15-19. studenoga 2018.
Projekt Komunikološka škola Matice hrvatske pokrenut je 2008. s namjerom da se ponudi dodatno izvannastavno stručno usavršavanje najboljim studentima novinarstva i komunikologije te dodatna kvalitetna kulturno-medijska naobrazba. Tema ovogodišnje Komunikološke škole je “Medijski odgoj za odgovorni javni govor”. Cilj je ovoga projekta utvrditi i analizirati stanje medijske kulture i govora u javnosti u današnjem hrvatskom društvu, s posebnim osvrtom na slobodu javnoga izražavanja i na govor mržnje. Specifični je cilj projekta ukazati na današnji utjecaj medija na odnose u javnome prostoru te osposobiti polaznike da – koristeći se stečenim znanjima – u budućnosti i sami razumiju stilove medijske kulture i koriste se etički primjerenim govorom u javnosti. Na ovoj će Školi posebna pozornost biti posvećena medijsko-kulturnoj kompetentnosti. Ona podrazumijeva sposobnost da se tehnički stečene informacije smisleno spajaju s komunikacijskim procesima društvene sredine. Nakon završenog programa polaznici će sami u budućnosti moći provoditi programe medijske pismenosti, osobito među djecom i mladima, učeći ih vrijednostima kulture dijaloga, uvažavanja drugoga i tuđeg mišljenja, ali i upozoravati na potrebu kritičkoga odnosa prema medijima, upoznavati ih s njihovim pozitivnim i negativnim, izazovnim stranama, s posebnim osvrtom na nedopuštenost i pogubnost govora mržnje u javnom prostoru te na nužnu povezanost između slobode govora i odgovornosti za javno izrečenu ili napisanu riječ.
Program Komunikološke škole potaknut će sudionike na kritičko promišljanje o svim navedenim sadržajima s kojima se susreću u javnosti i u medijskom prostoru te ih osposobiti za identificiranje nepoželjnih i prijetećih sadržaja te njihovo ublažavanje u svojoj okolini. Predloženim se programom zadovoljavaju potrebe za upoznavanjem s medijskom kulturom koje nisu obuhvaćene odgojno-obrazovnim procesom i redovnim djelatnostima odgojno-obrazovnih ustanova. Polaznici će početi kritički razmišljati o sadržajima ponuđenima u medijima, znat će identificirati potencijalne prijetnje te će znati kako zaštiti sebe, ali i svoje bližnje od njih. Dijeljenjem stečenih znanja sa svojim bližnjima osnažit će lokalne zajednice i pridonijeti razvoju medijske kulture i kulture dijaloga u svojim sredinama, što je jedan od ciljeva medijskoga odgoja za medijsku pismenost.
Predavači i suradnici na Komunikološkoj školi su:
Lana Ciboci
Edward Bernays Visoka škola za komunikacijski menadžment
Danijel Crnek
Videostudio ENGRAM
Igor Kanižaj, voditelj
Fakultet političkih znanosti
Danijel Labaš, voditelj
Hrvatski studiji
Božo Skoko
Fakultet političkih znanosti
Franjo Skoko
Millenium promocija
Program komunikološke škole u Korčuli 2018.
❌
◀
▶
Matica hrvatska i njezin Odjel za medije 2008. godine pokrenuli su Komunikološku školu (KŠMH) sa željom da se mladim i perspektivnim studentima novinarstva i komunikologije Sveučilišta u Zagrebu pruži dodatno izvannastavno obrazovanje s područja medija. Dosad je u programu sudjelovalo deset generacija studenata, a neki od prijašnjih polaznika danas se nalaze na vodećim pozicijama u akademskoj zajednici, korporacijama i medijima. Komunikološka škola jedinstveni je zajednički projekt ovog tipa za studente Fakulteta hrvatskih studija, Fakulteta političkih znanosti i Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Osim studenata, predavači također imaju priliku razmijeniti iskustva sa svojim kolegama.
Potaknuti uspjesima prethodnih generacija, i zadovoljstvom predavača i studenata i ove će godine u gradu Korčuli biti održana dvanaesta Komunikološka škola (KŠMH 2022.) na kojoj će 12 novih studenata imati priliku razgovarati o kulturi i medijima.
Odjel za medije Matice hrvatske
Miro Gavran, predsjednik MH
prof. dr. sc. Danijel Labaš (HKS)
izv. prof. dr. sc. Igor Kanižaj (FPZG), pročelnik Odjela za medije MH
Branko Lovrić, osnivač KŠMH Jelena Gazivoda, tajnica KŠMH