Zbivanja - predavanje

Odjel za tehničku kulturu Matice hrvatske

Predavanje "Geologija i zaštita okoliša kroz multidisciplinarnu suradnju s fizičkim, kemijskim, biološkim, medicinskim, prehrambeno-biotehnološkim i radioekološkim disciplinama"

Petak, 27. ožujka 2015. u 18:30 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Ulica Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, Zagreb
slika

Posljednje godine na diplomskom studiju Geologije zaštite okoliša (PMF) četvero diplomanata uspješno je obavilo multidisciplinarna znanstvena istraživanja stanja okoliša oko TE Plomin (TEP). Prvo istraživanje bavilo se analizom raspodjele potencijalno toksičnih elemenata u tlu oko TEP-a, pri čemu je primijenjena mjerna tehnika PIXE (eng. particle-induced X-ray emission, česticama izazvano X-zračenje). Metodom gama-spektrometrije izmjerene su masene aktivnosti radionuklida u tlu te je procijenjena izloženost terestričkom gama-zračenju. Tema trećeg istraživanja bila je odredba raspodjela sumpora (PIXE) i PAH-ova (policikličkih aromatskih ugljikovodika, eng. PAHs) metodom plinske kromatografije – spektrometrije masa (eng. GC/MS) u istraživanom tlu, što su pokazatelji onečišćenja kao ostavštine nekadašnje uporabe sumporom iznimno bogata istarskog (raškog) ugljena. Dodatno su provedeni cito- i genotoksični testovi tretiranjem stanica ovarija riba vodenim eluatima nekoliko uzoraka tla. Četvrto istraživanje bavilo se kemijskom i toksikološkom karakterizacijom vodenih filtrata tla s pomoću biotesta na vodenoj leći (Lemna minor L.). Neki rezultati tih istraživanja već su objavljeni u obliku kongresnih priopćenja, a ostali će biti objavljeni u znanstvenim časopisima ili predstavljeni na nekim od znanstvenih okupljanja u skoroj budućnosti. Rezultati ne ukazuju na alarmantno stanje okoliša oko TEP-a, no određeni negativni učinci na tlo zbog negdašnje uporabe raškog ugljena ipak su kumulirani.

 

Dr. sc. Gordana Medunić, dipl. ing. geol., diplomirala je geologiju 1995. na zajedničkom studiju Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta (RGNF-a) i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF-a) Sveučilišta u Zagrebu, a doktorirala 2004. na PMF-u Sveučilišta u Zagrebu. Radi kao izvanredna profesorica na Mineraloško-petrografskom zavodu PMF-a u Zagrebu. Unatrag desetak godina predaje niz kolegija iz područja geokemije, zaštite okoliša i statističke obrade geoloških podataka. Članica je Hrvatskog geološkog društva od 1997. Autorica je više znanstvenih i stručnih radova.

Radujemo se Vašem dolasku!



Pregled