Zbivanja

Odjel za politologiju Matice hrvatske

Predavanje: BLISKI ISTOK - Mitovi i realnosti geopolitičke rekonfiguracije

Srijeda, 10. studenog 2010. u 12 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Strossmayerov trg 4, Zagreb
Srednji i Bliski istok važno su geopolitičko područje na kojem se danas događaju nove multipolarne preraspodjele utjecaja u svijetu, u trenutku kada ishodište ponovno uspostavljenih izravnih izraelsko-palestinskih pregovora otvara put svim mogućim optimističkim ili pesimističkim spekulacijama.

O temi su govorili

Jure Vujić, pročelnik Odjela za politologiju Matice hvatske

dr. sc. Zlatko Hasanbegović
Izrael/Palestina: povijest, razvitak i stvarno stanje

Stjepan Vukas, pravnik i politolog
Geneza sukoba i perspektive bliskoistočnog trajnog mira

slika
Stjepan Vukas, Jure Vujić, Zlatko Hasanbegović

U Matici hrvatskoj 10. studenog 2010. održana su predavanja o temi Bliski istok - mitovi i realnosti geopolitičke rekonfiguracije na kojem su sudjelovali Jure Vujić, geopolitolog, pročelnik odjela za politologiju Matice hrvatske, dr. sc. Zlatko Hasanbegović, povjesničar i Stjepan Vukas pravnik politolog, autor knjige Tvrđava Izrael.
U uvodnom dijelu, Jure Vujić iznio je osnovne smjernice moguće geopolitičke rekonfiguracije Srednjeg i Bliskog istoka, istaknuvši proces fragmentacije i polarizacije na tom prostoru. Po njemu je geo-konstrukvistički pristup doveo do velikog geopolitičkog nereda u regiji s dalekosežnim geopolitičkim poslijedicama, uključujući pitanje izbjeglica i opasnost širenja krize u široj i dalekoj regiji. Srednji i Bliski istok danas je turbulentno područje izloženo geopolitičkoj truleži statusa quo. Zapadnjačke, ponajprije američke, premise geopolitičkog riješenje dokazale su svoju neučinkovitost, dok je američka doktrina konstruktivnoga kaosa u regiji mutirala u nekontroliranu akutnu regionalnu entropiju. Nova geopolitička rekonfiguracija u regiji ovisit će o novim geopolitičkim regionalnim akterima poput Turske i šijitskog Irana.
Zlatko Hasanbegović u svom je izlaganju nastojao demistificirati stereotipizirane paradigme zapadnjačke političke i povijesne agiografije, koja govori o tzv. vjerskom sukobu. Po njemu je geneza Bliskoistočnog sukoba eminentno nacionalističko i političko-teritorijalno pitanje, koje suprotstavlja dvije struje: izraelsko-cionističku i nacionalnu palestinsku.
Stjepan Vukas je s pomoću poučnih kartografskih ilustracija, prikazao trenutno stanje bliskoistočnih mirovnih pregovora, istaknuvši kako je najveća zapreka za njihovo ostvarivanje nastavak izraelske politike ilegalnog naseljavanja palestinskih područja. Također je naglasio kako je metoda i sam koncept izgradnje zida između Izraela i palestinskih područja, jedan anakronizam koji dodatno dovodi do etničke, religijske i političke bipolarizacije.
Vrijednost je ovih predavanja što se o osjetljivom bliskoističnom pitanju govorilo na znanstvenoj razini, bez kompleksa i tabua, nastojeći se držati kartografskih, političkih i povijesnih činjenica.




Pregled