularnog predavanja u Velikoj dvorani Matice hrvatske slijedi četverosatna radionica u Knjižnici Vladimira Nazora. Svako od pet multimedijskih predavanja iz mitologije, arheologije, povijesti umjetnosti, etnologije i folkloristike održat će znanstvenici koji se bave programskom temom. Zadnje godišnje tematsko predavanje odnosi se na jednu od zagrebačkih nacionalnih ili etničkih manjina. Ove godine to je ukrajinska manjina.

Stvaralačke radionice održat će se pod stručnim vodstvom umjetnika iz područja slikarstva, dizajna i glazbe. Budući da se svaka radionica nadovezuje na predavanja koja joj prethode, polaznicima radionica preporučuje se odslušati prethodna predavanja.

Sredinom listopada planira se programski obilazak grada Zagreba pod stručnim vodstvom, a potkraj studenoga u Matici hrvatskoj i u Knjižnici Vladimira Nazora izložba ostvarenja polaznika likovne, dizajnerske i literarne radionice, uz izložbu knjiga u izdanju Matice hrvatske i izabranih publikacija gostujućih predavača o mitsko-kulturnoj baštini Hrvata, također i uz radionički literarno-glazbeni nastup polaznika literarne, pjevačke i instrumentalne glazbene radionice.  

Predavanja i predavači

1. Fragmenti slavenskog mita
    (10. IV. u 19h, predavač: dr. sc. Deniver Vukelić)

2. Avaroslavenska i ranohrvatska arheološka nalazišta
   (8. V. u 18h, doktorandica Pia Šmalcelj Novaković, mag. arh.)

3. Hrvatsko slavensko srednjovjekovlje u spomeničkoj baštini
    (6. VI. u 18h, predavač: prof. dr. sc. Vladimir Peter Goss, emeritus)

4. Tragovi slavenskog mita u hrvatskim tradicijskim običajima
    (potkraj rujna, predavačice: doc. dr. sc. Suzana Marjanić, zn. savj., i dr. sc. Lidija Bajuk)

5. Ukrajinske izabrane teme
    (potkraj listopada, predavač: prof. dr. sc. Jevgenij Paščenko)  


Radionice i stručni voditelji

1. Likovna radionica: Stablo svijeta i drugi slavenski mitski motivi
    (13. IV. od 16 do 20h, stručna voditeljica: izv. prof. mag. art. Zvjezdana Jembrih)

2. Literarna radionica: Fragment i mit – na putu do pjesme i priče
    (11. V. od 18 do 20h, stručni voditelj: književnik i urednik Miroslav Mićanović)

3. Dizajnerska radionica: Kako osmisliti mitološki suvenir
    (7. VI. od 17 do 20h, stručna voditeljica: prof. mr. art. Natalija Nikpalj)

4. Pjevačko-glazbena radionica: Izabrani srodni hrvatski i ukrajinski tradicijski napjevi
    (sredinom rujna, stručna voditeljica: etnoglazbenica Lidija Bajuk)

5. Instrumentalno-glazbena radionica: Glazbena pratnja izabranim hrvatskim i ukrajinskim napjevima
    (početkom listopada, stručni voditelj: violončelist Stanislav Kovačić) 

 Ulaz na sva predavanja i sve radionice je slobodan.


Spolija na crkvi sv. Vida u Smokovljanima



Pregled