Zbivanja - predavanje

Odjel za tehničku kulturu Matice hrvatske

Predavanje Lidije Galović: U SVJETLU GLOBALNIH KLIMATSKIH PROMJENA – KAKVE SU OSCILACIJE ZAPISANE U SEDIMENTIMA SRIJEMA I BARANJE?

Utorak, 23. veljače 2010. u 18:30, palača Matice hrvatske, Strossmayerov trg 4, Zagreb
Lidija Galović doktorirala je 2005. na Rudarsko-geološko-naftnom fakltetu. Poslije diplome (1991) zaposlila se u Hrvatskom geološkom institutu, gdje i danas radi.
Glavno je područje njezina znanstvenog djelovanja okolišna geokemija, kojom se počela baviti tijekom studija, a nastavila u Institutu surađujući na projektima izrade Geokemijskog atlasa Hrvatske, Geokemijskog atlasa Europe i bilateralnim projektima vezanim za tu tematiku. Magisterij iz području mineralogije i geokemije recentnih tala dovodi do disertacije u kojoj je geokemijski i mineraloški proučavala pleistocenska paleotla Srijema i Baranje. Trenutno, u sklopu programa Geološka karta RH, vodi kartiranje kvartarnih sedimenata na listovima Požega 3 i 4, te bilateralarni projekt s R Mađarskom vezan za korelaciju prapornih sedimenata.


Paleotla su izvrstan geokronološki zapis klimatskih promjena koje su se zbivale potkraj pleistocena, odnosno posljednjih stotinjak tisuća godina. To je bilo „ledeno doba“ tijekom kojeg su zatopljenja dokumentirana paleotlima (tamne pruge unutar svijetlog prapora). Različiti geokemijski i mineralni sastav tih paleotala te različit stupanj pedogenetskog razvoja svjedoči o različitim klimatskim uvjetima koji su vladali u ovim krajevima tijekom ne tako davne prošlosti, što je, u svjetlu današnjih klimatskih promjena, od iznimne važnosti.




Pregled