Zbivanja

Matica hrvatska

MLADI GLAZBENICI U MATICI HRVATSKOJ 2004/2005.

Prošle sezone pokrenut ciklus Mladi glazbenici u Matici hrvatskoj nizom dvanaest koncerata od listopada 2004. do svibnja 2005. nastavlja s predstavljanjem iznimno darovitih umjetnika novih naraštaja. Na koncertnom podiju u dvorani palače Matice hrvatske nastupit će petero violinista, troje violončelista, dvoje gitarista, jedan klarinetist te jedna sopranistica, a njihovi programi sadržavat će i djela hrvatskih skladatelja.
Ishodišna su ideja ciklusa potpora i poticaj kultiviranju i postizanju visoke razine izvodilaštva kojoj ti mladi ljudi teže – o čemu svjedoče osvojene nagrade na hrvatskim i inozemnim natjecanjima te predstavljanje i poticaj hrvatskoga glazbenog stvaralaštva.
Nadamo se da će ciklus Mladi glazbenici u Matici hrvatskoj pobuditi zanimanje u javnosti kao i unutar glazbene struke te da će obogatiti koncertni život u cjelini, a posebice u aspektu uspostavljanja daljih mostova između glazbenoga školstva i profesionalnog izvodilaštva, budući da je to dio sukusa reproduktivne glazbene umjetnosti.
Ciklus su potaknuli i osmislili Daniel Marušić i Goran Končar, a glasovir Bösendorfer koristit će se dobrotom tvrtke Heferer iz Zagreba.


Svi koncerti se održavaju u Palači Matice hrvatske, Strossmayerov trg 4, s početkom u 20,00 sati.




1.
TOMISLAV IŠTOK (1979) – violina
ponedjeljak, 25. listopada 2004.

Eugene – Auguste Ysaye:
Sonata op. 27 br. 6 u E-duru za violinu solo

Milo Cipra:
Méditation sur Ré za violinu i glasovir

Ludwig van Beethoven:
Sonata op. 47 u A-duru za violinu i glasovir Kreutzer
Adagio sostenuto. Presto
Andante con variazioni
Finale. Presto


glasovir: Andrea Feitl




TOMISLAV IŠTOK (1979) rođen je u Zagrebu. Srednje glazbeno obrazovanje završava na Glazbenom učilištu Elly Bašić, kada osvaja nagrade (prva nagrada - Hrvatsko natjecanje učenika i studenata glazbe i plesa (državno), 1996; četvrta nagrada na međunarodnom natjecanju Alpe-Jadran A. V. Marcosig, Gorizia, 1996). Studij violine na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu završava 2001. u razredu redovitoga profesora Kristijana Petrovića, a potom upisuje poslijediplomski studij u razredu izvanrednoga profesora Gorana Končara. Nastupio je uz orkestar Zagrebačke filharmonije, a od 2002. stalni je član Simfonijskog orkestra Hrvatske radiotelevizije.





2.
LUKA ŠULIĆ (1987) – violončelo
ponedjeljak, 15. studenoga 2004.


Luigi Boccherini:
Sonata u C-duru

Ludwig van Beethoven:
Sonata op. 5 br. 2 u g-molu za violončelo i glasovir
Adagio sostenuto ed espressivo
Allegro molto, piů tosto presto
Rondo: Allegro

Boris Papandopulo:
Introduzione, Arioso e Danza za violončelo i glasovir
Danza

Aleksandar Konstantinovič Glazunov:
Chant du Ménestrel

Petar Iljič Čajkovski:
Pezzo capriccioso op. 62 u h-molu za violončelo i orkestar

glasovir:


LUKA ŠULIĆ (1987) rođen je u Dubrovniku, srednje glazbeno obrazovanje završava u Mariboru, a studij violončela upisuje na Muzičkoj akademiji Sveučlišta u Zagrebu u razredu red. prof. Valtera Dešpalja. Na 5. međunarodnom natjecanju za mlade glazbenike Čajkovski (Kurashiki, 2004) ulazi u finale, a od ostalih nagrada navodimo prve nagrade na međunarodnom natjecanju Alpe – Jadran A. V. Marcosig u Goriziji 1999. i 2003. te na Državnom natjecanju u Ljubljani 2000. i 2003. godine.
Nastupa po Hrvatskoj i inozemstvu, ove je godine održao niz koncerata u Kurashikiju (Japan), kao stipendist Fonda Vladimir Spivakov Hrvatsku je dva puta predstavljao na koncertu u Moskvi, a uz orkestre Mariborske i Slovenske filharmonije te Dubrovačkoga simfonijskog orkestra i Simfonijskog orkestra iz Moskve nastupio je kao solist (Boccherini, Haydn, Čajkovski, Milhaud). Na koncertu Muzičke akademije nastupio je kao solist u Beethovenovu Trostrukom koncertu za glasovir, violinu i violončelo i orkestar op. 56.









3.
MARCO GRAZIANI (1988) – violina
ponedjeljak, 29. studenoga 2004.


Wolfgang Amadeus Mozart:
Sonata za violinu i glasovir KO 305 u A-duru
Allegro molto
Andante grazioso

Efrem Aleksandrovič Zimbalist:
Koncertna fantazija za violinu i orkestar na teme iz opere Zlatni pjetlić N. R. Korsakova

Petar Iljič Čajkovski:
Souvenir d' un lieu cher op. 42
br. 3 Melodija u Es-duru
Moderato con moto

Franjo Krežma:
Scherzino za violinu i glasovir

Pablo de Sarasate:
Navarra


glasovir:


MARCO GRAZIANI (1988) rođen je u Rijeci, gdje na Glazbenoj školi Ivan Matetić Ronjgov počinje učiti violinu (prof. K. Peljhan). Potom usporedo pohađa nastavu i kod prof. Leonida Sorokova (red. prof. Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu), koji od 2004. postaje njegovim jedinim profesorom.
Na Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa (državnom) u Varaždinu 2004. osvaja prvu nagradu, a od brojnih ostalih nagrada navodimo prvu nagradu na Međunarodnom natjecanju Etide i skale (Zagreb, 2003) te treću nagradu na Međunarodnom natjecanju Alpe-Jadran A. V. Marcosig (Gorizia, 2003).
Solističke recitale održao je u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu te u Guvernerovoj palači u Rijeci, nastupio je uz orkestar Opere Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci, koncerte održava i u inozemstvu (Austrija, Slovenija, Litva...).
Usavršava se kod uglednih pedagoga (E. Hühn, D. Schwarzberg, A. Vinnitski...) i redovito pohađa Međunarodnu ljetnu školu Uzmah - Hvar.








4.
LANA BERAKOVIĆ (1987) – violončelo
ponedjeljak, 13. prosinca 2004.

Ludwig van Beethoven:
12 varijacija za violončelo i glasovir u G-duru na temu iz oratorija Juda Makabejac G. F. Händela

Edvard Hagerup Grieg:
Sonata op. 36 u a-molu za violončelo i glasovir

Juro Tkalčić:
Sanjarenje

Manuel de Falla:
Ritualni ples vatre

glasovir:


LANA BERAKOVIĆ (1987) rođena je u Zagrebu, gdje violončelo počinje učiti na Glazbenoj školi Dešpalj kod prof. Valtera Dešpalja (red. prof. Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu), u čijem razredu na Muzičkoj akademiji potom nastavlja i studij. Na 5. međunarodnom natjecanju za mlade glazbenike Čajkovski u Kurashikiju (Japan) 2004. ulazi u polufinale. Dobitnica je stipendije Yamaha Music Foundation of Europe za 2004. godinu. Od ostalih nagrada navodimo osvojeno 2. mjesto na Međunarodnom natjecanju Alpe - Jadran A. V. Marcosig (Gorizia 2003).
Kao solistica uspješno nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu (Venecija, Salzburg, Graz, Klagenfurt, Ljubljana, Zagreb...), usavršava se kod uglednih pedagoga (R. Leopold, D. Ferschtman...).







5.
MIHAEL PAAR (1980) – klarinet
ponedjeljak, 17. siječnja 2005.


A. Müllenbach:
Kvartet Gesang des schwarzen Vogels
Kadenca Zeit-Schatten za klarinet solo

Nicolň Paganini:
Mouvement perpétuel op. 11 u C-duru za violinu i orkestar
- obr. J.-U. Delecluse

Berislav Šipuš:
Muzika za klarinet solo

D. Lovreglio – A. Giampieri:
Koncertna fantazija na teme iz opere Traviata G. Verdija

Mladen Tarbuk:
De oriente oblito za klarinet solo

Francis Poulenc:
Sonata za klarinet i glasovir
Allegro tristamente
Romanza
Allegro con fuoco

Ante Grgin:
Capriccio br. 1 za klarinet solo

Dick Hyman:
Clarinata za klarinet i glasovir

glasovir:


MIHAEL PAAR (1980) rođen je u Zagrebu, gdje nakon srednjega glazbenog obrazovanja (prof. Radinčić, Samobor; prof. Cavallin, Zagreb) studij klarineta završava na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu u razredu prof. Josipa Tonžetića. Polaznik je poslijediplomskog studija na Universität Mozarteum Salzburg (prof. A. Brandhofer). Dobitnik je 4. nagrade u Padovi 2004. (2. Concorso Internazional di Esecuzione Nazionale – Cittŕ di Padova), polufinalist Međunarodnog natjecanja u Torinu 2003. te dobitnik nekoliko nagrada na hrvatskim natjecanjima učenika i studenata glazbe i plesa (državnim).
Nastupa solistički te kao orkestralni glazbenik (Simfonijski puhački orkestar Hrvatske vojske, Bläserphilharmonie Salzburg, Mozarteum Ensemble für Neue Musik...), bavi se skladanjem i glazbenom kritikom. Usavršava se kod uglednih pedagoga (G. Deplus, M. Bekavac, N. V. Volkov).




6.
KREŠIMIR BEDEK (1981) – gitara
ponedjeljak, 31. siječnja 2005.


Ivan Padovec:
Varijacije na Schubertovu temu op. 4

Miroslav Miletić:
Međimurska suita za gitaru solo
Andante sostenuto
Allegretto
Moderato
Vivo

Joaquin Turina:
Hommage ŕ Tárrega op. 69
Garrotin
Soleares

Manuel M. Ponce:
Thčme varié et Finale

Alberto Evaristo Ginastera:
Sonata op. 47
Esordio
Scherzo
Canto
Finale



KREŠIMIR BEDEK (1981) rođen je u Zagrebu, gdje srednje glazbeno obrazovanje završava na Glazbenoj školi Blagoja Berse (prof. A. Orlić). Upisuje Pravni fakultet, a potom u razredu red. prof. Darka Petrinjaka nastavlja studij gitare na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Na Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa (državnom) 2003. u Dubrovniku osvaja drugu nagradu.
Kao solist te član komornih ansambala nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu, usavršava se kod uglednih pedagoga (P. Márquez, T. Korhonen, A. Vidović...).








7.
DUNJA BONTEK (1988) – violina
ponedjeljak, 21. veljače 2005.


Wolfgang Amadeus Mozart:
Sonata za violinu i glasovir KO 305 u A-duru
Allegro molto
Andante grazioso

Pavle Dešpalj:
Guslački hir br. 1 za violinu solo

Ludwig van Beethoven:
Sonata op. 24 u F-duru za violinu i glasovir Proljetna
Allegro
Adagio molto espressivo
Scherzo. Allegro molto
Rondo. Allegro ma non troppo

Josef Suk:
Četiri komada op. 17 za violinu i glasovir
br. 2 Appassionato vivace


glasovir: Srebrenka Poljak



DUNJA BONTEK (1988) rođena je u Koprivnci. Violinu počinje učiti na Glazbenoj školi u Varaždinu (prof. Matišić), a nastavlja kod prof. Maje Dešpalj Begović (red. prof Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu), na Glazbenoj školi Dešpalj te na Glazbenoj školi Pavla Markovca u Zagrebu, kod koje danas i studira na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji. Na Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa (državnom) u Varaždinu 2004. osvaja prvu nagradu. Od ostalih nagrada navodimo počasnu diplomu na Međunarodnom natjecanju Alpe-Jadran A. V. Marcosig (Gorizia, 2004) te drugu nagradu na Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa 2002. u Rijeci.
Dunja Bontek s uspjehom je nastupila na mnogim koncertima u Hrvatskoj, potom uz orkestar Zagrebačke filharmonije, a u ovoj će sezoni nastupiti uz Varaždinski komorni orkestar. Sudjeluje na Festivalu mladih gudača «Strings Only!» (Zadar) te se usavršava na Međunarodnoj ljetnoj školi barokne muzike i plesa Aestas Musica kod ugledne umjetnice Catherine Mackintosh.






8.
CROATIAN CELLO QUARTET
ponedjeljak, 7. ožujka 2005.


PROGRAM:


R. Matz: Finale in modo rustico

J. Pachelbel: Kanon

J. Haydn: Divertimento - Largo, Allegro

Ch. Marx-Marcus: Nocturne pastorale

E. Grieg: Solvejge Lied

G. Gershwin: Fragments

P. McCartney-G. Sollima: Yesterday

A. Piazzola: Melodia in la

S.J.del Rei: Carinhoso

E. Francini: La vi llegar

Michael Kibbe: Mellow cellos tango

G.H.Matos Rodriguez: Mocosita




9.
SHO AKAMATSU (1986) – violina
ponedjeljak, 21. ožujka 2005.


Eugene – Auguste Ysaye:
Sonata op. 27 br. 2 u a-molu za violinu solo
Obsession (Preludij)
Malincolia
Danse des ombres (Sarabanda)
Les Furies


Sergej Sergejevič Prokofjev:
Sonata op. 56 u C-duru za dvije violine
Andante cantabile
Allegro
Commodo (quasi Allegretto)
Allegro con brio

Nicolň Paganini:
Sonata op. 3 br. 12 u e-molu za violinu i gitaru
Andante innocetamente
Allegro vivo e spiritoso

Nicolo Paganini:
Drugi koncert za violinu i orkestar op. 7 u h-molu
Rondo (La Campanella)

Franjo Krežma:


glasovir:

drugi solist u sonati S. Prokofjeva: Marco Graziani


SHO AKAMATSU (1986) rođen je u Japanu, gdje počinje učiti violinu. U dobi od deset godina postaje učenikom prof. Hisako Tsujija u Osaki, 2002. dolazi u Beč gdje njegovim profesorom postaje Leonid Sorokov (red. prof. Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu), a sljedeće godine prelazi u njegov razred u Zagrebu. Na Međunarodnom natjecanju Alpe – Jadran A. V. Marcosig (Gorizia 2004) osvaja prvu nagradu. Od ostalih nagrada navodimo prvu nagradu na Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa (državnom) u Varaždinu, te prve nagrade na Natjecanju gudača u Osaki 1998. i na natjecanju Kumagusu u Wakayami 1996. godine.
Kao solist nastupio je uz Dubrovački simfonijski orkestar (Vieuxtemps) te uz Zagrebačku filharmoniju (Mendelssohn), a prva nagrada u Goriziji 2004. omogućila mu je turneju po središtima Hrvatske, Slovenije, Italije i Austrije.




10.
TOMISLAV VUKŠIĆ (1980) – gitara
ponedjeljak, 11. travnja 2005.

Johann Sebastian Bach:
Preludij, Fuga i Allegro BWV 998 u Es-duru za lutnju


Joaquin Rodrigo:
Tri španjolska komada
Fandango
Passacaglia
Zapateado

Frano Parać:
Muzika za gitaru

Federico Moreno Torroba:
Sonatina
Allegretto
Andante
Allegro


TOMISLAV VUKŠIĆ (1980) rođen je u Zagrebu, gdje na Glazbenoj školi Vatroslav Lisinski završava srednje glazbeno obrazovanje (prof. Podvorac), a studij gitare potom upisuje na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu u razredu red. prof. Darka Petrinjaka. Na Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa (županijsko, državno) 2003. osvaja prvu i drugu nagradu.
Usavršava se na seminarima kod uglednih predavača (I. Römer, A. Gilardino, Z. Dukić, P. Steidel, P. Márquez...).







11.
INGA ULOKINA (1982 ) – violina
ponedjeljak, 25. travnja 2005.

Johannes Brahms:
Sonata op. 108 u d-molu za violinu i glasovir
Allegro
Adagio
Un poco presto e con sentimento
Presto agitato

Ivo Josipović:
Canzonetta za violinu i glasovir

Petar Iljič Čajkovski:
Valse - Scherzo op. 34 u C-duru za violinu i orkestar

Souvenir d'un lieu cher op. 42
br. 3 Melodija u Es-duru
Moderato con moto

Rodion Konstantinovič Ščedrin:
U stilu Albeniza


INGA ULOKINA (1982) rođena je u St. Petersburgu, gdje je violinu počela učiti kod prof. Andreja Porcellana. Srednje glazbeno obrazovanje stječe u Sloveniji – profesor joj je tamo otac, Igor Ulokin, a studij počinje u Kölnu (Hochschule für Musik, prof. Gorjan Košuta). Na Muzičku akademiju Sveučilišta u Zagrebu prelazi 2002, gdje studij nastavlja u razredu izv. prof. Gorana Končara. Na Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa (državnom) u Varaždinu 2004. osvaja treću nagradu (prva nije bila dodijeljena). Dobitnica je Dekanove nagrade 2002 / 2003. te brojnih nagrada na natjecanjima u solističkim odnosno kategorijama komornih sastava. Za vrijeme studija u Njemačkoj nastupa kao članica nekolicine, i profesionalnih, orkestara, a bila je koncert-majstorom Simfonijskog orkestra Muzičke akademije u Zagrebu, na koncertu u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski.







12.
MARIJA KUHAR (1982) – sopran
ponedjeljak, 16. svibnja 2005.


G. F. Händel:

F. Schubert:

G. Donizetti:

I. Lang:

B. Bjelinski:


MARIJA KUHAR (1982) rođena je u Puli gdje završava srednje glazbeno obrazovanje na Glazbenoj školi Ivan Matetić Ronjgov (glasovir, teorija), a na Glazbenoj školi Vatroslav Lisinski u Zagrebu dvije godine uči solo pjevanje (prof. Kristina Beck-Kukavčić). Na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu upisuje studij glazebne kulture, a potom i solo pjevanja u razredu doc. Lidije Horvat Dunjko. Na Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa (državnom) u Dubrovniku 2003. osvaja drugu nagradu.
Među njezine najvažnije nastupe pripadaju oni na Gala večeri opernih arija uz operni orkestar Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu te solistički nastupi uz zbor Cantores sancti Marci. U sklopu ljetne operne škole Mirula Marija Kuhar nastupila je u produkcijama Mozartovih opera Cosi fan tutte (Despina) i Bastien i Bastienne (Bastienne). Redovito pohađa seminare Olivere Miljaković.




Pregled