Zbivanja - znanstvena tribina

Odjel za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske

Predavanje Eugena Draganovića: HRVATSKA VLAŽNA PODRUČJA - Ramsarska konvencija

Srijeda, 2. veljače 2011. u 18 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Strossmayerov trg 4, Zagreb
Nakon priprema koje su trajale devet godina, 2. veljače 1971. u iranskom crnomorskom ljetovalištu Ramsaru predstavnici osamnaest zemalja potpisali su tekst Konvencije o zaštiti vlažnih područja posebno kao staništa ptica vodarica, kako se tada zvala. Konvencija kao međunarodni ugovor stupa na snagu 1975, nakon što je tekst ratificiralo sedam zemalja. Danas punopravno članstvo ima 160 zemalja. Temeljni je cilj Konvencije očuvanje vlažnih područja močvara koje su do 60-tih bile isušivane kao nepoželjne. Današnji je službeni naziv Konvencija o vlažnim područjima (Ramsar 1971).
Hrvatska postaje zemljom ugovornom stranom Konvencije 25. lipnja 1991. i na popisu vlažnih područja od međunarodnog značaja prema kriterijima Konvencije danas ima četiri područja od ukupno 1911 u cijelom svijetu i to: parkove prirode Kopački rit i Lonjsko polje, posebni ornitološki rezervat Crna mlaka i područje delte rijeke Neretve. Od 1997, svake se godine 2. veljače u zemljama članicama obilježava kao Dan Konvencije.

Nakon diplomiranja na Biološkom odjelu PMF-a u Zagrebu, mr. sc. Eugen Draganović zaposlio se 1974. u Republičkoj zavodu za zaštitu prirode, jedinoj instituciji koja se bavila tim poslom. Magistrirao je 1980. s temom zaštite mljetskih jezera u NP Mljet. Od 1990. do danas predstavnik je u Ramsarskoj konvenciji. Zaposlen je u Ministarstvu kulture u Upravi za zaštitu prirode. Bavi se zaštitom morskih područja - Kornati, Mljet, Telašćica, rezervata u moru, posebnih ihtioloških rezervata kao i vlažnih područja, uz mnoge druge djelatnosti u zaštiti prirode.

slika Lonjsko polje




Pregled