Zbivanja - predavanje

Odjel za poljodjelstvo Matice hrvatske

Predavanje Ive Miljkovića: MASLINA U LEGENDAMA I RELIGIJI

Četvrtak, 29. travnja 2010. u 18:00, palača Matice hrvatske, Strossmayerov trg 4, Zagreb
Maslina – Olea europea var. Sativa – glasi kao prva među stablima. Rimski pisac Columella (sred. I. st.), koji je svojim djelima unaprijedio italsko poljodjeljstvo, o maslini je zapisao: Olea prima omnium arborum est.
Maslina je od prvih proplamsaja civilizacije neizostavni dio Sredozemnog ozračja, gdje je postala okosnicom ne samo prehrane nego i snažnim duhovnim simbolom. Uz maslinu su vezane brojne legende i običaji u religiji i kulturi. Maslina je simbol slave, mudrosti, plemenitosti, postojanosti, plodnosti, pobijede, svetosti, spasenja, čistoće, nade, mora, sunca, svjetlosti i radosti.
Prema grčkoj legendi nastanak prve masline pripisuje se božici mudrosti Ateni koja je pobijedila Posejdona u natjecanju za prevlast nad Atikom. Kao simbol plemenitosti maslina je posvećena Aristeju iz Arkadije, sinu boga Apolona i nimfe Cirene, mitskom zaštitniku lova i stada.
Faraoni i rimski carevi kitili su se vijencima od maslinova lišća, simbolom slave. Vijenac (kalistephanos) od maslinova lišća dobivali su i pobjednici na olimpijskim igrama.
U starom Zavjetu Noa je nakon potopa iz korablje pustio golubicu da vidi jesu li se vode potopne povukle. Kad je golubica u kljunu donijela maslinovu grančicu bio je to znak da se Bog pomirio s ljudima. Maslina naviješta spasenje. U Novom zavjetu Isus je na Maslinskoj gori propovijedao blaženstva Onoga svijeta, i među maslinama se znojio krvavim znojem. U kršćanstvu maslina je i simbol svetosti. Na Cvjetnicu je maslinovim grančicama dočekan Krist kao Mesija Pomazanik prilikom prolaza kroz Zlatna vrata Jeruzalema.
Maslina simbolizira postojanost i nepobjedivost jer je bazitona biljka koja biljne hormone tvori u hiperplazijama (gukama, priljepcima), pa danas, i pored neznatne brige, imamo više stabala starijih od 2000 godina. Među njima je i najstarija, Isusova maslina u Getsemanskom vrtu u Jeruzalemu, stara 2300 godina. Pod krošnjom te masline Isus je sa svojim učenicima molio i nalazio smirenje noć uoči uhićenja i smrtne osude.
Blagoslovom maslinova ulja prije sakramenata krštenja, krizmanja, reda svetog i bolesničkog pomazanja, uz pomoć Duha Svetoga tjerani su demoni.
Danas maslinu slave svi narodi kao znak mira, pa su je kao svoj simbol prihvatile i Ujedinjene nacije.




Pregled