Zbivanja - Mladi glazbenici u Matici hrvatskoj - sezona 10

AKADEMSKI HARMONIKAŠKI ORKESTAR, SOLISTI I KOMORNI SASTAVI ODJELA ZA GLAZBU SVEUČILIŠTA JURJA DOBRILE U PULI

Ponedjeljak, 22. travnja 2013. u 20 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Strossmayerov trg 4, Zagreb

slika


P. I. ČAJKOVSKI: Marš iz baleta "Orašar" (obr. V. Semjonov)
Andrej Polič, harmonika
Mentor: Dražen Košmerl, doc.

B. LORENTZEN: Tears
Jasmina Pamer, harmonika
Mentor: Borut Zagoranski, doc.

F. ANGELIS: Etida na temu "Chiquilin de Bachin" (Astor Piazzolla)
Neno Atanasković, harmonika
Mentor: Marija Vukoja, asis.

I. JOSIPOVIĆ: ARAMbesque
Hrvoje Štimac, harmonika
Mentor: Dražen Košmerl, doc.

G. HERMOSA: Guernica
Kvintet harmonika: Neno Atanasković, Ivan Golub, Valentina Kasajić, Robert Čavlović, Mislav Sviben
Mentor: Borut Zagoranski, doc.

* * *

D. BOBIĆ: Uskrsnuće
J. GANZER: Suita "Pet skica"
V. ZOLOTARJOV: Rondo capriccioso
D. BOBIĆ: Mura, Ljubav se ne trži (obr. D. Modrušan)
Solist: Antonia Puček, sopran

Akademski harmonikaški orkestar Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli
Dirigent: Denis Modrušan

Foto: Mirko Cvjetko
Foto: Mirko Cvjetko  

Andrej Polič (1989., Maribor) student je prve godine diplomskog studija klasične harmonike na Odjelu za glazbu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli u klasi Dražena Košmerla. Godine 2008. osvojio je drugu nagradu na slovenskom državnom natjecanju TEMSIG, 2009. treću nagradu na natjecanju Fisa...armonie u Trstu, 2010. drugu nagradu na državnom natjecanju u Varaždinu. Na Susretima harmonikaša u Puli 2010. i 2012. osvojio je druge nagrade, a na natjecanju u Beltincima 2012. kao član trija Triangel dobitnik je prve nagrade.

Jasmina Pamer (1990., Požega) studentica je četvrte godine klasične harmonike na Odjelu za glazbu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli u klasi Boruta Zagoranskog. Tijekom školovanja kao solistica je osvojila prve, druge i treću nagradu na državnim i međunarodnim natjecanjima. Kao član komornog sastava na natjecanju u Opatiji osvojila je prvu nagradu. Tijekom studija nastupila je na brojnim koncertima u Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini.

Neno Atanasković (1992., Pula) student je treće godine klasične harmonike na Odjelu za glazbu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli u klasi Marije Vukoja. Tijekom školovanja osvojio je prve i druge nagrade na državnim i međunarodnim natjecanjima, kao solist i član komornih sastava. Godine 2012. osvojio je druge nagrade na natjecanjima u Puli, Murskoj Soboti (Slovenija), Ugljeviku (BiH) i Trstu (Italija). Na natjecanju komornih sastava u Opatiji sa sekstetom Six Advanced osvojio je prvu nagradu i prvo mjesto te s najvećim brojem bodova dobio priznanje Agencije za odgoj i obrazovanje za izvrsne rezultate.

Hrvoje Štimac (1991., Delnice) student je treće godine studija klasične harmonike na Odjelu za glazbu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli u klasi Dražena Košmerla. Godine 2008. osvojio je prve nagrade na državnom natjecanju, Susretu harmonikaša u Puli i natjecanju Fisa...armonie u Trstu, gdje je osvojio prvu nagradu i 2010. godine. Iste godine osvojio je drugo mjesto na natjecanju Lions Grand Prix u Rijeci. Na Susretu harmonikaša u Puli 2011. osvojio je drugu, a 2012. prvu nagradu i posebnu nagradu HDS-a za najbolju izvedbu djela hrvatskog autora. Kao član kvinteta i seksteta Odjela za glazbu, 2010. i 2011. osvojio je prve nagrade na državnom natjecanju u Opatiji.

Antonija Puček (1991., Varaždin) upisala je 2009. pripremnu godinu solo pjevanja u Puli u klasi Lidije Horvat-Dunjko, a u klasi Sofije Cingule nastavila obrazovanje. Godine 2010. upisala je preddiplomski studij glazbene pedagogije na Odjelu za glazbu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Bila je članica nagrađivanih ansambala na natjecanju komornih sastava u Opatiji. Nastupa kao vokalna solistica ili članica vokalno-instrumentalnih ansambala diljem Hrvatske i inozemstva.

Akademski harmonikaški orkestar Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli započeo je radom 1995., a od akademske godine 1996./97. vodi ga Denis Modrušan. Bogati repertoar orkestra čine djela hrvatskih skladatelja A. Klobučara, B. Shehua, B. Papandopula, B. Starca, D. Bassanesea, D. Bužlete, I. Josipovića, M. Brajkovića, M. Tarbuka i dr. Veliki dio programa sastoji se od djela majstora koji su svojim radom obilježili i obogatili harmonikašku literaturu: A. Belošicki, A. Holminov, A. Repnikov, F. Angelis, J. Podgorni, V. Zolotarjov, V. Zubicki. Orkestar bilježi i nekoliko praizvedbi: Aproksimato br. 5 za harmonikaški orkestar i Lode a Dallapiccola za harmonikaški orkestar i ženski zbor Bashkima Shehua, Poema pastorale i Molitva Damira Bužlete te Karte na stol Sanje Drakulić. Orkestar redovito nastupa u zemlji i u inozemstvu. Uz brojne nastupe u Puli, ističu se gostovanja u Novigradu, Labinu, Rovinju, Splitu, Zadru, Makarskoj, Varaždinu, Požegi, Zagrebu, Izoli, Žalcu, Ljubljani, Trstu, Castelfidardu, Smederevu, Novom Sadu, Kragujevcu i Prištini. Nastupali su na Glazbenoj tribini u Puli, Međunarodnom festivalu suvremene glazbe u Prištini, Novosadskim muzičkim svečanostima i Danima harmonike u Smederevu. Posebno se ističe nastup na otvorenju 63. svjetskog kupa harmonike, koji je održan u HNK-u u Varaždinu 19. listopada 2010. godine. Orkestar je ostvario zapažene rezultate na međunarodnim natjecanjima osvajajući prve nagrade. Među važnijim ciljevima djelovanja su afirmacija harmonike kao akademskog instrumenta te popularizacija djela skladanih za harmoniku.

Denis Modrušan dirigent je Akademskog simfonijskog orkestra, Akademskog harmonikaškog orkestra i Akademskog mješovitog zbora pri Odjelu za glazbu i Centru za glazbenu djelatnost Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli te predaje kolegije Dirigiranje, Orkestar i Zbor. Osvojio je više prestižnih nagrada kao solist na harmonici te kao dirigent. Studij harmonike i dirigiranja završio je na Državnom konzervatoriju Petar Iljič Čajkovski u Kijevu. Nakon studija posvetio se pedagoškom radu i dirigiranju. Još kao student osnovao je Komorni orkestar Ars Viva u Kijevu. Dirigirao je Orkestrom opernog studija Kijevskog državnog konzervatorija, Simfonijskim orkestrom Radio-televizije Ukrajina, Sheffieldskim simfonijskim orkestrom, Hrvatskim komornim orkestrom, Varaždinskim komornim orkestrom, Riječkim festivalskim komornim orkestrom, Harmonikaškim orkestrom Stanko Mihovilić iz Pule, Simfonijskim orkestrom Istarskog narodnog kazališta u Puli. Od 1997. do 2001. bio je dirigent Orkestra INK-a. Član je prosudbenih komisija na hrvatskim i međunarodnim natjecanjima te dirigent i predavač na seminarima. Osnovao je udrugu IstriaPhonic, pri kojoj djeluje istoimeni orkestar.





Umjetnički voditelj

Goran Končar

Organizacijski voditelj

Mirko Cvjetko

E-mail

mladi.glazbenici@matica.hr

Ciklus podupiru

Zaklada Adris Gradski ured za kulturu